Çin’de Üniversite

Çin üniversiteleri bilimsel araştırmalarda gösterdiği başarılarla dikkat çekmekte ve yaptıkları araştırmalarla Çin eğitim sistemi dünyanın sayılı üniversiteleri ve eğitimleri arasında yer almaktadır. Derin bilgi birikime sahip olan Çin’de pek çok alanda eğitim alabilirsiniz. Üniversiteye gitmeniz için lise mezunu olmanız yeterli olacaktır.

Çin’de üniversite okumak çok önemlidir. Yüksek öğrenim kademeli olarak ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktoradır. Eğitim süreleri ise ön lisans 3 yıl, lisans 4 yıl, yüksek lisans 2 yıl ve doktora 3 yıldır. Devlet üniversitelerinin yanında özel üniversiteler de bulunmaktadır. Ancak daha eğitim kalitesi açısından Çinli öğrenciler devlet üniversitelerini tercih etmektedir. Öğrenciler üniversitelere sınavla yerleşmektedir. Yoğun nüfus nedeni ile kaliteli eğitim için öğrenciler sınavlara büyük önem vermektedir.

Çin’de üniversite okumak tercihleriniz arasında ise ve Çince bilmiyorsanız hazırlık sınıfı ile başlayabilirsiniz. Her ülkede olduğu gibi üniversite okumak için dil yeterlilik sınavını geçmeniz gerekir. Yabancı öğrencilerin özellikle İngilizce eğitim almaları önerilmekte ve bu eğitim sürecinde de kredili Çince dil eğitimi almanız sağlanmaktadır.

Üniversite eğitimin yanı sıra sertifika programları ve sınavları da ağırlıklı olarak uygulanmaktadır. Sertifika programları iş başvuruları sürecinde sizin bir adım öne çıkmanızı sağlar. Yabancı dil, sanat dalları, bilgisayar, hukuk ve muhasebe üzerine sertifika programları bulunmaktadır.

Çin’ de sadece İşletme,Elektrik ve Elektronik mühendisligi ve Mekanik Mühendisligi alanlarında Üniversite kayıtları almaktayız. Ücretleri şu şekildedir.
  • Çin’ de Eğitim ücreti /Tuition Fees: 80,000 CNY (59,512TL)
  • Çin’ de konaklama ücreti /Accommodation Costs: 16,000 – 36,000 CNY (11,903TL – 26,783TL)
  • Çin’de yaşam giderleri/ Living Costs: 25,000 CNY – 30,000 CNY (19,000TL – 22,319TL)
  • Çin’ de kayıt ücreti / NCUK Registration Fee: 5,000 CNY (3719TL)
  • Kitap ücretleri /Book Fee: 1,500 CNY (Refundable) (1124TL Kitaplar iade edilebilir)
  • Çin Üniversitelerine Başuvuru ücreti / Application Fee: Free/Ücretsiz
  • Vize Ücreti 400 CNY

Bu bölümlerle ilgilenriseniz ve ücretleri siz ve aileniz için cazip gelirse bizlerle 0212 259 60 75  ten iletişime geçiniz…

ÇİN’ DE ÜNİVERSİTE  –  THE SINO BRITISH COLLEGE , Shangay

SBC Hosts CIS Cultural Expo

In November SBC hosted a cultural expo celebrating its students from Russia, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Turkmenistan, Uzbekistan and the Ukraine. There was food, drink, music, dancing, clothes and talks about the traditions and cultures from each of these different countries. It was a very successful event and many Chinese students learnt about different cultures and countries and all students involved had the chance to make new friends.

Fascinating Guest Lecture Series at SBC

Over the last few months SBC has hosted a fantastic series of lectures from visiting academics. The highlight of which happened on the 27th of November.  In conjunction with the British Council, SBC was lucky enough to host a lecture from Professor Anthony Ryan OBE, a Chemist, and Professor Helen Storey MBE, a Fashion Designer. These two academics gave a captivating talk on their collaborative creations and how modern scientific material and fashion can work with each other to make the world a nicer, more environmentally friendly place.

Şengay’ da olan Sino British Üniversitesinin partner olduğu ve direct geçiş yapabildiğimiz İngiliz üniversiteleri şunlardır:

•   University of Sheffield
•   University of Leeds
•   University of Bradford
•   Liverpool John Moores
•   Leeds Metropolitan Univ
•   Manchester Metropolitan
•   Sheffield Hallam Univ
•   Univ of Huddersfield
•   University of Salford

  SBC – Çin’ de Üniversiteye giriş şartları şunlardır  –  Undergraduate Programmes

[NB: Entry Requirements below are only applicable to International Students (non-Chinese citizens). Courses for Chinese citizens are described in the Chinese version of the webpage].

SBC Year 1 Entry (NCUK International Foundation Year):
Age and School Attendance Requirements:*Applicants must normally be 17 years of age by 30th September in the year of entry to SBC Year 1. They must have completed 12 years of school education includingcompletion of year 12 and achieved a satisfactory level of pass in theYear 12 school leaving examinations.
English Language Requirements:*A minimum of IELTS 5.0 in all components (or equivalent **).
Academic Requirements – Standard Qualifications:*

 

(a) International Baccalaureate:

A minimum of 22 points.

or:

(b) UK GCSE, IGCSE or Cambridge O Levels:

A minimum of 3 A Grades and 2 B Grades including Mathematics and Science subjects (or relevant subjects depending on Business or Engineering streams).

or:

(c) UK A2 Levels:

A minimum of one E grade.

or:

(d) UK AS Levels:

A minimum of 2 E grades.

Mathematics Requirements:An acceptable level of Maths is required.

* SBC may consider applications from students who have not met the standard entry criteria above, including age, schooling, English language and academic qualifications received in other countries, on a case by case basis.

** English Language Test Equivalency

IELTS

TOEFL PBT

TOEFL CBT/iBT

EAP

%

PASSWORD

GCSE O Level

(5.0)

(500)

(173/62)

(E)

(35-39)

(5)

(C)

Applicants who have not taken a recognized English language test such as IELTS or TOEFL may take the SBC Entrance Exam (Pre-Year 1).

ŞİMDİ BAŞVUR
BİLGİ İSTEK FORMU