Avusturalya’ da Lise Eğitimi

Avusturalya' da Lise Eğitimi

Türkiye yurtdışında lise eğitimleri ile ilgili henüz çok yeni tanışmaktadır. Avustralya’ nın uzak oluşu her ne kadar aileleri endişelendirse de, Avustralya’ da yakın akrabaları ve komşuları bulunan birkaç Türk aile bizlerin aracılığı ile güvenle çocuklarını Avustralya’ da lise eğitimine göndermişlerdir.

AVUSTRALYA’DA LİSEDEN MEZUN OLAN GENÇLERE TÜRKİYE’ DE SINAVSIZ ÜNİVERSİTEYE GİRİŞ İMKANI

Türkiye’ 2013 Ağustos ayında işleme konulan yasa gereği ”Yurtdışında bir liseden mezun olan öğrenci, Türkiye’ de istediği Üniversiteye girebilmek için Üniversite sınavına girmek zorunda kalmayacak.” Bu nedenle yasa açıklandığından bu yana yani 2013 yılından itibaren basta Kanada, İngiltere, Amerika ve Avustralya liselerine aşırı rağbet almaktayız. Türk aileler yurtdışında liselerin maliyetlerinin uygun oluşu nedeniyle hiç zorlanmadan, çocuklarının Türkiye’ de istediği üniversiteye giriş hakkına sahip olmalarının yanında,  yurtdışında aldıkları lise eğitimlerinin üstün kalitesi nedeni ile çocuklarının dünya sıralamasında ilk 500′ de olan aşağıdaki üniversitelere rahatlıkla kabul edilme avantajlarından faydalanmak istemelerinden dolayı bu yasa açıklanmasından bu yana 25 tane Kanada, Amerika, İngiltere ve Avustralya liselerine öğrenci yerleştirdik.

Avustralya’da liseden mezun olan çocuğunuzun kolaylıkla kabul edilebileceği Üniversiteler şöyledir.

AVUSTURALYA’DA LİSE EĞİTİMİ SONRASINDA KOLAY KABUL ALABİLECEĞİNİZ AVUSTRALYA ÜNİVERSİTELERİ: Melbourne Üniversitesi, Australian National Üniversitesi, Queensland Ünviersitesi, The Üniversity Western Australia, Sydney Üniversitesi, Monash Üniversitesi , University of South Wales, Macquiare Üniversitesi, Adeliade Üniversitesi, Flinders Üniversitesi, Griffith Üniversitesi, James Cook Üniversitesi, Swinburne Üniversitesi, Newcastle Üniversitesi, Wollongong Üniversitesi, Tazmania Üniversitesi, Curtin Üniversitesi, La Trobe Üniversitesi, Victoria Üniversitesi.

AMERİKA ÜNİVERSİTELERİ DÜNYA SIRALAMASI : Harvard Üniversitesi, Stanford Üniversitesi, UC Berkeley, MIT, Cambridge Üniversitesi, Caltech-California Institute of Technology,  Colombia Üniversitesi, University of Chicago.

İNGİLTERE ÜNİVERSİTELERİ DÜNYA SIRALAMASI : Cambridge Üniversitesi(5. sırada), Oxford Üniversitesi(10. sırada), University of College London (21. sırada), The Imperial College of Science, Technology and Medicine (24. sırada), Manchester Üniversitesi(41. sırada)

KANADA ÜNİVERSİTELERİ SIRALAMALARI: British Colombia Ünviersitesi (40. sırada), McGill Üniversitesi (58. sırada), McMaster Üniversitesi (92. sırada), Alberta Üniversitesi (101. sırada), Montreal Üniversitesi (102. sırada), Waterloo Üniversitesi (153. sırada), Dalhouise Üniversitesi (201. sırada), Laval Üniversitesi (202. sırada), Queen’s Üniversitesi (203.sırada), Simon Fraser Üniversitesi (204.sırada), Calgary Üniversitesi (205. sırada), Western Ontario Üniversitesi.

TÜRKİYE’DE SINAVSIZ KABUL EDİLEBİLECEĞİ ÜNİVERSİTELER: Boğaziçi Üniversitesi, ODTÜ Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Marmara Üniversitesi.

Üstelik çocuğunuzun son yılında, yani 12. sınıfta iken dahi kaydını yapabiliyoruz. Sadece son yılı Avustralya’da okuyarak çocuğunuzun mezun olması da mümkün. Bunun için yapmanız gereken tek şey anne ve babaların bizimle iletişime geçmeleridir. Görüşmeler telefonda yapılmamaktadır. 0212 259 60 75 no’lu telefondan aradığınızda hemen ofise gelmeniz üzere randevu verilecektir.

AVUSTURALYA’ DA LİSE OKUYAN Öğrencilerimizin memnuniyet ölçülerine ve lise mezuniyetleri sonrası yerleştikleri üniversiteler baktığımızda gururumuz artmaktadır.

Avustralya’da lise eğitimi, devlet tarafından sürekli kontrol edilmekte ve genelde karma eğitim vermektedir. Devlet okullarının da, özel okullar gibi sınıf mevcutları azdır. Sınıflar da sınırsız teknolojik donanımlara sahiptir. Ayrıca yabancı öğrenciler için İngilizce dersleri verilmektedir.

Eğitim görülen kurumlar, dünya standartlarındadır. Alınan diplomalar dünya çapında geçerlidir. Avustralya’da görülen lise eğitimi, üniversiteye hazırlık amacının yanında, kişisel gelişimi de dikkate alarak verilmektedir. Türkiye’den Avustralya’ya gidecek öğrencinin ortaokuldaki not ortalaması dikkate alınır. Avustralya’da liseler devlet tarafından desteklenir. Özel okullar ise devletten bağımsız, özel olarak işletilirler. Liselerde konaklama seçenekleri okul yurdu ve aile yanı konaklama olarak iki seçeneklidir. ALS STUDY olarak lise öğrencilerimize yurt konaklamayı önermekteyiz. Yurt içerisinde öğrencilere atanan abi ve ablalar sayesinde yaşam çok daha kolaydır.

ALS STUDY Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak Avustralya Lise yerleştirmelerimizde Study Group’ a bağlı olan ve dünya standardında geçerliliği onaylanmış Taylors College ile çalışmaktayız. Taylors College, Melbourne Kampüsünde 10, 11 ve 12 yılları verirken sadece Perth kampüsünde 11. Sınıf eğitimi vermektedir. Taylor College Lise programları öğrencilerin aşağıdaki sınavlardan gerekli İngilizce dil ve akademik ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanmıştır:

 • Victorian Certificate of Education (Victoria)
 • NSW Higher School Certificate (New South Wales)
 • TertiaryEntranceExamination (Western Australia)

Müfredat ve sınavlar kendi eyaletleri tarafından idare edilmektedir.  Finalde sınavlardan ve ödevlerden alınan notlar sonuçlar Üniversite yerleştirmelerinde Avustralya Üniversitelerinin giriş sıralamasını belirlemek üzere kullanılır. Her yıl binlerce öğrenci Avustralya ve Yeni Zelanda’da üniversiteye başvururlar. Bu nedenle üniversiteler öğrenci tercihlerinde yüksek notu olan öğrencilere öncelik tanırlar. Taylors College öğrencilerinin prestijli üniversitelere girebilmeleri adına, öğrencilerin hazırlanmasında başarısı kanıtlanmış bir geçmişe sahiptir..

Avustralya Lise Avustralya Liselerine Giriş Şartları

 • 13-–19 yaş arasında olmak
 • Başvurulacak okulun başvuru formu
 • Diplomanın aslı ve eğer İngilizce değil ise noter onaylı İngilizce çevirileri
 • Notları gösteren belge (transkript)
 • Not ortalaması yüksek olmak(notları arasında zayıf olmaması)
 • Okulun istediği oranlarda dil yeterlilik sınav sonucu (TOEFL, IELTS)-
 • Referans mektubu
 • Statement of Purpose (Eğitim amacını anlatan bir mektup)
 • Sponsorun (aile, iş yeri ya da arkadaş) eğitim ve yaşam bedelini karşılayacak miktarda banka mektubu

Taylors College’ da Lise okumanın avantajları:

1. Geniş yelpazede kurs seçenekleri vardır: Yıl 11 ve 12’de temel konulara ek olarak ayrıca seçim alanları vardır. Değerlendirme öğretim yılı ve final sınavlarını dikkate alınarak yapılır. Programın sonunda öğrencilerin resmi niteliklerine göre uygun üniversite ve programa girişi sağlanır.

2. Müfredata esnek bir yaklaşım: Öğrenciler normal devlet modelinde mümkün olmayan bir şekilde, öğrencilerin kendi bireysel ihtiyaçlarına göre müfredatları belirlenir.

3. Ücretsiz öğretici ve rehber grupları: Ücretsiz öğreticiler her gün ve her konuda  birey ya da küçük gruplara  yardımcı olmak üzere hazır bulunurlar.  Ayrıca her öğrenciye akademik gelişimi ve kişisel refahı desteklemek üzere eğitilmiş bir danışman atanır.

4. Eğitim Kılavuzları: Taylor College öğrencilere rehberlik kapsamlı kitapçıklar sağlar. Her konu için ayrıca rehber kitabı verilir ve öğrenciler müfredatın detayları, değerlendirme ve görevleri, ek ders materyalleri, öğrenme desteği, ek alıştırmalar, uygulama sınavları hakkında detaylı bilgiye sahip olurlar.

5. Yıl boyunca Bireysel değerlendirme: Akademik yıl boyunca öğrencilerin başarıları dikkatle izlenir ve rapor tutulur. Değerlendirmeler ders çalışma, test ve sınavları da kapsamaktadır.

6. Uluslararası üniversiteler ve işverenler tarafından tanınmaktadır: Taylors College devlet yeterlilik programları (HSC, TEE ve VCE) uluslararası tanınır. Bu Türkiye dışında bir ülkede üniversiteye istiyorsanız, bunun için de  ideal olduğu anlamına gelmektedir. Taylors College mezunlarının bir çoğu  İngiltere ve ABD olmak üzere birçok ülkede Üniversite eğitimine gitmektedirler. Buna ek olarak, Avustralya Hükümetinin nitelikleri dünya çapında sayısız işverenlerle güvenilirliğe sahiptir. Avustralya’da okul düzeyinde akademik çalışmalar ‘’Altın Standart’’ olarak görülmektedir.

7. Taylors College öğrencilerinin üstün başarılar elde etmeleri: Her yıl, Taylor Koleji öğrencilerin Avustralya’da en iyi üniversitelerde yer hayallerini gerçekleştirmek için izin mükemmel sonuçlar elde etmektedir. Biz öğrencilerin başarıları ile gurur duyuyoruz.

Ayrıntılı konu hakkında bilgi ALS STUDY Eğitim danışmanları tarafından bir kampüs seçerek ve daha sonra okumak istediğiniz programı dikkate alarak anlatılacaktır.

 • Taylors College Melbourne
 • Taylors College Perth
 • Taylors College Sydney

Bellerbeys College Lisesinin Başlangıç Tarihleri

Ocak ayı sonunda başlamakta ve Aralık ayı sonunda bitmekte olup, iki dönemden oluşmaktadır ve okul yılı içinde de 2 kez tatilleri vardır. Ücretleri yıllık her şey dahil 28,000 AUD – 35.000 AUD arasında değişmektedir.

Detaylı bilgi ve danışmanlık işlemleri için 0212 259 60 75’ den ALS STUDY ofislerimizi arayabilir ya da e-mail gönderebilir, ofis içi randevu talep edebilir siniz.

Sydney

ŞİMDİ BAŞVUR
BİLGİ İSTEK FORMU