Almanya Üniversitelerine Başvuru Şartları

Almanya Üniversitelerine Başvuru Şartları

Almanya’da Lisansa Başvuru ve Şartları

Lisans Eğitimi için Gerekli Belgeler

LYS sınavına girip herhangi bir 4 yıllık lisans bölümlerinden birinde okumaya hak kazanmış olmak yeterlidir. Yerleştiğiniz üniversitenin özel ya da devlet üniversitesi olması önemli değildir. KKTC’deki bir üniversitenin 4 yıllık bölümüne yerleşmiş olmanız da geçerlidir.Açık öğretim fakülteleri bu şartı sağlamamaktadır. Sınavdan aldığınız sonuç 2 yıl süreyle geçerlidir ve başvurunuzu bu süre dolmadan tamamlamanız gerekmektedir. Sınav sonucunuza göre yerleştirildiğiniz bölüme ya da aynı puan türünden seçim yapan başka bir bölüme kaydınızı yaptırabilirsiniz.

Almanya’dan alacağınız diplomanın YÖK denkliği vardır. Ayrıca mezuniyetinizin ardından çalışma ve ikamet hakkı da elde edeceksiniz.

Lisans eğitimine başlamanız için Almancada yeterlilik seviyesine ulaşmanız gerekmektedir. Bunu belirlemenin yöntemi de TestDAF sınavıdır. Bölümünüze ve üniversitenize göre TestDAF sınavının yeterlilikleri değişmektedir. Sınav 4 dil yeteneği üzerinden (okuma, yazma, konuşma, dinleme) yapılır ve puanlaması 5 üzerinden verilir. Almanya’daki çoğu üniversiteye giriş için 5 üzerinden alınan 3 puan yeterli olurken, bazı üniversiteler 4 hatta 5 puan üzerinden öğrenci alımı yapmaktadır.

Şartlı Kabul

Şartlı kabul aldıktan sonra başvuru dosyanız üniversite tarafından incelenir ve onaylanır. Almanca yeterliliğinizi tamamlayıp TestDAF belgesini aldığınızda üniversite eğitiminize başlayabilirsiniz. TestDAF belgenizi aldıktan sonra eğer isterseniz başka üniversitelere de başvuru yapabilirsiniz.

Yüksek Lisans Başvurusu Yapmak

Yüksek lisans başvurusu yapmanız için lisans diplomanız yeterlidir. Türkiye’deki gibi ALES bir sınava girme şartınız yok. Lisans eğitiminizi aldığınız bölümden ya da bu bölümle alakalı başka bir alandan master yapabilirsiniz. Yüksek lisansa başvuru için de tıpkı lisans başvurusunda olduğu gibi Almancanızı TestDAF sınavınızla belgelemeniz gerekli. Şartlı kabulün ardından Almanca eğitimini almaya başlayabilir, yeterli seviyeye ulaşınca da yüksek lisans eğitimine geçebilirsiniz.

Almanya’da Tıp Okumak

Tıp eğitimi almak için sınava fen alanından girmiş olmanız ve tıp veya biyoloji alanında bir bölümde okumaya hak kazanmış olmanız gerekir. Tıp fakültelerinin kabul için gereken TestDAF yeterlilik seviyesi diğer bölümlere kıyasla daha fazladır. Her alandan 5 üzerinden 4 almanız gerekmektedir. Tıp fakültelerinin diğer bölümlerle bir ücret farklılığı yoktur.

NOT: Almanya’da lisans eğitimine başlamak için aldığınız eğitim süresinin 12 yıl olması gerekir. Eski sisteme göre liseden mezun olanların ilk olarak hazırlık eğitimi almaları gerekebilir.

Ne zaman başvuru yapmalıyım?

İlk olarak Almanca hazırlık eğitimi alacağınız için üniversiteye göre değişen akademik başlangıç tarihleri ilk aşamada önemli değildir. Başvurunuzu yılın herhangi bir döneminde yapabilirsiniz. İstenilen belgeler şunlardır:

  • Lise Diploması( Almanca tercüme-noter onaylı)
  • Lise Transkripti(Almanca tercüme-noter onaylı)
  • ÖSYM yerleştirme belgesi(Almanca tercüme-noter onaylı)

Başvuru ve İşlemler Ne Kadar Sürer?

Belgelerinizi teslim ettikten sonra, şartlı kabul belgenizin gelişi 3 ila 6 hafta arasında sürmektedir. Dil okulu ve yurt kayıt belgenizin de gelmesiyle birlikte vize işlem prosesleri başlayacaktır. Vize başvurunuzun sonucunu almanız da  4-6 hafta arasındadır.

Almanya’da lisans programları ile ilgili bilgi almak isterseniz size bir danışman atanması için öncelikle Bilgi İstek Formunudoldurmanız gerekmektedir.

ŞİMDİ BAŞVUR
BİLGİ İSTEK FORMU