İrlanda’ da Lise Eğitimi

İrlanda' da Lise Eğitimi

İrlanda’da lise okumak çocugunuza uygun ücretlet, güvenilir bir ülkede, kaliteli bir Lise eğitimi alarak, İngilizce sistemi ile yönetilen Ünivesitelere kolaylıkla kabul edilmesini sağlayacaksınız. Güçlü eğitim sistemiyle dünyanın her yerinde geçerliliği olan İrlanda liseleri bağımsız eğitim bakanlıkları tarafından yönetilir ve sıkı denetlenir. İrlanda Lise eğitiminde sınav ve müfredatları bakımından 4 değişik tipte lise vardır. Buradaki yazıda 2021 İrlanda’da Lise eğitimi  ücretlerini ve İrlanda Lise sistemini öğreneceksiniz.

2021 İRLANDA LİSE ÜCRETLERİ

Fiyatlara 1 Akademik yıl eğitimi, konaklama, gözetmen ve diğer servis hizmetleri dahildir.

ALL NATIONALITIES + 13+ YEARS OLD + HOMESTAY + PLACEMENT + TUITION + FULL GUARDIANSHIP + SERVICES

 • The Institute of Education – 5th year MD, Dublin 3 terms* *Full senior cycle must be taken :  €25,400
 • Rathdown School GD, GB, Dublin, 3 terms:  €22,300
 • St. Andrews College IB MD, Dublin 3 terms : €21,970
 • St. Gerard’s School MD, Bray (Dublin), 3 terms : €21,300
 • Castleknock College BD, Dublin,3 terms : €20,800
 • Sutton Park MD, MB, Dublin,3 terms :  €20,700
 • Yeats College MD Galway, 3 terms:  €20,000
 • Blackrock College EU BD, MB, Dublin, 3 terms : €19,700
 • St. Andrew’s College MD, Dublin, 3 terms : €19,700
 • Sandford Park – NEW – MD, Dublin, 3 terms:  €19,700
 • Stratford College MD, Dublin-3 terms :€17,700
  Loreto Abbey, Dalkey GD, Dublin-3 terms : €17,100
 • Newbridge College – NEW – MD, Kildare-3 terms:  €17,100
 • Bandon Grammar School, Bandon MD, MB, Cork,3 terms: €17,000
 • Drogheda Grammar School,MD, MB,Drogheda Co.Louth-3 terms : €17,000
 • Scoil Mhuire Cork GD, Cork, 3 terms :  €16,500
 • Presentation Boys School, Cork- NEW -BD, Cork -3 terms:  €16,400
 • The Royal Cavan Mixed, B&D,Cavan-3 terms: €15,650
 • Monaghan Collegiate School MD, Monaghan-3 terms: €15,600

İRLANDA’DA LİSE EĞİTİM SİSTEMİ

 1. İrlanda’ da özel Lise –  Hazırlık Okulları: Liseye gitmek üzere, 8-13 yaş arası öğrencilere uygulanan hazırlık programıdır. Tüm yabancı öğrencilere açıktır.  Yatılı, karışık, kız, erkek okulları şeklinde çeşitleri vardır.
 2. İrlanda’ da  Gündüz Liseleri ve Yatılı Devlet Liseleri: Gündüz okulları aile yanında konaklama imkanı verir. Yatılı Devlet Liseleri, İrlanda’daki diğer okullara göre daha ucuz olmakla birlikte iyi eğitim verirler. Yalnızca AB üyesi ülkelerden yabancı öğrenci kabul etmektedirler. Maalesef Türk vatandaşı öğrencileri kayıt yaptıramıyorlar.
 3. İrlanda’ da devlet liseleriDevlet Kolejleri, İrlanda hükümeti tarafından desteklendiği için sadece çok başarılı 16-19 yaş arası öğrenciler kabul ediliyor.
 4. Özel gündüz Liseleri ve Özel Yatılı Liseleri:En yaygın bilinen özel eğitim kurumlarıdır. Bağımsız Okullar Birliği ve İrlanda Hükümetince denetlenir.

Güçlü eğitim sistemiyle dünyanın her yerinde geçerliliği olan İrlanda liseleri bağımsız eğitim bakanlıkları tarafından yönetilir ve sıkı denetlenir. Liselerin sınav ve müfredatları bakımından farklılıkları vardır.

İrlanda Liselerine kabul şartları nelerdir?

 • Yaş: İrlanda’ da lise okumak için öğrencilerin yaşları 12 – 18 arasında olmak zorundadır.
 • İngilizce dil seviyesi  İrlanda’ da lise eğitimi alabilmek için TOEFL 450, IELTS 4.5 ya da  Cambridge First sertifikası olmak zorundadır. Yabancı öğrenciler lise eğitim yılı içerisinde İngilizce dil eğitimi almaya devam ederler. İngilizce dersleri  Sutton Park School’ da Junior Aile yanı programı içerisinde Temmuz ve Ağustos ayları içerisinde verilir.
 • Akademik Belgeler İrlanda liselerine kayıt esnasında; öğrencinin  en az son 2 yılının ders notlarını gösteren transkripti ve en son mezun olduğu okul yönetiminin referans mektubu verilmelidir.

 

İRLANDA’DA LİSEDEN MEZUN OLAN GENÇLERE TÜRKİYE’ DE SINAVSIZ ÜNİVERSİTEYE GİRİŞ HAKKI

Türkiye’ 2013 Ağustos ayında işleme konulan yasa gereği ”Yurtdışında bir liseden mezun olan öğrenci, Türkiye’ de istediği üniversiteye girebilmek için üniversite sınavına girmek zorunda kalmayacak.”Bu nedenle yasa açıklandığından bu yana yani 2013 yılından itibaren basta  Kanada, Amerika, İngiltere ve İrlanda liselerine aşırı rağbet almaktayız. Türk aileler yurtdışında liselerin maliyetlerinin uygun oluşu nedeniyle hiç zorlanmadan, çocuklarının Türkiye’ de istediği üniversiteye giriş hakkına sahip olmalarının yanında,  yurtdışında aldıkları lise eğitimlerinin üstün kalitesi nedeni ile çocuklarının dünya sıralamasında ilk 500′ de olan aşağıdaki üniversitelere rahatlıkla kabul edilme avantajlarından faydalanmak istemelerinden dolayı bu yasa açıklanmasından birçok Türk öğrencinin yurtdışında lise yerleştirmesini yaptık.

Üstelik çocuğunuzun son yılında, yani 12. sınıfta iken dahi İrlanda liselerine kaydını yapabiliyoruz. Sadece son yılı İrlanda’ da okuyarak çocuğunuzun mezun olması da mümkün. Çocuğunuzun İngilizcesi yeterli değil diye üzülmeyin. Bu konuda yine destek veriyor ve çocuğunuzun eğitimine ara vermeden liseye başlamasına yardımcı oluyoruz.

Bunun için yapmanız gereken tek şey anne ve babaların bizimle iletişime geçmeleridir. Görüşmeler telefonda yapılmamaktadır. 0212 259 60 75 no’lu telefondan aradığınızda hemen ofise gelmeniz üzere randevu verilecektir. İrlanda’ da  bir liseden mezun olan çocuğunuzun kolaylıkla kabul edilebileceği Üniversiteler şöyledir.

İNGİLTERE ÜNİVERSİTELERİ DÜNYA SIRALAMASI : Cambridge Üniversitesi(5. sırada), Oxford Üniversitesi(10. sırada), University of College London (21. sırada), The Imperial College of Science, Technology and Medicine (24. sırada), Manchester Üniversitesi(41. sırada).

AMERİKA ÜNİVERSİTELERİ DÜNYA SIRALAMASI : Harvard Üniversitesi, Stanford Üniversitesi, UC Berkeley, MIT, Cambridge Üniversitesi, Caltech-California Institute of Technology,  Colombia Üniversitesi, University of Chicago,

KANADA ÜNİVERSİTELERİ SIRALAMALARI: British Colombia Ünviersitesi (40. sırada), McGill Üniversitesi (58. sırada), McMaster Üniversitesi (92. sırada), Alberta Üniversitesi (101. sırada), Montreal Üniversitesi (102. sırada), Waterloo Üniversitesi (153. sırada), Dalhouise Üniversitesi (201. sırada), Laval Üniversitesi (202. sırada), Queen’s Üniversitesi (203.sırada), Simon Fraser Üniversitesi (204.sırada), Calgary Üniversitesi (205. sırada), Western Ontario Üniversitesi.

TÜRKİYE’DE SINAVSIZ KABUL EDİLEBİLECEĞİ ÜNİVERSİTELER: Boğaziçi Üniversitesi, ODTÜ Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Marmara Üniversitesi.

Not: İngilizcesi yetersiz olan öğrenciler öncelikle İngilizce hazırlık programına alınırlar. İRLANDA lise programları Eylul ve Ocak aylarında öğrenci kabul etmektedirler. Öğrenciler dilerlerse 1 akademik dönem okuyabilirler.

Birebir görüşmelerimiz randevulu ve aile büyükleri gözetiminde yapılır. Randevu öncesinde Transkript/ ders notlarını email etmeniz istenir.  Facebook sayfamızdan okulların promosyonlarını,  Instagram sayfamızdan öğrencilerimizin görüşlerini ve hayat tecrübelerini takip edebilir, ülke, şehir ve programları ile ilgili daha güncel bilgiler edinebilirsiniz. Bilgi istek formunu detaylı bir şekilde doldurdugunuzda danışmanlarımızın sizi aramalarını sağlayabilir siniz.
ŞİMDİ BAŞVUR
BİLGİ İSTEK FORMU