Almanya Dil Eğitimi ve Sınavlar

Almanya Dil Eğitimi ve Sınavlar

Dil Eğitimi ve Yeterlilik Sınavları

Üniversiteye direkt olarak başvurmanız için Almanca dil bilginiz Mittelstufe düzeyinde olmalıdır.

Almanca bilginizin başvuru için yeterli seviyede olduğunu düşünüyorsanız bunu belgelendirmek için Türkiye’de Goethe Institute kurumlarınca düzenlenen TestDAF sınavına girmelisiniz.

Eğer yeterli seviyede Almancanız yoksa üniversiteye yerleştirilmeden önce Almanya’da dil hazırlık eğitimi almaya başlamanız gerekmektedir.  Gidilecek olan üniversiteden alınan şartlı kabulün ardından eğer dil seviyesi yeterli düzeye ulaştıysa üniversiteye başlamaya hak kazanmış olunur.

Alman üniversitelerinden şartlı kabul mektubu nasıl alınır?

Eğitim kurumundan, öğrencinin dil seviyesinin üniversiteye başlayabilmesi için yeterli olduğunu yazan mektup ile eğitim alma şartı sağlanır. Üniversitelerde genellikle 600 saatlik eğitim verilirken, bazılarında bu süre 800 saattir. Eğitim için Almanca düzeyinin Mittelstufe olması gerekmektedir.

Dil eğitiminin bitmesi ile birlikte, üniversite kaydını yaptırabilmek için geçerli olan iki sınavdan birine girmeniz gerekmektedir.

1.TestDAF sınavı

TestDAF sınavı, akademik olarak dil yeterliliğine sahip olduğunuzu belgeleyen bir sınavdır. Sınavın içeriği tamamen dil yeterliliğine dayalı olup, üniversite sınavı niteliğini taşımaz. Dil bilgisi ve kullanımı dört bölümden, dinleme, okuma, yazma ve konuşma olarak, yapılır ve değerlendirilir.  Geçerli olan seviyeler, B2 veya C1 seviyeleridir. Sınav sonucu üniversitelerin tamamında geçerlidir. Sınav test şeklinde seçenekli olarak yapılmaktadır.

2. DSH

Üniversitelerin kendi bünyelerinde uyguladıkları dil sınavıdır. Tüm üniversiteler kendi sınavını kendisi yapar. Sınavda adayın dil bilgisi ve kullanımı değerlendirilir. Adayın koşul olarak sunduğu notu alması gerekmektedir. İstenilen sonucu aldıktan sonra üniversiteye girmeye hak kazanır. DSH-1, DSH-2 ve DSH-3 olmak üzere 3 basamakta değerlendirilir. Almanca bilgisi, DSH-1 olan aday, üniversite için yetersiz olabilecek bir seviyedir.  DSH-2 olan aday, hemen hemen her üniversite tarafından kabul görürken DSH-3 bütün üniversiteler için geçerlidir.

Almanya’daki eğitimize başlaması ile 18 aylık bir süre dil eğitimi için size tanınacaktır. Ancak nitelikli bir kurumda eğitim almanız ve düzenli ve sıkı bir şekilde çalışmanız durumunda yaklaşık 9 ay gibi kısa bir sürede bu eğitimi tamamlayabilirsiniz. Almanya’da dil okullarının fiyatları birbirine oldukça yakındır. Bu nedenle ekonominin yanında zamanda da tasarruf etmeniz açısından yüksek nitelikli bir kurumdan ders almanız mantıklı bir adım olacaktır. Önceliği ekonomiye vermeniz ve niteliksiz kurumlara kayıt yaptırmanız durumunda vizenizin onaylanması olasılığınız da düşecektir.

ŞİMDİ BAŞVUR
BİLGİ İSTEK FORMU