ingiltere’de Yaşam Fırsatı

ingiltere'de Yaşam Fırsatı

ingiltere'de Yaşam Fırsatı

ECAA -Ankara Antlaşması

ECAA, İngilizce adıyla European Community Association Agreement -Avrupa Topluluğu İşbirliği Anlaşması-‘nın kısaltmasıdır. Ankara Antlaşması vizesi, sadece Romanya, Bulgaristan ve Türkiye vatandaşlarına yöneliktir. Romanya ve Bulgaristan Avrupa Birliği´ne üye olduğu için, bu vize sadece Türk Vatandaşlarına yönelik uygulanmaktadır.

ECAA Vizesi, ya da halk dilinde bilinen adıyla Ankara Antlaşması vizesi, Avrupa Birliği ile işbirliği anlaşması imzalamış olan ülkelerin vatandaşlarına, İngiltere tarafından verilen iş kurma izni vizesidir.

Ankara Antlaşması vizesi, başvuru sahibine, İngiltere´de yaşama ve kendi işinde çalışma izni sağlar. Bunun gerçekleşmesi için, başvuru sahibinin, kendi adına herhangi bir işi yapıyor olması gerekir. Bu iş, herhangi bir ölçekte hatta seyyar pazarlamacılık, çocuk bakıcılığı, özel öğretmenlik veya temizlikçilik gibi çok küçük ölçekli işler dahi olabilir. Burada önemli olan, başvuru sahibinin kendi işini yapması, bu işten kendine yetecek kadar para kazanıyor olmasıdır.

Avrupa Birliği´ne dahil olana kadar Romanya ve Bulgaristan´dan on binlerce kişi,Ankara Antlaşması vizesi ile İngiltere´ye giriş yapmıştır. Aynı şekilde, İngiltere´de yasal bir vize ile bulunan binlerce Türk Vatandaşı da Ankara Anlaşması vizesi sayesinde kendi işlerini kurmuş, yüzlercesi de Ankara Antlaşması sayesinde süresiz oturum ve çalışma iznine kavuşmuştur.

Bu vizeye kimler başvurabilir?

Türkiye’de bulunanTüm T.C. Vatandaşları bu vizeye başvurabilir. 7 Eylül 2009’a kadar sadece İngiltere’de olanların vize başvuruları kabul edilirken, bu tarihten sonra İngiltere dışından da başvurular kabul edilmeye başlanmıştır. TC Vatandaşları, bu vizeye diledikleri anda başvuru yapabilirler.

İngiltere ve Türkiye dışındaki bir başka üçüncü ülkede bulunanlar, kendilerine en yakın İngiltere Konsolosluğuna başvuru yapabilirler.

Bu vize ile neler yapabilirsiniz?

– İngiltere’de kendi namınıza bir iş kurabilir, işyeri açabilir veya en az %50 hisseli olmak koşuluyla bir işe ortak olabilirsiniz ancak başvurunuz kabul edilmeden önce işinize başlayamazsınız.
– Başvurunuz kabul edildiğinde, size ilk etapta 1 yıllık iş kurma vizesi verilecektir. 1. yıl sonunda; işinizde aktif olduğunuzu ve kendinize yetecek kadar gelir kazandığınızı ispat etmeniz koşuluyla, 3 yıllık vize daha verilir.
– Toplam 4 yıl olan vizeniz sonunda, İngiltere’de istediğiniz alanda çalışmanıza olanak sağlayan süresiz oturum izni için başvuruda bulunabilirsiniz.
– İngiltere’de kalacağınız toplam 5 yıllık süre sonunda Vatandaşlık başvurusunda bulunabilirsiniz.

Detaylı bilgi ve danışmanlık için İngilizce CV’ nizle ve iş planınızı anlatan bir mektupla ofisimize gelemniz veya e-mail ile başvurmanız gerekmektedir.