Avustralya’da Üniversite

Avusturalya Eğitim Konseyi  ‘’Discover a Future Unlimited’’ diyor. Yani ‘’ Sınırsızca Geleceği Keşfetmek’’ diyor ve yabancı öğrencilere ülkenin tüm sıcaklığı ve samimiyeti ile kucak açıyor.

Avusturalya, doğal güzelliklere sahip olan sıcakkanlı insanları ve devlet destekli eğitim sistemi ile son yıllarda öğrencilerin gözde ülkesi haline geldi. Avusturalya, yabancı öğrencilerinde katılımıyla yürütülen yükseköğrenim programlarının ülkenin sosyal ve kültürel açıdan ilerlemesine yardımcı olduğu düşüncesiyle yükseköğrenim sisteminin gelişimine büyük önem vermektedir. Avusturalya yasaları yabancı öğrencilere sunulan eğitimin yüksek standartta olma zorunluluğunu garanti altına alır.

Avustralya'da ÜniversiteAvusturalya’ da eğitim yılı normalden farklı olarak Şubat ayında başlar. Aralık ayına kadar sürer. Son başvuru tarihleri ise Ekim ayıdır. Bazı üniversite ve meslek okulları (TAFE) sömestr arasında da öğrenci almaktadır. Okulların yıllık ücretleri $AU 16.000 –  $AU30.000 arasında değişmektedir. Tüm diplomaların uluslararası geçerliliği vardır.

Avusturalya, yabancı öğrencilere eğitim gördükleri sürece çalışma imkanı tanıyan tek ülkedir!

Okul dönemleri içerisinde haftada 20 saat, tatillerde ise tam gün çalışabilmektedirler. Öğrenciler eğitime başlar başlamaz çalışma iznini de kazanmış olurlar. Avusturalya üniversiteleri endüstriyel sektörlerle yakın ilişki içerisindedir. Üniversiteler, modern ve dinamik eğitim ortamlarının da yardımları ile teorik bilgiyle iş tecrübesini birleştirmek isteyen öğrencilere büyük fırsatlar sunmaktadır.

Yabancı öğrencilerin üniversite eğitiminin yanı sıra TAFE adı verilen sistemle eğitim veren kurumlara katılma sansıda bulunmaktadır. TAFE kurumları ülkenin mesleki eğitim verenTeknik ve Yüksek Öğrenim kurumlarıdır. Özel sektörün işbirliği ile öğrencilere staj sistemli mesleki eğitim sağlarlar.

Avustralya'da Üniversite Eğitimi

Yabancı öğrencilerin Lisans ve Lisansüstü eğitim seçeneklerinin yanı sıra Avusturalya’ da İngilizce Dil öğrenimi veren İngilizce Lisan Eğitim Kurumlarına katılma hakları da vardır. Üniversite veya Master öncesi dil yeterliliğiniz yok ise yine bağlı olduğunuz Üniversiteye bağlı İngilizce Hazırlık senenizi tamamlamanız gerekmektedir. Her yıl ELICOS merkezlerinde sadece İngilizce kursu almak isteyenler olduğu gibi Üniversite ya da Master eğitimlerine başlayacak öğrenciler eğitim almaktadırlar. İngilizce dil eğitimi daha çok tercih edilen Amerika ve İngiltere ile karşılaştırıldığında çok daha uygun maliyetlidir. Ayrıca İngilizce kurslarının tarihleri esnektir. Sık sık yeni kurs dönemleri başlar.

Avusturalya Devletinin yabancı öğrencilere karşı ilgi ve alakası Türk öğrencilerin Avusturalya’ da eğitime başlama isteğini artırmaktadır. Öyle ki yabancı öğrencilere bu konuda yardımcı olmak isteyen Avusturalya Hükümeti-Eğitim Ataşeliği’ nin hazırlamış olduğu detaylı web sitesinden Avusturalya’ da eğitim, yaşam, genel giderler gibi her türlü konuda bilgiye kolayca ulaşabilmektesiniz.

ŞİMDİ BAŞVUR
BİLGİ İSTEK FORMU