Avusturya Üniversitelerine Başvuru ve Kabul Koşulları

Avusturya Üniversitelerine Başvuru ve Kabul Koşulları

Lisans

Avusturya üniversitelerinde kayıtlar “öğrenci transferi” uygun olarak yapılır. Bunun anlamı öncelikle Türkiye’deki herhangi bir 4 yıllık bölüme girecek kadar puan almanız demektir. Bunun takibinde ÖSYM tarafından yerleştirmeniz yapılan fakülte ve bölüme uygun olarak Avusturya üniversitelerine geçişiniz yapılabilmektedir.

NOT : İki yıllık bölümler ve açık öğretim öğrencileri başvuruda bulunamamaktadır.

Lisans Başvuru İçin Gerekli Belgeler

Lise diploması, ÖSYS sonuç / yerleştirme belgesi

Yüksek Lisans

Avusturya üniversitelerinde yüksek lisansa giriş Türkiye’deki sisteme benzemektedir. ALES’e girerek taban puanı geçmeniz gerekmektedir. Ardından tamamladığınız lisans programına paralel bir fakülte ve bölümde yüksek lisans eğitimi için Avusturya üniversitelerine başvurmanız gerekmektedir. Başvurunuz değerlendirilene kadar ALES derecenizin geçerli kalması gerekmektedir. Bu nedenle Avusturya üniversitelerine kabul başvurunuzu ALES sınav sonucunuz belli olduktan hemen sonra yapmanız gerekmektedir.

Yüksek Lisans Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Üniversite diploması ya da mezuniyet belgesi

Türkiye`deki üniversitelerde Master yapma hakkına sahip olduğunuza ilişkin belge (LES sonuç belgesi; Master öğrencisi iseniz ögrenci belgesi)

Yüksek lisans eğitimine başlayıp ders verdiyseniz not dökümü (Transkript)

Yatay Geçiş ( Transfer )

Üniversite eğitiminize istediğiniz takdirde yatay geçiş yaparak devam edebilirsiniz. Yatay geçiş özellikle hazırlık, 1. Sınıf, 2. Sınıf  öğrencileri için uygundur. Türkiye’deki eğitim yıllarınızda aldığınız krediler Avusturya’da gittiğiniz okula transfer edilir böylece Avusturya’daki üniversitenizde bazı derslerinizden muaf olabilirsiniz.

Yatay Geçiş İçin Gerekli Belgeler

Lise diploması (Onaylı Nüshası)

Üniversite öğrenci belgesi

Not dökümü (Transkript)

Başvuru Dönemleri ve Kabul Süreci

Avusturya’da üniversite eğitimi için yapacağınız başvuruların tarihlerini önceden öğrenip planlaması gerekmektedir.  Başvuru-kabul ve vize işlemleri 6-8 ay civarında sürmektedir. Geç yapılan başvurular çoğu zaman zorunlu olarak bir sonraki dönem başvuruları için bekletilmektedir. Viyana’da akademik sistem yaz ve kış dönemlerini birbirinden bağımsız akademik takvimler olarak bulunmaktadır. Bu nedenle her iki akademik dönem için de başvuru yapabilmeniz mümkündür.

Kış dönemi başvurusu;  Eylül başlangıcında yapılmaktadır. Eylül ayı için başvurular 1 Şubat itibariyle başlamaktadır. Bu nedenle önceden rezervasyon yapabilirsiniz. Ön rezervasyon için kimlik kartınız yeterlidir.

Üniversitelere erken başvuru yapabilmek için ÖSYM sonucunuzu beklemenize gerek yoktur.

Yaz dönemi başvurusu; eylül başlangıcından itibaren yapılmaktadır. Eylül ayı için başvurular 1 Şubat itibariyle başlamaktadır. Bu nedenle önceden rezervasyon yapabilirsiniz. Ön rezervasyon için kimlik kartınız yeterlidir.

Üniversitelere erken başvuru yapabilmek için ÖSYM sonucunuzu beklemenize gerek yoktur.

ŞİMDİ BAŞVUR
BİLGİ İSTEK FORMU