Pecs Üniversitesi

PECS 2010 yılında İstanbul ile birlikte Kültür Başkenti seçilmiştir. PECS Üniversitesi, 1367 yılında kurulmuştur. Macaristan’ın en eski devlet üniversitesidir.

Üniversitenin 10 fakültesinde 35 bin öğrenci bulunmaktadır. 2000 civarında akademisyeniyle güçlü bir eğitim kadrosu bulunmaktadır.

25 yıldır ingilizce olarak eğitim vermektedir. Her yıl uluslararası değişimlerle 80 üzerinde öğrenci gelmektedir.

Kabul Koşulları

Tıp fakültesinde öğrencilere tıp, eczacılık ve diş hekimliği eğitimleri verilmektedir.
Tıp fakültesinde eğitim almak isteyene öğrencilerin iyi derecede İngilizce, matematik ve fizik bilmesi beklenmektedir. İngilizce seviyesi orta düzeyde olan ancak derslerde yeterli bulunmayan öğrenciler Temel Tıp Eğitimi’ne alınmaktadır. Bu eğitimde adaylara bir yıl boyunca biyoloji, kimya ve fizik dersleri verilmektedir. Programı başarıyla tamamlayan öğrencilerin fakülteye geçiş hakları bulunmaktadır.
Tıp eğitimi 6 yıl, diş hekimliği ve eczacılık 5 yıl sürmektedir.

İngilizce seviyesi düşük olan adaylara da hazırlık eğitimi uygulanmaktadır. Öğrencilerin seviyelerini tespit etmek için 3 farklı tarihte sınav düzenlenmektedir.

Hazırlık düzeyinde verilen eğitimler : İngilizce hazırlık ve bölüm hazırlığıdır.

Lisans düzeyinde verilen eğitimler : İşletme, psikoloji, hemşirelik, hemşirelik fizyoterapi uzmanlığı, laboratuvar ve tıbbi görüntüleme uzmanlığı, tıp, diş hekimliği ve eczacılıktır.

Yüksek lisans düzeyinde verilen eğitimler : Medikal biyoteknoloji, uygulamalı yönetim, hemşirelik, ingiliz dili ve edebiyatıdır.

Doktora düzeyinde verilen eğitimler : Biyoloji, kimya, ingilizce uygulamalı dil bilimi, fizik ve yönetimdir.

Yaşam Giderleri

Öğrencilere yurt ve ev olmak üzere iki çeşit konaklama imkanı sunulmaktadır. Öğrencilerin aylık konaklama masrafı 200-250 Euro arasında değişmektedir. Ek harcamalar 35-450 Euro civarında değişmektedir.

YÜKSEK LİSANS PROGRAMLARI VE ÜCRETLERİ

BölümSömestr/BölümÜcret
Hemşirelik45500€
İngiliz Dili ve Edebiyatı43000€
Medikal Biyoteknoloji-Medical Biotechnology411000€
Uygulamalı Yönetim-Applied Management45800€

Yüksek Lisans Düzeyinde Verilen Eğitimler

Medikal Biyoteknoloji

Uygulamalı Yönetim

Hemşirelik

İngiliz Dili ve Edebiyatı

ŞİMDİ BAŞVUR
BİLGİ İSTEK FORMU