Budapeşte Teknik Üniversitesi – BUTE /BME

Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi, Tuna Nehri’nin yanında 1782 yılında kurulmuştur. Eğitim dili İngilizce olan üniversite sekiz fakülteyle eğitim vermektedir. Üniversite 50 farklı ülkeden 15 bine yakın öğrenciyi ağırlamaktadır. Budapeşte Teknik Üniversitesinin Avrupa’ da ve dünya çapında büyük bir önemi vardır.

Macaristan’daki mühendislerin nerdeyse tamamı mühendislik diplomalarını Budapeşte Teknik Üniversitesi’nden almıştır. Macaristan’ın en prestijli üniversitelerinden olan Budapeşte Teknik Üniversitesi’nin geçmişinde Nobel Ödüllü akademisyenler bulunmaktadır. Bilgisayarı icat eden John von Neumann, Nükleer Fizikçi Edward Teller, Ünlü mimar Marcel Breuer sayısız bilim adamlarından sadece bilinenleridir.

Aynı zamanda yüzden fazla üniversiteyle ortak projesi bulunmaktadır. Bu projeler dahilinde öğrenci değişimleri yapılmaktadır.

Üniversitenin üye olduğu kuruluşlardan bazıları; Avrupa Üniversiteler Birliği, Uluslararası Üniversiteler Birliği, Yüksek Mühendislik Eğitimi ve Araştırmaları İçin Avrupa Okulları Konferansı vb.

Budapeşte Teknik Üniversitesi’nin ülkemizle geçerliliği bulunmaktadır. Ve Avrupa Birliği ülkesi olması nedeniyle diploması Avrupa’daki  ve Amerika’ da ki ülkelerde geçerlidir.

Başvuru ve Kabul Koşulları

Üniversitede İngilizce hazırlık eğitimi verilmediği için öğrencilerin Macaristan’a İngilizce bilerek gitmesi gerekmektedir. Budapeşte Teknolji Üniversitesi-BUTE’ de İngilizce Hazırlık programı yoktur. Bu nedenle başvuru yapacak adaylara ALS STUDY olarak İngilizce Hazırlık senelerini başka bir ülkede tamamlamalarına yardımcı olmaktayız.

Yaşam Maliyetleri

Öğrenciler genellikle küçük apartman daireleri kiralamaktadırlar. Kiralar 300-400 Euro arasında değişmektedir. Öğrencilerin harçlık ihtiyaçları ise 300 Euro civarındadır. Zorunlu sağlık sigortası için ödenen miktar ise 100 Euro’dur.
Okula ait ödenecek ücretler ve ödeme şekilleri okulun resmi web sitesinde bulunmaktadır.

Yüksek Lisans Bölümleri Ücretleri

Bölümler    SömestrÜcret
Mimarlık-Architecture47000 Euro
Kimya Mühendisliği-Chemical Engineering47000 Euro
Elektrik Mühendisliği ve Bilişim-Electrical Engineering and Informatics47000 Euro
İngiliz Dili ve Edebiyatı-English Studies47000 Euro
Ulaştırma Mühendisliği-Transportation Engineering47000 Euro
Araç Mühendisliği-Vehicle Engineering47000 Euro
Çevre Mühendisliği-Environmental Engineering)46000 Euro

Yüksek Lisans Düzeyinde Verilen Eğitimler

Mimarlık

İnşaat Mühendisliği

Kimya Mühendisliği

Elektrik Mühendisliği ve Bilişim

Makine Mühendisliği

Ulaştırma Mühendisliği

Araç Mühendisliği

İngiliz Dili ve Edebiyatı

Çevre Mühendisliği

ŞİMDİ BAŞVUR
BİLGİ İSTEK FORMU