İtalya’da Yüksek Lisans

İtalya’ da yüksek lisans programları 1 senedir. Eğitim dili İngilizce’ dir. Eğitim sonrası staj yapmak zorunludur. İtalya’da üniversiteler dünya çapında büyük şirketlerle bu konuda işbirliği içerisinde çalışmaktadırlar! İtalya’ da yüksek lisans yaparken öğrencilerin farklı konularda uzmanlaşmaları sağlanır. Türkiye’de ki taleplere baktığımızda  Türk üniversitelerinde Mimar ve Sanat tasarımı mezunlarının İtalya’da yüksek lisans yapmaya talep ettiklerini görmekteyiz. Oysa sanat tasarımı mezunu bir yetişkinin İtalya’da Sanat işletmesi alması yeteneklerini daha da büyütecektir.

İtalya’da işletme üniversitesi olan  Berlin School of Business and Innovation uluslararası tanınırlığı ve denkliği olan akademik eğitimlerini Almanya’nın yüksek kalitede iş, eğitim, yaşama ve çalışma fırsatlarıyla öğrencilerimize sunmak için kurulmuştur. BSBI, TELEMATIC UNIVERSITY UNINETTUNO işbirliği ile İtalya’da Lisans ve Yükseklisans programları sunmaktadır.

 • BA in Economics and Business Administration
 • MA in Fashion Retail and Luxury Management -en fazla talep gören bölümdür-
 • MA in International Tourism, Hospitality and Event Management
 • MA in Strategic Marketing
 • MA in Finance and Investments
 • Global MBA

İtalya’da BSBI’ın sunduğu olanaklar nelerdir?

 • Uluslararası ortamda Almanya’nın başketi Berlin’de eğitim alma imkanı
 • İngilizce Lisans ve Yükseklisans Programları
 • Ekonomik durumu ya da eğitim geçmişi göz önünde bulundurulmadan her öğrenciye sunulan burs imkanları
 • Eğitim sürecinde her öğrenci için ayarlanan 2 aylık ücretli staj imkanı
 • Eğitim sürecinde yasal olarak part time ya da full time çalışma imkanı
 • Ücretsiz Almanca dersleri -istek üzerine alınabiliyor-
 • Mezuniyet sonrası yasal olarak 18 ay çalışma imkanı
 • Okulumuzun kariyer servisi aracılığıyla yerel ve büyük şirketlerde iş bulma desteği
 • Yerli şirketlerde güçlü iş bağlantıları
 • Uluslararası geçerliliği olan İtalya’nın seçkin üniversitesi Telematic University UNINETTUNO diploması.

****

İtalya’da yıl içinde farklı akademik dönemlerde italyan üniversitelerinde eğitime başlanabilir. Ağırlıkta eğitim dili İngilizce olan bölümlere kayıt almaktayız fakat İtalyanca programlara da kayıt işlemleri yapmaktayız. İtalyanca dil kullanımın önemi staj programlarında ortaya çıkar. Bu nedenle İtalyanca bilmeyenlerin zaman kaybetmeden İtalyanca dil okullarına başvuru yapmalarını önermekteyiz. İtalya’da master düzeyinde eğitim programları genel de özel okullarda veya devlet okullarının özel birimlerinde İngilizce dilinde alınabilir. İtalya’ da yüksek lisans örneğin marka yönetimi veya MBA üzerine olabileceği gibi, Moda Tasarımı veya Yat Tasarımı üzerine de eğitim verilebilir. İtalya’da bu türde yüksek lisans program ücretleri 12.000€ ila 28.000€ arasında değişmektedir. Tasarım Master programlarına kabul için tasarım eğitimi almış veya sektör deneyimi olan öğrencilerin portfolyoları değerlendirilir. İşletme, Pazarlama, tasarım yönetimi, iletişim alanlarındaki master programları için portfolyo gerekmemektedir. İtalya’ da yüksek lisans programlarında öğrenciler teorik derslerin yanı sıra proje ve workshoplarla İtalyan hizmet sektöründen gelen gerçek projelerde çalışırlar. Size en uygun programın seçimi, başvuru dosyasının hazırlanması ve kabul işlemlerinin hızlanması için ALL Study yurtdışı eğitim danışmanlarına Bilgi istek formunu doldurarak başvuru yapınız.

 

Firmamız MIP Politecnic de Milano Yüksek Lisans program yöneticilerinin davetlisi olarak üniversiteyi bizzat yerinde 2017 Mart ayında ziyaret etmiştir. Üniversitede tamamen İngilizce eğitim verilmektedir. TOEFL 79 veya IELTS 6,5 skorunuzu sunmanız zorunludur. Yoğun talepten dolayı elinde TOEFL/IELTS sınav sonuç belgesi olan adayları sadece ofisimizde  görüşmeye kabul edebilmekteyiz.

 

MIP – Politecnico di Milano Graduate School İtalya’ da ilk 5 te yer almaktadır. Yıl boyunca MIP Politecnico di Milano’ da Yüksek lisans yerleştirmeleri yaptığımız bölümler şunlardır.

 • MBA Part Time Program : 14 ay / 27,000euro
 • International Flexible EMBA Program/Executive Master of Business administration: 19 ay master /24,000euro
 • The MSCPM Program/Master in Supply Chain&Purchasing Management: 18 ay 15,000euro / 24 ay 19,000euro
 • The IMLUX Program/International master in Luxury Management: 12 ay master / 15,000euro
 • The IMIM Program/International Master in Industrial Management:  16 ay eğitim / 18,500euro
 • The IM4 Program/International Master in Multichannel Marketing Management: 12 ay / 15,000euro
 • The AMIE Program/Advanced Master in Innovation&Enterpreneurship: 12 ay master / 15,000euro
 • IMPM Program/International Master in Project Management: 18 ay master ücreti/18,500euro
 • MPAM Program
 • BABD/International Master in Business Analytics and Big Data : 12 ay/14,000euro /Kadın öğrenciler için 31 Mayıs 2020 tarihine kadar burs verilmekte ve yıllık master ücreti 3000euro olmaktadır.

İtalya’ da yüksek lisans başvurusu için gerekli evraklar nelerdir? :

 • 1. Diploma -Yeminli tercüman tarafından İngilizce olarak çevirisi yapılmış halde-
 • 2. Transcript -Yeminli tercüman tarafından İngilizce olarak çevirisi yapılmış halde-
 • 3. Akademik dil yeterlilik sınav sonucunuz

ön görüşmeye gelirken İtalyanca bölümler için DELE,  İngilizce bölümler için TOEFL/IELTS Skorunuzu belge olarak görmek istemekteyiz. Bu bir zorunluluktur. Belgesiz ve randevusuz ön görüşme yapılmamaktadır.

İtalya’ da Yüksek Lisans/Master Programlarına yerleştirme yaptığımız Üniversiteler şunlardır:

 1. Nuovo Accademia di Belle Arti   – NABA
 2. Domus Academy
 3. Istituto Marangoni
 4. Istituto Europeo di Design – IED
 5. Europeon School of Economics (ESE)

1.-   Nuovo Accademia di Belle Arti   – NABA İtalya’nın en ünlü özel tasarım okullarından biridir. Kampüsü Milano’dadır. bulunan Üniversite, Master ve Yaz Okulu programları verir. YÖK tarafından tanınmaktadır. Programlar 1 veya 2 seneliktir.  Sadece İç Mimari alanında yüksek lisans dili İngilizce’ dir. Türkiye’ den tasarım fakültesi mezunları başvuru yapabilir.

NABA- 2 yıllık Master Programları: Communication Design, Textile & New Materials Design, Visual Art & Curatorial Studies, Film & New Media, Product Design. Eğitim dili İtalyancadır. Ocak ayında başlar.

NABA – 1 yıllık Master Programları:Digital Exhibit & Set Design (İngilizce), Interior Design(İngilizce), Photography & Visual Design (İtalyanca), Landscape Design(İtalyanca).

 

2.-  Domus Academy Master Programları Eğitim yılı 12 aydır. Eğitim dili İngilizcedir. Milano’dadır. Genellikle Eylül ayı eğitim için başlangıçtır. Bazı bölümler Ocak ayında açılmaktadır. Bu konuda detaylı bilgiyi ALL STUDY danışmanlarından alabilir siniz. Domus Academy Tasarım, Mimarlık, Bilgisayar Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Ekonomi, İletişim fakülteleri, Turizm otelcilik öğrencilerinin rağbet ettiği en büyük tasarım Üniversitesidir. Teknik ve artistik bilgileri teorik derslerle de pekiştirerek İtalyan tasarımını dünyaya yaymaktır. Başvuruda portfolyo sunulması zorunludur.

Domus Academy Master Programları :  Master in Design, Master in Interior & Living Design, Master in Fashion Design, Master in Fashion Management, Master in Interaction Design , Master in Urban Vision and Architectural Design, Master in Car Design, Master in Business  Design, Master in Urban Vision and Architectural Design ,Master in Accessories Design(dericilik alanında uzman olan Ars Sutoria okulu ile birlikte çalışmaktadır.), Service Design ( İsviçre’nin ünlü otelcilik okulu Les Roches ile işbirliğindedir).

Domus Academy mezunlarının staj yaptığı firmalar:  3M, Artemide, Bayer, Canon, Casio, Dainese, Honda, Ideal Standard, IKEA, J.C. Decaux, Louis Vuiton, Maandarina Duck, Mitsubishi Electronics, Nokia, Samsung, Sunstar, Camber, Coin, Domina Hotel Groups, Fnac, Gabetti Property Solutions, Hines, HHD, Ipe Cavalli, Natuzzi, Veuve Cliquot, Dunhill, Nike, Neil Barret, Victor Victoria, Ermenegildo Zegna, Interware, Fiorucci Love Therapy, Frankie Morello, Fay, Melting’pot, Breil, Cartier, Coccinelle, Deborah Group, Swarovski,Tod’s, Unic, Dunhill, Diego Dolcini, Janet & Janet, Camper, Canon, Motorola, Samsung, Pioneer, Elica, Fujitsu, Mediamarket, CNS permasteelisa, ING Real Estate Italia, Milano Belediyesi, Pirelli RE, Hines, Alfa Romeo, Audi,Ansaldo Breda, Fiat, Hyundai, Kia, Pininfarina, Volkswagen,Ducati,Cagiva, Autogrill, Ebay Italia, Unicredit Group, Unilever, Pininfarina Extra, BTicino, DB Apparel, Sunstar, Deborah Group.

3.-   Istituto Marangoni Yüksek Lisans Programları Instituto Marangoni Avrupa’nın en ünlü tasarım ve moda okullarından biridir. Master programları 8 aydır. Eğitim dili İngilizce’ dir. Şehir merkezli kampüsü Milano’ dadır.  Istituto Marangoni moda ve tasarımın 3 büyük moda merkezinde  – Milano, Londra – Paris –  kampüslerinde Üniversite, Master, Sertifika ve Yaz Okulu eğitimleri sunar. 1935 yılından bu yana hizmet vermekte ve ‘’modayı yönlendiren tasarım okulu’’ olarak anılmaktadır. İstituto Marangoni Milano Master Eğitim Programları: Fashion Design,Fashion Styling, Fashion Accessories Design,  Master in Menswear, Pattern Making & Production, Fashion Promotion, Brand Management, Fashion Buying, Interior Design, Design Direction, Product Design, Brand Management(London).

4.- Istituto Europeo di Design – IED Master Programları Instituto Europeo di Design (IED) Avrupa’nın en büyük network tasarım okullarından biridir. Eğitim dili İngilizcedir. Eğitim süresi 12 aydır. Genel olarak Ocak ayında eğitim yılı başlar.Bazı programlarda başlangıç dönemleri farklıdır. Bu konuda bilgiyi ALS STUDY danışmanlarından alabilir siniz. İtalya’da Milano, Roma, Floransa, Venedik, Torino şehirlerinde, İspanya’da Barselona ve Madrid’de ve Brezilya’da kampüsleri vardır. Tasarım, Moda, İletişim ve Görsel Sanatlar fakültelerinde üniversite, sertifika, master ve yaz okulu programları sunarlar. Programların eğitim dili İngilizce veya İtalyancadır. IED tarafından sunulan master programları tasarım ve tasarım yönetimi alanlarındadır. Eğitim dilleri İngilizcedir ve 12 ay sürerler. Ders programları sektörle birlikte hazırlanır. Bu yüzden master programları şehirlerin öncü sektörleri göz önüne alınarak açılır. Böylece iç mimari master programı mobilya sektörünün kalbi Milano’da, yat tasarımı Venedik’te bir adanın üzerinde verilir.

Istituto Europeo di Design (IED) Tasarım Alanında Yüksek Lisans Programları: Product Design-Milano, Packaging Design-Milano, Interior Design-Milano, Light Design-Milano, Fashion & Textile design-Milano, Urban Design-Roma, Landscape Design-Roma, M.A Transportation Design: work experience-Torino, Advanced Design for Transportation-Torino, Industrial Design for Sport(Extreme Design)-Torino, Yatch Design-Venedik, Photography and Digital Imaging-Venedik

Istituto Europeo di Design (IED) Tasarım Yönetimi Alanında Master Eğitim Programları: Fashion Communication & Styling-Milano, Fashion Communication & PR-Milano, Fashion Marketing & Retail Management-Milano, Fashion Marketing & Product Management-Milano, Fashion Marketing & Fashion Buyer-Venedik, Arts Management-Venedik, Brand Management & Advertising Communication-Milano, Luxury Marketing Management-Roma.

Istituto Europeo di Design (IED) Grafik Tasarım Master Programı: Floransa kampüsünde verilmektedir.Eğitim yılı Ocak ayında başlar. Master programları Bir sene sürelidir. Eğitim dili İngilizce’ dir.  Grafik Tasarım, Web tasarımı, reklam iletişimi, görsel iletişim alanlarındadır. Ayrıca teknolojinin son yeniliklerini takip eden program I-phone ve I-pad  applicationları üzerine projeler de içermektedir.

5.   Europeon School of Economics – ESE Master Programları Europeon School of Economics (ESE) ‘ de yüksek lisans dili İngilizcedir. Milano, Roma, Floransa, Londra ve New York kampüslerinde İşletme ve Ekonomi alanlarında eğitim veren bir üniversitedir. Üniversite, Master ve Sertifika programları sunar. Sektörün önde gelen şirketleri ile bağları sayesinde eğitim programı sektörle uyumludur. Öğrenciler okul hayatlarında aldıkları eğitimi okul tarafından sektörde isim yapmış firmalarda ayarlanan staj programları ile kullanma fırsatı bulurlar. Staj dönemi ile kariyerlerine başlayan öğrenciler bu sayede okul hayatından iş hayatına kolaylıkla geçiş yaparlar. ESE mezunlarının staj yaptığı şirketlerden bazıları aşağıdadır. ESE yüksek lisans programları Roma ve Milano’ da 1 sene sürelidir. Ocak ve Eylül ayları başlangıç tarihleridir.

ESE– European School of Economics Yüksek Lisans Programları İşletme ve ekonomi alanlarındadır.

 • MBA–İşletme,
 • Master in Finance–Finans Masteri,
 • Master in Marketing–Pazarlama Masteri,
 • Master in Management –Yönetim Masteri

ESE– European School of Economics Master Programlarından mezun olan öğrencilerin yerleştirildikleri kurumlar: AC Milan, American Express, Apple, Associated Press, BBC, BMW, Bulgari, Calvin Clein, Chanel, CNN,Diesel,Dolce & Gabbana, Donna Karan,EMI music, European Parliament, Ferrari, Filmmaster, General Motors, Armani, Gucci, Guggenheim Museums, HP,Hilton Hotels, IBM,Jaguar, JP Morgan, L’oreal, Microsoft, Morgan Stanley, MTV,NBA,Nike, ONU, Prada, Procter & Gamble, Real Madrid, Shell, Sony, Coca Cola, Unilever, Valentino, Virgin Records, Warner Bros Records, Yahoo, Yves Saint Laurent.

****

İtalya’da Eğitim hakkında genel bilgiler: 

Dağlık bir bölge olan İtalya, kuzeydeki Po ovası hariç olmak üzere Alpler ‘den orta Akdeniz’e kadar uzanır. Sicilya, Sardunya, Elba ve yaklaşık 70 diğer küçük adadan oluşur. İtalya yarımadasında iki bağımsız devlet vardır; Roma’daki Vatikan Şehri ve San Marino Cumhuriyeti. İtalya, Senato (Senato della Repubblica) ya da üst meclis ve Milletvekilleri Odası (Camera dei Deputati) ‘den oluşan iki odalı bir parlamentoya sahiptir. Seçimler her beş yılda bir yapılır. Ülkenin başlıca ekonomi sektörleri turizm, moda, mühendislik, kimyasallar, motorlu kara taşıtları ve gıdadan oluşmaktadır. İtalya’nın kuzey bölgelerinde kişi başına düşen milli gelir dünyanın en zengin ülkeleri ile aynı seviyededir. Büyük bir arkeolojik, kültürel ve edebi miras bırakan engin Roma İmparatorluğu’nun merkezi olan İtalyan yarımadası, ortaçağ hümanizminin doğuşunu ve Rönesans’ı görmüştür. Bu, Machiavelli, Dante, Leonardo da Vinci ve Galileo gibi figürlerle Avrupa siyasi düşünce, felsefe ve sanatlarını şekillendirmeye yardımcı olmuştur. Ünlü İtalyan sanatçıların bazıları Giotto, Botticelli, Leonardo, Michelangelo, Tintoretto ve Caravaggio’dur. Ülke aynı zamanda Verdi, Puccini ve film yapımcısı Federico Fellini gibi opera bestecileri üretmiştir.

İtalya’da nüfus İtalya nüfusu yaklaşık 61,3 milyondur.

İtalya’da iklim İtalya’nın büyük bir çoğunluğunda Akdeniz tipi iklim görülmektedir. Bu iklim, kışları ılık ve yağışlı yazları ise kurak ve sıcaktır. Güney İtalya kıyılarında ve yakınında kış sıcaklıkları nadiren soğuk olur ve yaz sıcaklıkları çoğu zaman 32 ° C veya daha yüksek olur. Kuzey İtalya iklimi güneyin ikliminden büyük ölçüde farklıdır. Kışlar, Alper’de yoğun kar yağışı, çok yağmur ve sis ile soğuk olma eğilimindedir. Yazlar sıcak değildir ve yaz yağmurları tarıma yardım etmektedir.

İtalya’da kültür İşte İtalyan gümrük ve geleneklerine kısa bir bakış. İtalyan kültürü sanat, aile, mimarlık, müzik ve gıda ile kaplıdır. Roma İmparatorluğu’nun başlangıcı ve İtalyan yarımadasında Rönesans kültür zenginliği yüzyıllardır gelişim içindedir. İtalya, Batı medeniyetinin doğuş yeri ve kültürel bir süper güç olarak düşünülmektedir. İtalya, Roma imparatorluğu, Roma Katolik Kilisesi, Rönesans ve Risorgimento gibi uluslararası etkilerin olgusunun başlangıç noktası olmuştur. Tarih boyunca ulus, çok sayıda önemli kişi doğurmuştur. Batı kültürünün hem iç hem de dış yönleri, Hıristiyan inancının tarihi, sivil kurumlar (Senato gibi), felsefe, hukuk, sanat, bilim veya sosyal geleneklere ve kültüre bakmaksızın İtalyan yarımadasında doğmuştur. İtalya, Etrüskler, Samnitler, Fenikeliler, Rumlar ve Romalılar gibi birçok tanınmış ve etkili medeniyetlere ev sahipliği yapıyordu. Etrüsk ve Samnitler, Roma İmparatorluğunun ortaya çıkmasından önce İtalya’da gelişerek onları ele geçirdi ve katletti. Fenikeliler ve Rumlar, Mesih’in doğumundan birkaç yüzyıl önce İtalya’da yerleşim birimleri kurdular ve özellikle Yunan yerleşimleri bu şekilde klasik uygarlıklara dönüştü. Güney İtalya’daki Yunan kalıntıları belki de en görkemli ve en iyi yerde korunmuştur.

İtalya’ da ulaşım İtalya, halka özel ulaşım seçeneklerini geliştirmiştir. İtalyan demiryolu ağı, özellikle kuzeyde geniş olup, genellikle otobüs veya hava gibi bir alternatifin ihtiyacını ortadan kaldırmaktadır (her ikisi de bir dereceye kadar var olmaktadır). Ulusal demiryolu şirketi Ferrovie dello Stato’nın bir takım özel demiryolları vardır ve çoğunlukla banliyö tipi servisler sunarken, Napoli’den İtalya’nın Milano ve Torino gibi en önemli kuzey şehirlerine katılan sofistike yüksek hızlı demiryolu hizmeti sunmaktadır. İtalya, demiryolu hattında km başına 2507 kişi ve 12.46 km2’ye (Dünya’da yedinci sıraya) sahiptir. İtalya’nın karayolu ağı da baya yaygındır; toplam 487.700 km’lik bir uzunluğa sahiptir. Hem kapsamlı bir otoyol ağını (6.400 km), çoğunlukla paralı yolları ve ulusal ve yerel yolları kapsar. Uzun sahilleri nedeniyle, İtalya’nın hem malların hem de yolcuların taşınması için çok sayıda limanı bulunmaktadır. İtalya’nın en gözde turistik mekânları şunlardır:

 • Venedik’in anıları
 • Kolezyum
 • Santa Maria del Fiore
 • Piazza del Campo
 • Pompeii
 • Positano (Amalfi Kıyısı)
 • Como Gölü (İtalyan Gölü Bölgesi)
 • Eğik Pisa kulesi

İtalya’da Konaklama: Düşünmeniz gereken bir sonraki şey konaklamadır. Çoğu İtalyan üniversitesinin ikamet yeri yoktur; ancak öğrencilerin özel kiralık piyasada uygun kiralık daireleri veya paylaşımlı odaları bulmalarına yardımcı olmak için genellikle konaklama hizmetleri sunmaktadır. Konaklama yerlerini bulmak için üniversite hizmetini kullanırsanız, genellikle bu seçenekler daha düşük bir maliyete gelir. İtalya’daki çoğu üniversitenin ikamet yeri yoktur. Üniversitelerin bir konut büro ofisi veya üniversite konaklama yönetiminde görevli bir memuru vardır ve genellikle özel piyasadaki konaklama masraflarından daha ucuz olan öğrenci dairelerinin kiralanmasına ilişkin hizmet sağlayabilir. Şehirlerde ve büyük şehirlerde bir daire kiralamak sizin için çok pahalı olacak ve kalmayı seçtiğiniz bölgenin boyutuna ve alanına bağlı olarak ayda 300 Euro’dan 1000 Euro’ya kadar değişecektir. Öğrenci yurdundan kişiye tüm daire yerine bir oda kiralama seçeneği sunulur. Minimum kira süresi genellikle bir yıldır, ancak üniversite şehirlerinde eşyalı odalar daha kısa süreliğine kiralanabilir.

İtalya’da Yaşama ve Öğrenme Maliyeti İtalyan üniversitelerindeki öğrenim ücretleri değişiklik göstermektedir, ancak genellikle İtalyan üniversiteleri yabancı öğrencilere cazip öneriler sunarak Batı Avrupa ya da Kuzey Amerika’nın diğer bölgelerinden çok daha düşük fiyat seçenekleri sunmaktadır. İtalya’da okumak isteyenler, uygun bir maliyetle kaliteli bir yükseköğrenim alma şansına sahiptir. Öğrenim ücretlerinin maliyeti çeşitli faktörlere bağlıdır. En önemlisi söz konusu üniversitenin bir devlet mi yoksa özel bir kurumu mu olduğudur. Devlet üniversitelerinin öğrenim ücretleri çok düşüktür. Öğrenim ücretleri de sizin hangi ülkeden olduğunuza bağlıdır; fiyatlar AB öğrencileri için daha uygun durumdadır, ancak AB dışı öğrenciler bile fiyatları diğer Batı Avrupa veya Kuzey Amerika üniversitelerindeki ücretlerden daha uygun bulabilir. Ayrıca, ücretler, seçtiğiniz programa ve çalışma düzeyinize bağlı olacaktır. Örneğin, lisans eğitim ücretleri için yılda £ 680- £ 800 (850 – 1.000 €) civarında ödemeniz olacaktır. Ayrıca, İtalya’daki devlet üniversitelerinin öğrenim ücretlerine aracılık edebilecek bir unsuru olduğunu unutmayın. Bu, ücretlerin bir öğrencinin ebeveyn gelirine bağlı olarak ağırlıklandırıldığı anlamına gelmektedir. İtalya’da öğrenim görürken almaya uygun olabileceğiniz çeşitli finansal yardım türleri vardır. Bazı burslar mevcuttur ve uluslararası öğrenciler öğrenci kredileri ve hibeleri için başvuruda bulunmaya uygundur. Bununla birlikte, maddi desteğin genellikle hak temelli veya araca sınanmış olduğunu unutmayın, böylece tüm öğrenciler tarafından kullanılamayabilir. Seçebileceğiniz üniversitelerin web sitelerini kontrol edip, sizin için mevcut olabilecek burs ve hibeler hakkında bilgi edinebilirsiniz.

İtalya’da Sağlık Sistemi Yeni Avrupa Sağlık Sigortası Kartı geçici olarak başka bir üye ülkede kalan Avrupalı vatandaşlara fayda sağlamaktadır. Kart, o ülkenin vatandaşlarıyla aynı koşullar altında acil olarak gerekli bakıma erişim sağlamaktadır. Tatil gibi kısa süreli kalışlarda E111 gibi kağıt formlarının yerini alacak ya da şu anda kullanımda olan eğitim için E128 kullanılacaktır. AB ülkelerinden gelen öğrenciler Sağlık Sertifikası Kartını yerel sağlık yetkililerinden talep edebilirler ancak bu kartın farklı ülkelere aşamalı olarak tanıtıldığını ve bu nedenle önceki sistemde hala E111 veya E128 verilebileceğini bilmelidirler. AB vatandaşı olmayan vatandaşların, kendi ülkelerinden ayrılmadan önce özel sağlık sigortası yaptırmaları ve İtalya için geçerli olduğuna dair konsolosluk beyanı elde etmeleri istenir. Kapsam altındaki tüm tıbbi tedavilerin çok pahalı olduğunu lütfen unutmayın.

İtalya’da üniversiteye nasıl başvurulur ? Esas olarak tüm uluslararası vatandaşlar, İtalyan yüksek öğreniminin 1., 2. ve 3. döngü programlarından birine başvurabilirler. İkinci zorunlu giriş şartı, vazgeçilmez asgari eğitim gerekliliği ve İtalyanca ‘da iyi bir yetkinliğe sahip olmalarıdır.

İtalya üniversitelerinden kabul için gerekli belgeler nelerdir:

 • İlk ve son pasaport belgesinin fotokopisi
 • Güncellenmiş Özgeçmiş / Özgeçmiş, Skype kimliği, E-posta kimliği ve Telefon Numarası
 • Akademik dokümanlar 12. sıradan itibaren (Marka sayfaları veya Not Dokümanları)
 • Diploma Sertifikaları
 • İki tavsiye mektubu
 • Amaç beyanı
 • Pasaport büyüklüğü fotoğraf
 • Doldurulmuş başvuru formu (eğer Uygun ise)

İtalya vizesi ve giriş koşulları  İtalya’da eğitim almak için girmeniz gereken giriş ve vize yönetmelikleri çeşitli faktörlere bağlı olacaktır; Bunlardan ilki sizin uyruğunuzdur. İtalya’da yurtdışında eğitim almak için vatandaşlığınız ve vize gereksinimleriniz söz konusu olduğunda:

 • Eğer AB ülkesi vatandaşıysanız: İtalya’da öğrenim görmek için vizeye ihtiyacınız yoktur.
 • Eğer AB üyesi olmayan bir ülke vatandaşıysanız: İtalya’da öğrenim görmek için muhtemelen öğrenci vizesine ihtiyacınız olacaktır. Daha fazla ayrıntı için, öğrenci vizenizi nasıl alacağınıza dair ayrıntıları kendiniz bilgilendirmek için ülkenizde ki İtalyan elçiliğine veya konsolosluğuna ve arzulanan üniversitenize başvurun.

Unutmamanız gereken tek şey vize şartlarının olmadığını unutmayın. İtalya’da yurtdışında öğrenim görmek isteyen herkesin AB’den de olsa ikamet iznine sahip olması gerekir. AB öğrencileri varışlarından itibaren 3 ay içinde oturma izni başvurusunda bulunmak zorundadırlar. AB dışındaki öğrenciler için, kalış koşullarınız öğrenci vizeniz ile işleme konacaktır. Oynanabilecek diğer bazı faktörler, eğitim seviyeni, kurslarınızın ve programınızın süresidir. Bütün öğrenciler konaklama konusundaki ayrıntılarını, finansal istikrarın kanıtını ve kapsamlı bir sağlık sigortası poliçesini sunmalıdır. Bu sebeplerden dolayı, İtalya’da bir üniversite tarafından kabul edilir edilmez konaklama yeri aramanız şiddetle tavsiye edilir. Unutulmaması gereken bir diğer husus da dil yeterliliğinizdir. Kursunuz ve programlarınız İtalyanca  öğretilirse, İtalyanca’da yüksek bir yetkinliğe sahip olmanız gerekir. Bir dil testi yapmanız veya dil yeterlilik belgesi göstermeniz gerekebilir.

İTALYA’ DA ÇALIŞMA VİZESİ İÇİN GEREKLİ VE ZORUNLU BELGELER:

Lütfen Başvurunun sunulduğu tarihte orijinal belgeleri gösterin.

 • Başvuru formu tamamen doldurulmuş ve başvuru sahibi tarafından imzalanmış olmalıdır
 • Bir adet vesikalık fotoğraf (beyaz arka plan)
 • Pasaport / Seyahat Belgesi aşağıdakileri yapmalıdır: a) Geçmiş 10 yıl içerisinde verilmiş ve geçerlilik süresi 10 yılı aşmamalıdır. b) En azından, beklenen kalıştan sonra 3 ay geçerliliğine sahip olmak. c) En az 2 boş sayfa olmalıdır.
 • Acil hastane ve acil geri gönderme masrafları için asgari 30.000 € kapsayan yurtdışı sağlık sigortası. (İtalyan üniversitelerine kabul için gerekli değildir)
 • Başvuru sahibinin pasaportunun bir set fotokopisi.
 • Başvuranın eğitim belgelerinin “Dichiarazione di Valore” (Değer Beyanı) bu Elçiliğin Konsolosluk birimi tarafından usule uygun şekilde yasalaştırılmıştır. Yerel kurum ya da okul, gerekli olmadığı hallerde, Büyükelçiliği doğrudan bilgilendirmelidir.
 • Eğitim Sertifikaları Dışişleri Bakanlığı tarafından usulüne uygun olarak düzenlenmelidir.
 • İtalyan okulu veya enstitüsü tarafından kayıt kabulü, dersin süresini belirtir.
 • Öğrenim ücretlerinin tamamının alındığı makbuzu (gerekirse).

İtalya’da üniversite Kursları veya Yüksek Lisans mezuniyet sonrası kurslar: Akademik yılın her ayı için İtalya’da en az 350,57 Euro destek vasıtası belgesi. Bu teminat aşağıdakiler yoluyla ispatlanabilir: a) Başvuru sahibi veya ailenin Banka Beyanı ya da b) Banka kredisi

İtalyan hükümetinden burs nasıl alınır? : Orijinal burs kanıtı. a) Banka / Başvuru sahibi veya ailesinin sponsorluk beyanı b) Banka kredisi c) Banka garantisi (fidejussione bancaria “) d) Burs miktarı kanunla kurulan asgari orana uymuyorsa.Döviz tutma süresi boyunca yapılan masraflar

Üniversite dışı dersler: a) Yeterli mali garantiler (ekli tabloya bakınız) veya b) Döviz tutarına göre kalış süresince yapılan masrafları karşılayan banka garantileri  c) geri gönderme için uygun araçlar veya dönüş uçak bileti veya rezervasyon (90 güne kadar dersler için)

 • Yatılı kalma ve konaklama için yeterli belge (gerekirse).
 • Bir dönüş uçuş bileti veya rezervasyon (90 güne kadar olan kurslar için)
 • Tıbbi tedavi ve / veya hastaneye kaldırma için sigorta kapsamı (İtalyan Üniversitelerine kabul için gerekli değildir).
 • (Vize için 90 günden fazla istenen) Başvuran pasaport ile zımbalanmış orijinal (taranmamış) kabul mektubunu göndermelidir. Pasaportun toplanması sırasında başvuran üniversiteye kabul mektubunun veya deklarasyon mektubunun Elçilik tarafından usulüne uygun şekilde damgalandığından emin olmalıdır.

NOT: Bu Elçilik, Kişisel Röportaj veya Ek Belgeler talep etme hakkını saklı tutar.

İtalya’daki Eğitim Programları

 • MBA
 • Yönetim
 • Bilim ve Mühendislik
 • Moda Tasarımı
 • Şarap Pazarlaması
 • SCM ve Lojistik
 • Medya Filmi
 • Ağırlama ve Turizm
 • Bankacılık ve Finans
 • Havacılık

ALL Study yurtdışı eğitim danışmanlığı tarafından verilen profesyonel danışmanlık hizmeti ile İtalya’ da Master için/İtalya’ da Yüksek Lisans)  başvuru yapabilirsiniz. İtalya’da üniversite ve İtalya’da yüksek lisans başvurularında başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama asistanlığını kapsayan danışmanlık hizmet bedelini öğrenmek ve işlemlerinizi yaptırmak için 0212 259 60 75′ ten arayabilir, on-line Bilgi İstek Formunu doldurabilirsiniz.

ŞİMDİ BAŞVUR
BİLGİ İSTEK FORMU