Almanya’da Lisans Tamamlama

Almanya'da Lisans Tamamlama

Üniversite öğrencileri iki senelik başarılı bir yüksek öğrenim aldıklarını diplomaları ile belgelemeleri gerekmektedir.

Bu mezunlar için geçerli olan şartlar şu şekildedir:

Almanya’da bir üniversiteye kabul edilme, ancak 2 yıllık ön lisans tamamlandıktan sonra mümkündür. Ön lisans tamamlanmadan, hazırlık    sınıfına (Studienkolleg) kabul edilme de mümkün değildir.

Bu tür Meslek Lisesinden direk geciş yapan veya 2 senelik Üniversiteleri kazanan adayların Almanya’ da Üniversite eğitimi göremeden önce burada  kazandıkları 2 yıllık Üniversiteyi bitirmeleri gerekmektedir.

-En az orta düzeyde Almanca/İngilizce bilmektir.(Alman Üniversiteleri  Mittelstufe II veya M- III)  belgelerini istemektedir. Yeterli dil belgeniz yoksa Almanya’da Üniversiteye ön kaydı yapılarak yaklaşık 1 yıl (en az 600 saat) dil eğitimi için dil okuluna gidilir. Dil kursu sonunda yapılacak DSH sınavını başarmanız halinde Üniversiteye devam edebilirsiniz. Bu sınavı başaramayan aday dil kursuna bu sınavı geçene kadar devam edebilir.

Almanca Dil Bilgisi: Almanya’da Üniversite kabulü alıp Eğitim görmek isteyen adayın Türkiye’de başlangıç düzeyinde Almanca Eğitimi almış olması çok önemli bir husustur. Türkiye’de Almanca eğitim geçmişini kanıtlayamayan aday Almanya’dan Üniversite kabulü almakta zorlanacaktır. Bazı Üniversiteler Şartlı olarak kabul verebilmektedirler. Öğrencinin Üniversiteden kabul alamaması  konsolosluk tarafından kendisine Öğrenim vizesi verilmesi olasılığını ortadan kaldıracaktır. Dolayısıyla Almanya’da Dil eğitimi kurslarına yazılıp Dil Eğitim vizesi ile Almanya’ya gidebilecektir. Dil Eğitim Vizesiyle Almanya ’ ya giden adayında 1 sene içerisinde Almanca sınavını geçmesini takiben kendisine Öğrenci vizesi verilecektir. Almanca sınavını 1 senede geçemeyen aday Almanca sınavını geçtikten sonra tekrar Türkiye ye dönüş yapıp Üniversite kabulü alarak Almanya ya Öğrenci vizesi ile tekrardan girmesi gerecektir.

Alman Üniversitelerinde genelde ileri seviyede dil kurslar mevcuttur.

Almanya’da Üniversitelere Başvuru Tarihleri:

-Bahar Dönemleri için: 15 Ocak

-Güz Dönemleri için: 15 Temmuz

Bu tarihler en son tarihlerdir. Alman Üniversiteleri tarihler konusunda çok hassas olup başvuracak adaylara işlerini erkenden bitirmelerini tavsiye ederiz.

Ama üzülmeyin; ilk olarak dil okuluna başlayacağınız için Almanya ya yine istediğiniz tarihlerde giriş yapabilirsiniz.

Not: Bazı Üniversitelerde bazı bölümler senede sadece bir sömestr de kayıt almaktadır. Bu konuyla ilgili ALS STUDY Yurtdışı Eğitim ofislerinde ilgili danışmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.

*Alman’ya da ki Üniversite Başvuru tarihini kaçırdığınızda ne yapmalısınız?

Almanya’da Üniversite başvuru tarihleri maalesef Türkiye’deki OSYM Yerleştirme işleminden önce bitmektedir. Bu durumda aday ilk olarak dil okuluna yazdırılacak olup, 4-5 ay sonra Ocak dönemi için istediği Üniversiteye başvurabilmektedir. Yani Almanya’da Yılda iki defa Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere Üniversite başvurusu yapılabilmektedir. Dolayısıyla ilk adı olarak Almanca ile başlayacak aday için Temmuz başvurusunu kaçırmak çok da önem arz etmemektedir. Şu hiçbir zaman unutulmamalıdır ki üniversitelerden her zaman ön kayıt belgesi alınabilir.

Önemli Not: Almanca seviyesi yeterli olmayan Adaylar her halükarda ilk olarak Özel bir dil okuluna başlamak zorundadır. Çoğu Alman Üniversitesi bünyesinde bulunan ücretsiz dil eğitimi (Hazırlık) bölümüne kayıt almak için belirli seviyede Almanca istemektedir.  Almancaya özel bir okulda başlayıp 4-5 ay eğitimden sonra bunu Alman üniversitelerine belgeleyen aday bu aşamadan sonra kolaylıkla Üniversitelerin ücretsiz hazırlık bölümüne yazılabilecektir.

*Almanya için Başvuruda istenecek belgeler:

Bu belgeler için Lütfen tarafımızla irtibata geçiniz. Başvuru belgelerinin uzman eller tarafından hazırlanması Almanya vizesi için olmazsa olmaz şartlarındandır. Bu yüzden başvurunuzun ve belgelerinizin itina ile hazırlanması gerekiyor.

Almanya Vize İşlem ve Çeşitleri:

Almanya ya Bir Öğrenci 3 şekilde vize başvurusunda bulunabilir. Bunlar özetle şu şekildedir:

1-Almanya Öğrenci Vizesi:

Bu vize Türü için Alman konsoloslukları Almanya’daki bir Yüksek öğrenim okulundan kabul belgesi almanızı isteyecektir.

2-Almanya Öğrenci Aday Vizesi:

Almanya’da Dil kursundan sonra Üniversite veya Yüksek Lisans programına gitmek istiyorsanız Türkiye’den gitmeden önce bu vizeye başvurmalısınız.

*Almanya için Teminat – Güvence Belgesi – Bloke Hesap :

Almanya Ülkesinin Vizelerde Öğrencilere uyguladığı en önemli şart teminat belgesidir. Almanya hükümeti kendi ülkesine gelen her öğrencinin masraflarını karşılayabilecek maddiyata sahip olmasını istemektedir. Bunun içinde aylık 700 ile 750 Euro arasında bir teminatın:

-Almanya’da bulunan bir sponsor tarafından

-veya Türkiye’de bulunan bir sponsor tarafından

Karşılanacağını belirtir bir belge istemektedir. Bu belge resmi makamlar (Noter) tarafından onaylanmış olmak zorundadır.

Biz Öğrencilerimize tavsiye olarak bu teminat mektubunun danışmanlığımız aracılı ile Almanya da bir bankadan alınmasıdır. Almanya’da bulunan Bankalara 7600-8000 Euro arası bir meblağ yatırıp bloke hesap açtırmak en akıllı yoldur. Bu bloke hesabın özelliği, bankanın size yatırmış olduğunuz ücreti aylık olarak sene içerisinde geri ödemesidir. Vize alınamaması durumunda bu ücret Tekrardan bankadan alınabilmektedir. Bloke hesap açımı konusunda bizden destek alabilirsiniz.

ŞİMDİ BAŞVUR
BİLGİ İSTEK FORMU