İngiltere’ de Lise Eğitimi

Güçlü eğitim sistemiyle dünyanın her yerinde geçerliliği olan İngiltere liseleri bağımsız eğitim bakanlıkları tarafından yönetilir ve sıkı denetlenir. Liselerin sınav ve müfredatları bakımından farklılıkları vardır. 4 değişik tipte İngiliz liseleri vardır.

2011 -2018 Yılında CATS College Lisesinden mezun olan öğrencilerimizi yerleştirdiğimiz İngiltere Üniversitelerini buradan görebilirsiniz.

Rank değerleriÜniversitelerKabul aldığımız öğrenci sayısı
1University of Cambridge1
2University of Oxford1
4Imperial College London6
5Durham University30
7University College London24
9University of Warwick32
10University of Leeds17
11London School of Economics and Political Science4
14University of Exeter25

İngiltere'de Lise okumak

15University of Birmingham29
16University of Bristol23
16University of York11
18University of Nottingham20
20University of Glasgow6
21University of Sheffield13
24University of Edinburgh19
25University of Manchester65
26Newcastle University34
28King’s College London47

 

30University of Southampton12
35Cardiff University12
38Queen’s University Belfast1
42University of Liverpool30
43Queen Mary University of London55

*2018 Times & Sunday Times University Rank değerlerine göre belirlenmiştir.

 

İNGİLTERE’DE LİSEDEN MEZUN OLAN GENÇLERE TÜRKİYE’ DE SINAVSIZ ÜNİVERSİTEYE GİRİŞ İMKANI

Türkiye’ 2013 Ağustos ayında işleme konulan yasa gereği ”Yurtdışında bir liseden mezun olan öğrenci, Türkiye’ de istediği Üniversiteye girebilmek için Üniversite sınavına girmek zorunda kalmayacak.” Bu nedenle yasa açıklandığından bu yana yani 2013 yılından itibaren basta İngiltere, Kanada ve Amerika liselerine aşırı rağbet almaktayız. Türk aileler yurtdışında liselerin maliyetlerinin uygun oluşu nedeniyle hiç zorlanmadan, çocuklarının Türkiye’ de istediği üniversiteye giriş hakkına sahip olmalarının yanında,  yurtdışında aldıkları lise eğitimlerinin üstün kalitesi nedeni ile çocuklarının dünya sıralamasında ilk 500′ de olan aşağıdaki üniversitelere rahatlıkla kabul edilme avantajlarından faydalanmak istemelerinden dolayı bu yasa açıklanmasından bu yana toplamda 25 tane Kanada, Amerika ve İngiltere liselerine öğrenci yerleştirdik. Yani son 3 ayda 13 tanesi Amerika, 9 tanesi Kanada ve 3 tanesi İngiltere’ye lise yerleştirmeleri yaptık.

Üstelik çocuğunuzun son yılında, yani 12. sınıfta iken dahi İngiltere liselerine kaydını yapabiliyoruz. Sadece son yılı İngiltere’de okuyarak çocuğunuzun mezun olması da mümkün. Çocuğunuzun İngilizcesi yeterli değil diye üzülmeyin. Bu konuda yine destek veriyor ve çocuğunuzun eğitimine ara vermeden liseye başlamasına yardımcı oluyoruz.  Bunun için yapmanız gereken tek şey anne ve babaların bizimle iletişime geçmeleridir. Görüşmeler telefonda yapılmamaktadır. 0212 259 60 75 no’lu telefondan aradığınızda hemen ofise gelmeniz üzere randevu verilecektir. İngiltere’de  bir liseden mezun olan çocuğunuzun kolaylıkla kabul edilebileceği Üniversiteler şöyledir.

İNGİLTERE ÜNİVERSİTELERİ DÜNYA SIRALAMASI : Cambridge Üniversitesi(5. sırada), Oxford Üniversitesi(10. sırada), University of College London (21. sırada), The Imperial College of Science, Technology and Medicine (24. sırada), Manchester Üniversitesi(41. sırada).

AMERİKA ÜNİVERSİTELERİ DÜNYA SIRALAMASI : Harvard Üniversitesi, Stanford Üniversitesi, UC Berkeley, MIT, Cambridge Üniversitesi, Caltech-California Institute of Technology,  Colombia Üniversitesi, University of Chicago,

KANADA ÜNİVERSİTELERİ SIRALAMALARI: British Colombia Ünviersitesi (40. sırada), McGill Üniversitesi (58. sırada), McMaster Üniversitesi (92. sırada), Alberta Üniversitesi (101. sırada), Montreal Üniversitesi (102. sırada), Waterloo Üniversitesi (153. sırada), Dalhouise Üniversitesi (201. sırada), Laval Üniversitesi (202. sırada), Queen’s Üniversitesi (203.sırada), Simon Fraser Üniversitesi (204.sırada), Calgary Üniversitesi (205. sırada), Western Ontario Üniversitesi.

TÜRKİYE’DE SINAVSIZ KABUL EDİLEBİLECEĞİ ÜNİVERSİTELER: Boğaziçi Üniversitesi, ODTÜ Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Marmara Üniversitesi.

İNGİLTERE’DE LİSE EĞİTİM SİSTEMİ

 1. İngiltere’de Özel Lise –  Hazırlık Okulları: Liseye gitmek üzere, 8-13 yaş arası öğrencilere uygulanan hazırlık programıdır. Tüm yabancı öğrencilere açıktır.  Yatılı, karışık, kız, erkek okulları şeklinde çeşitleri vardır.
 2. İngiltere’ de Gündüz Liseleri ve Yatılı Devlet Liseleri: Gündüz okulları aile yanında konaklama imkanı verir. Yatılı Devlet Liseleri, İngiltere’deki diğer okullara göre daha ucuz olmakla birlikte iyi eğitim verirler. Yalnızca AB üyesi ülkelerden yabancı öğrenci kabul etmektedirler. Türk vatandaşı öğrencileri kayıt yaptıramıyorlar.
 3. İngiltere’de Devlet Kolejleri: Devlet Kolejleri, İngiliz hükümeti tarafından desteklendiği için sadece çok başarılı 16-19 yaş arası öğrenciler kabul ediliyor.
 4. Özel gündüz Liseleri ve Özel Yatılı Liseleri: En yaygın bilinen özel eğitim kurumlarıdır. Bağımsız Okullar Birliği ve İngiliz Hükümetince denetlenir.

İngiltere’ de  eğitim sistemi 3 dönemden oluşur. 

 1. Dönem: Eylül – Aralık
 2. Dönem: Eylül – Nisan
 3. Dönem: Nisan – Temmuz

Eylül 1.dönemde eğitime başlamak istiyorsanız en geç Temmuz sonuna kadar, Eylül 2.dönemde eğitime başlamak istiyorsanız en geç Kasım ayı sonuna kadar başvuru yapmalısınız. Öğrenci isterse sadece 1 dönemlik te Lise eğitimi alabilir. 40 Meslek dalından 9 seçmeli ders vardır. En az 5 seçmeli dersin öğrenciler tarafından bitirilmesi beklenir. Eğitimlerini başarıyla bitiren öğrenciler bulundukları ve bağlı oldukları eğitim birliklerine göre aşağıdaki sertifikalardan en az birine sahip olurlar.

İNGİLTERE’ DE LİSE EĞİTİMİ VE DİPLOMALARI

GCSE: General Certificate of Secondary Education: Ortaöğretim Genel Sertifikası (GCSE) denmektedir. 14-16 yaş arası öğrenciler için geçerlidir. Genellikle İngiltere, Galler ve Kuzey İrlanda’da yılında ortaöğretimde ilgili konuda verilen bir akademik niteliktir. Birkaç farklı alanda GCSE alınabilir.  GCSE Uluslararası sürüm dünyanın her yerinde alınabilir.  GCSE seviyesinde Eğitim genellikle Uluslararası Bakalorya veya İleri Seviye (A level) GCE öğrencileri için gereklidir.

IB: Uluslararası Bakalorya: Uluslararası Bakalorya Diploma Programı (IBDP)üniversiteye girmek için uluslararası kabul yeterlilik sağlar. 16-19 yaş arası öğrenciler için iki yıllık bir eğitim programıdır. Dünya çapında üniversiteler tarafından kabul edilmektedir. Bu, uluslararası bir grup eğitimci tarafından Cenevre’de 1960’ların ortalarında geliştirilmiştir. 1975 yılında biten altı yıllık bir pilot program sonrasında, iki dilli bir diploma kurulmuştur.Uluslararası Bakalorya (IB) tarafından yönetilir, IBDP anda İngilizce, Fransızca ya da İspanyolca olarak öğretilir.IBDP’ e katılabilmek için, öğrencilerin IB okula gitmelidir.

GCE: Advanced Level ( GCE İleri Seviyesi ve A Level) : Yaygın bir A-Level programıdır.İngiltere eğitim kurumları tarafından Kuzey İrlanda, Galler, Kamerun ve çoğu Karayip adalarında tanımlanmış bir eğitim sistemidir. GCE ve A-Level, iki yıllık bir süre içinde incelenir ve akademik İngilizce dersleri, Gal ve Kuzey İrlanda üniversitelerine başvuranların uygunluğunu değerlendirmek için standart olarak kabul edilmektedir.

IGCSE: International General Certificate of Education: “IGCSE” Cambridge Üniversitesi tescilli markasıdır ve lisans altında kullanılmaktadır.Ortaöğretim Uluslararası Genel Sertifikası olarak bilinir Genellikle 14-16 yaş grubunda, lise öğrencilere uluslararası tanınırlık sağlar. IGCSE 1988 yılında Cambridge Uluslararası Sınavlar Üniversitesi tarafından geliştirilmiştir. Sınav kurulu Edexcel kendi sürümü, Edexcel IGCSE sunmaktadır.   IGCSE ulusal müfredatta çok popüler bir uygulamadır. IGCSE bir grup ödülü ya da “eğitim sertifikası” değildir. IGCSE adaylar için tipik “çekirdek” müfredatı Birinci Dil, İkinci Dil, Matematik ve Fen içerir. IGCSE adaylara ek ders olarak Sosyal Bilimler Yaratıcı Sanatları önermektedir. IGCSE SAT sınavları yerine gerçek sertifikalı “dersleri” değildir, ama sınav ağırlıklı dersler vermektedir. IGCSEBu dünyada akademik kuruluşlar ve işverenler tarafından kabul edilmektedir.Uluslararası geçerliliği vardır.

**

BOARDING SCHOOLS – YATILI LİSE

İngiltere’ de lise eğitimi Türk öğrenciler için genellikle yatılı okul olarak adlandırılan “boarding schools” liselerinde verilmektedir. Katılımcıların yaş aralığı 15 – 18 arasındadır. Lise eğitimi sonrasında İngiliz üniversitelerinde eğitime devam etmek isteyen öğrenciler tarafından tercih edilebildiği gibi dileyen öğrenciler sadece 1 yılını İngiltere’de okuyarak geçirebilirler.

İngiltere’de Üniversite proğramları linkimizde detaylı açıklamalarını görebileceğiniz ve önerdiğimiz GCSE, A – Level ve Foundation Year programları da sunan okullarımızı fiyatları ile beraber aşağıda kısa bilgilerini bulabilirsiniz.

BELLERBEYS COLLEGE – Bellerbeys Lisesi 4 farklı şubesi vardır. Londra, Cambridge, Oxford, Brighton. GCSE, A-Level ve Foundation Programları ile çok ünlüdür. Eğitim sistemi herhangi bir Lise eğitimi değil, Üniversite eğitimi için hazırlık dönemi olarak görülmektedir. Ayrıca İngilizce seviyeleri düşük olan öğrenciler için İngilizce hazırlık programları mevcuttur.

 1. A Level : 6 dönem boyunca ders (2 yıl),
 2. 5 dönem : (1 ½ yıl) : Ocak ve Nisan ayında başlar.
 3. 3 dönem (1 yıl).

Bellerbeys College bunun yanında Foundation (Hazırlık yılı) programlarında 7 farklı dalda İşletme, Finans ve Yönetim, Hukuk ve Uluslararası İlişkiler, Mühendislik ve Bilgisayar Bilimleri, Yönetim Bilişim Sistemleri, Bilim ve Eczacılık, Sanat ve Tasarım ve Beşeri eğitim vermektedir. Ülke içerisinde 100’ den fazla Üniversite Bellerbeys College öğrencilerine kabul vermektedir. Uluslararası arenada çok güçlü bir okuldur. İşletme ve Yönetim Diploması Sussex Üniversitesi tarafından doğrulanmıştır. Okulun İngilizce hazırlık yılı 3 termden oluşmaktadır. Dönem başında  İngilizce hazırlık yılı 5930 £’ dir. Toplamda 17,790 £ İngilizce hazırlık yılı ücretidir. Eğer öğrencimizin İngilizce hazırlık yılı okumasına ihtiyacı olmadığını belgeleyen dil sınavı var ise (ofisimizde bizim gözetimimizde okulun İngilizce yeterlilik sınavına da girebilir) liseye hemen başlayabilir. Lise program ücretleri yıllık 23.000£’ dir.  Okul ücretleri dönemlik olarak ödenebilmektedir.

Bellerbeys College’ da 4 farklı kampüste, çok farklı şekilde aile yanı ve yurt konaklamalar mevcuttur. Fiyatlar yıllık 4680 £ ve 16.020£ arasında oda tipine göre değişkendir. Detaylar için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 0212 259 60 75 – https://www.allstudy.com.tr/bilgi-istek-formu/

THE AMERICAN SCHOOL IN ENGLAND– TASIS

İngiltere’ de bir Amerikan Lisesi – TASIS Geleneksel Amerikan AP sistemi ile birlikte Uluslararası Bakalorya sunar.  Surrey’ de bulunan, öncü ve bağımsız karma eğitim ve kolej hazırlık eğitimi veren bir kurumdur. Londra’nın etrafında bulunan 5 Amerikan Lisesinden biridir. ‘İngiltere’ deki Amerikan Okulu’’ olarak bilinir. 1976’ da kurulmuştur. Toplam 1000 öğrencisi vardır. Öğrenim Ücretleri; Yatılı okul ve öğrenim ücreti £32,130’dur. TASIS,  40’dan fazla ülkeden gelen uluslararası öğrencisiyle kozmpolit bir kampüse sahiptir. Küçük sınıflar, akademik ve kişisel rehberlik, yakın öğrenci-öğretim elemanı ilişkileri, öğrencilerin sorumluluk bilinci arttırmakta ve onları geleceğe en iyi şekilde hazırlamaktadır. Öğrencilere okul yurtlarında yatılı olarak konaklama imkanı sunan TASIS, hafta sonu aktiviteleri, okul sonrası gezileri ile öğrencileri desteklemektedir. TASIS’ten mezun olan öğrenciler dünyada lider olan üniversitelerde eğitimlerine devam etmektedirler. Sunulan Programlar; The Upper School (9–12.sınıf lise eğitimi), TASIS middle school (5–8.sınıf ortaokul eğitimi), TASIS Lower School (3–9 yaş anaokulu), Yaz okulu (11–18 yaş), İngilizce Programı (11–18 yaş), Basketbol ve Futbol Kamplarıdır.

THE ABBEY COLLEGE – Abbey Lisesi 2009 yılında En İyi Lise seçilmiştir. Malvern ve Brimingham,  şehrinde bulunan, başta İngiltere dışındaki ülkelerden gelen öğrenciler için eğitim veren küçük ve bağımsız bir yatılı okuldur. 1974 yılında kurulmuştur. Büyük Malvern ve Malvern Wells arasındaki Malvern Hills yamaçlarında bir 70 dönüm (28 hektar) kampüsünde yer almaktadır. Abbey College’ da yılda yaklaşık 200 öğrenci okumaktadır. Üniversite eğitimi öncesinde uzmanlaşmış olduğu GCE, A – Level, AS Level programlarıyla beraber ESOL (İngilizce Hazırlık) dersleri de vermektedir. Sınıf başına 7 öğrenci düştüğünden dersler, kişiye özel standartlara denk gelmektedir. Abbey College 1994 yılından bu yana yüksek eğitim için İngiliz Akreditasyon Konseyi (BAC) tarafından akredite edilmiştir. İngilizce dil kursları, British Council tarafından denetlenmektedir. Abbey College aynı zamanda müfredatın bir parçası olarak sportif ve sosyal faaliyetleri de geniş bir yelpazede sunuyor.  ALL STUDY yurtdışı eğitim danışmanlığı Abbey College’ da lise eğitimini almak isteyenlere, eğitim öncesi yaz döneminde kısa bir kurs ya da yaz okulu almalarını tavsiye etmektedir. Bu dönemde okulu ve eğitim sistemini yerinde görmüş olacak ve memnuniyetle çocuğunuzu Abbey College-Birmingham’ da Lise eğitimine göndereceksiniz. Yıllık Eğitim ücreti toplam 17.500£ ile 23.500£ arasında programına göre değişmektedir. Aile yanı konaklamada 18 yaş altı için fiyat 10.600£ iken – 16 yaş üzeri için 12.600£ dir. Yurt konaklama ücretleri ise 12.600£ ile 14.800 £ arasında değişmektedir.

Abbey College Malvern yıllık eğitim ücreti 25.500£’ dir. Konaklama ücretleri yıllık 5600 £-5900£ arasında değişmektedir. GCSE, AS/A Level, Foundation hazırlık dersleri ve akademik İngilizce dersleri verilmektedir.

THE BUCKSWOOD SCHOOL – Buckswood lisesi Boarding School olarak hizmet veren Lise’ de yatılı eğitimde 210 tane yabancı öğrenci bulunmaktadır. Yatılı topluluğu temsil ülkeler şunlardır: Nijerya, İsviçre, Gürcistan, Angola, Almanya, Belçika, Azerbaycan, ABD, İtalya, İngiltere, İsviçre, Malavi, Tayland, İran, Kazakistan, İspanya, Rusya, Fransa, Ukrayna ve Özbekistan ve Meksika’dır . GCSE, A-Level, Foundation Programları vermektedir. Öğrencilerin başarılarına göre % 10 ve % 30arasında burslar verebilmektedir. Kampüste sunulan imkanlar arasında bir golf sahası, kapalı yüzme havuzu, uzman bir futbol akademisi, binicilik, dans akademisi, bir basketbol sahası, tenis kortları ve bir gösteri sanatları merkezi bulunmaktadır. Akademik Buckswood GCSE ve tüm yurt dışındaki öğrenciler için A Level programları artı tam EFL eğitimi sunmaktadır.  Yatılı öğrenciler için ücretler yılda 19.050 £’ dır. Eğitim ve konaklama ücreti bu rakama dahil edilmiştir. Ekstradan Servis ücreti, kayıt… gibi hizmetler için ücretler ilave edilecektir.

ADCOTE SCHOOL – Adcote Lisesi  Adcote Lisesi kız lisesidir. Adcote Lisesi Buckingam Sarayı ile aynı konumdaki bir binada, küçük sınıflarda, bireysel etkinlikleri ile öğrencilerini derse katarak eğitim veren Kız Lisesidir. Her yıl GCSE ve A -Level sınav sonuçlarından başarı ile geçen kız öğrencilerimizle gurur duyuyoruz. Mükemmel eğitim sistemi ile başarıya ulaşan öğrencilerimiz sayesinde anne ve babaların üzerlerindeki sorumlulukları destekliyoruz.  Adcote kız lisesi ilkokuldan itibaren liseye kadar eğitim vermektedir.

Okul yılı Eğitim Ücreti Yatılı ücreti
İlkokul-Primary School YIL 4-6 £6,500 PER TERM £4,200 PER TERM
Ortaokul -Junior School YIL 7-9 £6,700 PER TERM £5000 PER TERM
Lise- SENIOR SCHOOL (GCSE)    YIL 10-11 £7,550 PER TERM £5,150 PER TERM
Lise 2 ve 3 – SENIOR SCHOOL (A-LEVEL)YIL 12-13£7,550 PER TERM £5,150 PER TERM

Adcote Lisesi, 2013 yılında , okul olarak Daily Telegraph ve BBC tarafından yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı verilerine göre öğrencilerin performans düzeyi ulusal sıralamasında  4. sırada yer aldı . 2012 yılında , okul Bağımsız gazetesi tarafından yayınlanan , öğrencilerin performans değerlendirmeleri sıralamasında 13. ulusal sırada yer aldı . Ayrıca , AdcoteDaily Telegraph gazetesine göre , öğrenci başına ortalama puanı karşılaştıran Düzeyinde Shropshire en yüksek performanslı okul sıralamasında yer aldı. 2011 yılı Bağımsız Okullar Muayene , okul yaşamın her alanında ‘ olağanüstü ‘ olarak değerlendirilen çeşitli alanlarda , en ‘iyi ‘ olarak değerlendirildi. GCSE akademik yıl 2011-2012 yılında öğrencilerin % 100 kalitesi A * – C ve tüm sınıflarda % 90 A * – C ödüllendirildi en az 5 geçer eşdeğer elde etti. Başkan Yardımcısı Kız , Evie Ford ve Charlotte Fiyat hakkında özellikle övgü ile söz etmiştir.

2012-2013 yıllarında Adcote Lisesi mezunlarının yerleştirildiği üniversiteler şunlardır:

Oxford Üniversitesi – Hukuk
Institut d’ Etudes Politiques’ten de Paris – Hukuk
University College London – Tıp Fiziği
Warwick Üniversitesi – Psikoloji
Glasgow Üniversitesi – İş ve Psikoloji
Exeter Üniversitesi – Muhasebe ve Finans
Kings College London – İşletme Yönetimi
Londra ( Royal Holloway ) Üniversitesi – Dram
Hukuk Fakültesi – Hukuk
Imperial College London – Doğa Bilimleri
Surrey Üniversitesi – Medya
Loughborough Üniversitesi – Endüstri Ürünleri Tasarımı
Sheffield Üniversitesi Gazetecilik
Banyo Üniversitesi – Matematik ve Bilgisayar Bilimleri
Southampton Üniversitesi – Muhasebe ve Finans
Kent Üniversitesi – Drama ve Tiyatro
Aston Üniversitesi – İş Etütleri
Westminster Üniversitesi – Ceza Adalet
Londra Moda Okulu – Moda Tasarımı
Brighton Üniversitesi – Muhasebe ve Finans  

İngiltere Lise Eğitiminde Not Sistemi:

 • Genel olarak harflerledir. A*, A, B,C,D,E,F,G
 • STANDART GRADE: İskoçya’da GCSE’e yerine verilen 3 alt aşaması olan bir sertifikadır. Notlandırması 1-7 arasındadır. 1 en yüksek derecedir.

İngiltere Lise Programlarına Nasıl başvuru yapılır?

 • Önceki eğitim kurumundan alınmış not dökümü ve öğrenci ya da mezuniyet belgesi
 • Bu evrakların İngilizce tercümeleri
 • Önceki eğitim kurumlarındaki öğretmenlerden alınmışve İngilizce yazılmış akademik referans mektupları
 • Öğrencinin İngiltere’de neden lise eğitimi almak istediğini, şu ana kadar yaptıklarını ve gelecek ile ilgili planlarını anlatan yazı – essay ya da motivation letter da denir.
 • Öğrencinin İngilizce dil düzeyini gösterir belge ( Okulundan alacağı yazı, TOEFL skoru veya benzer sınav sonucu)

Not: İngilizcesi yetersiz olan öğrenciler öncelikle İngilizce hazırlık programına alınırlar. İngiltere lise programları Eylul ve Ocak aylarında öğrenci kabul etmektedirler. Öğrenciler dilerlerse 1 akademik dönem okuyabilirler.

İngiltere Liseleri hakkında bilgi almak için 0212 259 60 75 no’lu telefonumuzdan arayarak, yurtdışında lise yerleştirmelerinde  uzman danışmanımızdan randevu almanız gerekmektedir. Görüşmeler birebir ve aile büyükleri ile yapılmaktadır. Çocuğunuzun İngilizce ders notları ile gelmeniz gerekmektedir.

İngiltere'de Lise Eğitimi

ŞİMDİ BAŞVUR
BİLGİ İSTEK FORMU