Bulgaristan’da Üniversite

Bulgaristan’da Üniversite

Bulgaristan’da Üniversite okumak için Türkiye’ de Üniversite kazanmanıza gerek yoktur.Lise diplomanız yeterlidir.İngilizce ya da Bulgarca üniversite okuyabilirsiniz.Bulgaristan’da YKS şartı yoktur. Kayıt ücretsizdir. Bulgaristan’ da Lise diploması sahibi olan her öğrenci istediği bölümde İngilizce ya da Bulgarca eğitim alabilmektedir.

Bulgaristan 2007 yılında Avrupa Birliği’ne üye olmuştur ve eğitim kalitesi bakımından Avrupa standartlarındadır. Bulgaristan’ da üniversite okumak için ÖSS şartı yoktur. Bu nedenle Üniversite okumak konusunda Avrupa’nın en çok tercih edilen ülkesidir. Kayıt ücretsizdir. Bulgaristan’ da Varna Universitesi ile çalışmaktayız. Bulgaristan’ da eğitim için lise diplomasının olması ve not ortalamasının 3 ve üzerinde bulunması yeterlidir.

Bulgaristan’da Lisans Tamamlama

Türkiye’de 2 yıllık meslek yüksek okulu mezunu olanlar kendi bölümlerinde Bulgaristan’da lisans eğitimi alabilirler. Meslek yüksek okulu mezunları öncelikle Bulgaristan’da üniversite hazırlık dil eğitimi almak zorundadırlar. Dil sertifikası sonrası Bulgaristan Üniversitelerinin 3. Sınıfında doğrudan başlama hakkına sahiptirler. Bulgaristan’ da eğitim almak çok zor değildir. ALL STUDY yurtdışı eğitim olarak Bulgaristan’ da eğitim kalitesinden emin oldugumuz ve öğrencilerimizin %100 ünden olumlu feedbackler aldıgımız Varna Üniversitesine işletme ve turizm alanlarında kayıtlar almaktayız.

VARNA İŞLETME ÜNİVERSİTESİ  – VARNA UNIVERSITY OF MANAGEMENT – VUM

Varna İşletme Üniversitesi, Bulgaristan’ın Varna, Dobrich ve Sofya şehirlerinde kampüsleri olan bir yüksek öğrenim kurumudur. 1996 yılında kurulmuş olup, 20 yıldır öğrencilerine kaliteli üniversite eğitimi sunmaktadır.

BULGARİSTAN’ DA ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ 3 YIL SÜRMEKTEDİR

 • Business Administration – İşletme
 • Marketing and Management – Pazarlama ve Yönetim
 • International Finance and Trade – Uluslararası Finans
 • International Business and Management – Uluslararası Ticaret ve Yönetim
 • Business Information Systems – Bilişim Sistemleri
 • Software Systems and Technologies – Yazılım Sistemleri ve Teknolojileri
 • Tourism and Hospitality Management – Turizm ve Otel Yönetimi
 • Marketing and Management of the Tourist Services – Turizm İşletmeciliği ve Pazarlaması
 • Hospitality and Culinary Arts – Mutfak Sanatları

VARNA İŞLETME ÜNİVERSİTESİNİ TERCİH ETMEK İÇİN 7 SEBEP

1-) Bulgaristan’ da eğitim kalitesi: Varna İşletme Üniversitesi, UMultiRank, Eduniversal ve SSRN tarafında yapılan araştırmalara göre, Bulgaristan’ın en iyi işletme programlarına sahip üniversitesi olarak gösterilmiştir. Üniversitemizdeki tüm programlar için eğitim dili İngilizce’dir, dersler anadili İngilizce olan, uluslararası eğitim tecrübesine ve sektör tecrübesine sahip akademisyenler tarafından öğretilmektedir. Varna University of Management (VUM) her akademik yılın başında gelecek ve mevcut öğrenciler için ücretsiz İngilizce kursları düzenliyor. Kayıt ücreti tamamlandıktan sonra her öğrenci iki kampüste de olan ücretsiz İngilizce kurslarına katılabilir ve eğitimlerine hazır bir seviyeye ulaşırlar. Eğitimleri sırasında İngilizce dersleri anlamakta zorluk çeken öğrencilerimiz için ekstra İngilizce takviye dersleri verilir.

2-) Bulgaristan’ da güvenlik :  Bir Avrupa Birliği ülkesi olan Bulgaristan oldukça düşük bir suç oranına sahiptir. Resmi kaynaklardan alınan suç oranlarına göre, Bulgaristan en güvenli 37. Ülke olarak gösterilmekte ve bu oranla, kişi başına düşen suç oranı ABD, İngiltere, İtalya, Avustralya, Fransa gibi ülkelerden ve ülkemizden daha düşüktür. (Kaynak:NM,UN) Bulgaristan içerisinde de, yerleşkelerimizin bulunduğu şehirlerden Dobrich ve Varna, en güvenli şehirler arasında yer almaktadır. Yine de, VUM bünyesinde en yüksek güvenlik tedbirlerini almaktadır, öğrencilerimiz dönem başlarında genel güvenlik briflerine katılır, yurtlarımızın ve yerleşkelerimizin güvenlik sistemleri bulunur ve öğrencilerimiz acil durumlarda 24 saat ulaşabilecekleri görevlilerin numaralarına sahiptirler.

3-) Bulgaristan’ da Çift diploma avantajı / Tüm Dünyada tanınan ve denkliği olan Çift Diploma: Üniversitemiz ve bir İngiliz üniversitesi olan Cardiff Metropolitan Üniversitesi arasındaki ikili anlaşma gereği, eğitimlerini başarı ile tamamlayan öğrenciler üniversitemizden Bulgaristan ve Cardiff Metropolitan Üniversitesinden İngiliz lisans veya yüksek lisans diploması alırlar. VUM, Cardiff Met. Üniversitesi’nin bir yurtdışı kampüsü gibi çalışır, eğitim verir. Dünyadaki en iyi 2000 üniversite içerisinde yer alan Cardiff Metropolitan Üniversitesi, Türkiye’de ve tüm dünyada denkliği vardır. YÖK tarafından tanınmaktadır.

4-) Bulgaristan’ da mezuniyet sonrası İş olanakları: Öğrencilerimizin %92’si, mezuniyetlerinden sonra 6 ay içerisinde, istedikleri bir işe yerleşiyor; yaklaşık %70’i ise mezuniyetlerinden önce işlerini garantiye almış oluyor. VUM’un tüm dünyadaki yakın sektör ilişkileri, düzenlediği kariyer fuarları ve öğrencilerimizin aldığı kaliteli eğitim, öğrencilerimize mezuniyet sonrası için birçok kapı açıyor.

5-) Bulgaristan’ da uygun eğitim ve yaşam maliyetleri: Bulgaristan, AB sınırları içerisindeki en düşük yaşam maliyetlerine sahip ülke olarak bilinmektedir. Bulgaristan’da yaşam, Türkiye’ye göre yaklaşık %40 daha ucuzdur. Bu durum da öğrencilerimize daha rahat bir öğrenim hayatı sunar.

6-) Çokuluslu Eğitim ve Öğretim Ortamı: Üniversitemiz bünyesinde, 40’dan fazla milletten, toplam 200 yabancı öğrenci ve akademisyen mevcuttur. VUM, sahip olduğu %27 uluslararası öğrenci yüzdesi ile tüm öğrencilere gerçek bir uluslararası eğitim deneyimi sunmaktadır.

7-) Bulgaristan’ da Staj, Kariyer ve Yurtdışı Eğitim İmkanları : Dünya çapında 100’den fazla partner okulumuz mevcut olup, öğrencilerimiz eğitimlerinin bir kısmına burada devam edebilirler. Staj İmkanları, iş yerleştirme garantili, maaşlı staj imkanı. Üniversitemiz bünyesindeki Kariyer Merkezi tarafından sık sık seminerler verilmekte, öğrencilerimiz eğitimleri süresince iş imkanları, staj imkanları ve mezuniyet sonrası iş imkanları hakkında bilgi alırlar. U-MultiRank tarafından yapılan bir araştırmaya göre, dünya genelindeki 1061 üniversite arasında “Uluslararası Oryantasyon” kriterinde 1. Sırayı alan VUM, aynı zamanda Stenden Üniversitesi (Hollanda) ve BHMS (İsviçre) ile de ikili anlaşmalara sahiptir.

BULGARİSTAN’ DA ÜNİVERSİTE ÜCRETLERİ ŞU ŞEKİLDEDİR

Varna Üniversitesi kampüsleri : Varna, Dobrich, Sofia (depending on the study program)

Üniversite başlangıç tarihleri : Ekim, Şubat

 • Bulgaristan’ da Lisans Diploma programı eğitim ücreti Yıllık:   €3900
 • Lisans programlarımız 3 sene sürmektedir. Öğrencilerimiz 3 senenin sonunda diplomalarını almaktadırlar.
 • Tüm lisans programının maliyeti, İngilizce hazırlık programı dahil €11.700

Varna Üniversitesi olara, motivasyon ve büyüme arzusunun özendirilmesi gerektiğine inanıyoruz.Uluslararası kabul görmüş bir işletme okulundan çok sayıda hırslı, çalışkan ve yetenekli öğrencisi bir diploma almak için birbirleriyle yarışmaktadır. Bu yüzden öğrenim ücretlerimizi kabul edilebilir bir seviyede tutmaya çalıştık. İş sahipleri ve girişimcilerle ortaklaşa verilen kararda üstün başarılı öğrencilere ulaşabilmek için  için VUM bursu  müfredat dışı etkinlikler ve spor başarıları için bir çok fırsat getirmiştir.

BULGARİSTAN’DA ORTALAMA AYLIK YAŞAM GİDERLERİ  

 • Yemek: EURO 120
 • Konaklama: EURO 80-140
 • Telefon, eğlence, ulaşım, vb: EURO 40 – 60
 • Toplam, aylık EURO 240 – 320

BULGARİSTAN’ DA KONAKLAMA  Varna İşletme Üniversitesi, Varna ve Dobrich şehirlerinde, kampüslere yürüme mesafesinde konaklama seçenekler sunmaktadır.  Bunun dışında öğrenciler kendi konaklamalarını organize edebilmektedirler.

 • Dobrich Öğrenci Yurdu: Çift kişilik odada konaklama, kişi başı, faturalar hariç, aylık 80 Euro. Yurt hakkında daha fazla bilgi ve fotoğraflar için lütfen tıklayınız; http://vum.bg/dobrich-dormitory/
 • Varna Öğrenci Yurdu: Çift kişilik odada konaklama, kişi başı, faturalar dahil, aylık 70 – 120 Euro. Yurt hakkında daha fazla bilgi ve fotoğraflar için lütfen tıklayınız; http://vum.bg/varna-dormitory

BULGARİSTAN’DA BURSLU EĞİTİM HAKKINDA

“Kar Amacı Gütmeyen Kuruluş” statüsünde olan VUM, her zaman başarıyı ve sıkı çalışmayı maddi ve manevi ödüllendiren bir vizyona sahip olmuştur. VUM bünyesinde bir programa başvuran öğrenciler, lise veya üniversite notları, geçmiş başarılar, projeler ve öğrencinin profiline, yabancı dil seviyesi, IELTS, TOEFL gibi sınav sonuçları ve sahip olduğu belgelere bağlı olarak öğrenim ücretinden indirim veya maddi destek kazanabilirler. Burs tutarları ve yüzdeleri, öğrencinin başvurusu sırasında ve kendisi ile yapılan görüşme sonrasında belli olmaktadır. Aynı zamanda, ilk akademik yıl sonrasında önceki iki dönem sınavlarının sonuçlarının hesaplanması ile tüm öğrenciler burs hakkı kazanma imkanına sahiptirler. Öğrenciler yıl ve alanlarında akademik performanslarına göre sıralandırılırlar. Öğrenciler kendi dönemleri içerisindeki performanslarına göre öğrenim ücretinden indirim kazanırlar.  Kısaca, kendi programları içerisinde;

 • –  İlk %5’lik dilimdeki öğrenciler, dönemlik €2000’e kadar;
 • – %6-%10’luk dilimdeki öğrenciler, dönemlik €900’e kadar;
 • – %11-%20’lik dilimdeki öğrenciler, dönemlik €700’e kadar;
 • – %21-%40’luk dilimdeki öğrenciler, dönemlik €600’e kadar;
 • – %41-%60’lık dilimdeki öğrenciler, dönemlik €500’e kadar;
 • – %61-%80’lik dilimdeki öğrenciler, dönemlik €300’e kadar;

Öğrenim ücretlerinden indirim kazanırlar.

BULGARİSTAN’DA ÜNİVERSİTEYE BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER ve KOŞULLAR

 • Pasaport
 • 4 adet fotoğraf
 • İyi niyet mektubu
 • CV İngilizce olarak hazırlanmış
 • Lisans programları için Lise diploması, Yüksek Lisans programları için Üniversite diploması.
 • Var ise öğrencinin İngilizce seviyesini gösterir TOEFL veya IELTS sınav sonuç belgesi.

Varna İşletme Üniversite’ne başvuruda bulunmak ve üniversite eğitimi almak için ÖSS veya herhangi bir sınav, herhangi bir not ortalaması şartı bulunmamaktadır.

– BULGARİSTAN’DA EĞİTİM ALABİLECEKLER İÇİN ÖNEMLİ NOTLAR

 • Öğrenciler eğitimlerine güz veya kış dönemlerinden başlamayı tercih edebilirler. Her iki durumda da öğrenciler 6 semester ( toplam 3 akademik yıl sonunda mezun olacak şekilde)
 • 2017 Kış Dönemi için son başvuru tarihi 15 Aralık 2018 olup, eğitimler 1 Şubat tarihinde başlayacaktır.
 • 2017 Güz Dönemi için son başvuru tarihi 1 Ağustos 2018 olup, eğitimler Ekim 2018’de başlayacaktır.
 • Bunların dışında VUM, yaz kursları, İngilizce eğitimleri ve kısa dönemli profesyonel kurslar da sunan bir eğitim kurumudur. Bu tür eğitimlerle ilgili olarak da iletişime geçebilirsiniz.
 • 2 yıllık Meslek Yüksek Okulu mezunları üniversitemiz bünyesinde 2 yıl daha eğitim alarak “Polonya’ da Lisans Tamamlama” yapabilirler.
 • Türkiye’deki üniversitelerin İktisadi İdari Bilimler Fakültesi, İşletme, Ekonomi vb. Turizm Fakültesi ve Bilişim Fakültesi bölümlerinde öğrenim gören öğrencilerin tümü VUM’a transfer yapabilirler ve eğitimlerine kaldıkları yerden devam edebilirler.
 • Bologna Süreci sayesinde, öğrencilerin aldıkları dersler ve krediler Türkiye’deki üniversitelerde de geçerli olmaktadır. Bu şekilde, eğitim alan öğrenciler, herhangi bir sebeple eğitimlerini yarıda bırakıp Türkiye’ye dönmek isterlerse, almış oldukları dersler Türkiye’de kabul edilmekte ve eğitimlerine kaldıkları yerden devam etmektedirler.

Bulgaristan’da Eğitim Başvuruları ve Kayıt Belgeleri

Bulgaristan üniversiteleri başvuru tarihleri haziran ayında başlamaktadır. Üniversiteden kabul belgesi 4-5 hafta içerisinde alınabilmektedir. Bulgaristan öğrenci vizesi de aynı süre içinde alınabilmektedir.

Bulgaristan’ da Üniversite Başvuru ve Kayıt Belgeleri

Tüm belgeler Valilik veya kaymakamlıktan apostil yapılmalıdır. Bulgaristan üniversitelerini başvuru sırasında danışmanlarımız hazırlamanız gereken evraklar ve Bulgarsitan vizeniz hakkında size yardımcı olacak ve işlemlerinizi sonuçlandırarak Bulgaristan’ da üniversite hayatına başlamanıza yardımcı olacaktır.Pasaport; En az 2 yıl geçerli olmalıdır.

Bulgaristan’ da Üniversite’ye kayıt için hazırlamanız gereken evraklar şunlardır: 

 • Biometrik fotoğraf,
 • Diploma; Lise veya Meslek Lisesi diplomanın aslı, noter onaylı fotokopisi veya mezuniyet belgesi.
 • Transkript; Lise veya Meslek Lisesi 1,2,3,4 sınıf notlarını gösteren not çizelgesi belgesi.
  Öğrenim Görme Hakkı Belgesi; Mezun olduğunuz lise veya meslek lisesinden alınacak olan Türkiye’deki Üniversitelerde okumaya hakkınız olduğuna dair yazı.
 • Taahhütname; Anne veya babası tarafından, öğrencinin Bulgaristan’da üniversite eğitim süresince masraflarını karşılayacağına ilişkin noter onaylı taahhütname.
 • Sağlık Raporu; Son bir ay içerisinde özel hastanelerden veya sağlık ocaklarından alınmış olması gerekir. “Fiziki ve ruh sağlığı açıdan herhangi bir yüksek öğretim kurumunda eğitim görmesi tıbben uygundur.” yazılması gerekir.

Bulgaristan’ da üniversite eğitimi ve üniversite yerleştirilmeleri hakkında ALL STUDY  yurtdışı eğitim şirketinde çalışan uzman danışmanlarımızın ücretsiz bilgisinden faydalanmak istiyorsanız Bilgi İstek Formunu detaylıca doldurabilirsiniz. Ayrıca 0212 259 60 75 ‘ten aramanız yeterlidir.

ŞİMDİ BAŞVUR
BİLGİ İSTEK FORMU