Türk Üniversitelerinin Önlenemeyen Yükselişi

Türk Üniversitelerinin Önlenemeyen Yükselişi

Türk Üniversitelerinin Önlenemeyen Yükselişi

Türkiye’nin ekonomik gücünü artırıcı Turizm ve Eğlence sektörü ile kültürel etkileri de birebir büyümeye başlamıştır.Türkiye Doğu ve Batı arasında ki bağlantı olmuştur. Diplomatik, ekonomik ve kültürel artışlar nedeniyle Türkiye’ e gelen yabancı öğrencilerin sayısında artış olması bir sürpriz değildir.

İstanbul’un Bahçeşehir Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Ofisi Müdürü Dr Sean Cox diyor ki: ”Türkiye eğlenceli ve ilginç bir yer ” , Türkiye, son yıllarda ekonomik olarak çok ekonomik olarak büyük gelişmeler kaydetti ve son 10 yılda ülkenin yaşam tarzı büyük oranda modernize edildi.

Artık bu ülkede yaşamak tüm kültürden gelen gençlere kolaylıkla hitap ediyor.”

Türkiye’ ye gelen gençlere nedenleri sorulduğunda çoğunun yüksek eğitim almak için Türkiye’ yi tercih ettiklerini belirttiler.

Önde gelen think -tank SETA tarafından Eylül ayında yayınlanan bir raporda Türkiye’de okuyan uluslararası öğrencilerin sayısı 2001-2002 yılında 15.500 iken, 2010-2011 akademik yılında 26.200 öğrenci ile artış gösterdi.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nun ( DEİK ) İş Eğitim Konseyi tahminlerine göre , bu eğilim 2015 yılında 100.000 kadar artması bekleniyor, yakın gelecekte de artışa devam edeceği belirtiliyor. Uzmanlar bu artış faktörünü Türkiye’de öğrenim gören yabancı öğrenciler için yapılan kısıtlamaların hafifletilmesi olduğunu belirtiyorlar. .

İstanbul Şehir Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Koordinatörü Yasemin Kilit Aklar Yükseköğretim Kurumu ( YÖK ) tarafından yönetilen Uluslararası Öğrenci Sınavın kaldırılmasının, özel üniversitelerin yabancı öğrenciler için kendi kabul kriterlerini oluşturmasının etkisi olduğunu söyledi.

Dr Sean Cox ayrıca ‘’denizaşırı potansiyel öğrencileri çeken Türkiye’nin şansını artıran diğer bir faktör olarak ta Batı Avrupa ve Kuzey Amerika ülkelerinden uygulanan kısıtlamalara dikkat çekti. “Geçmişte Türkiye’de lisans programlarına kayıt için uluslararası öğrenciler için uygulanan Hükümet Politikaları sınırlı idi. Bu politika yumuşatıldı. Daha fazla mezun kazanmak isteyen özel Türk üniversiteleri İngilizce dilinde öğrenci programları sunarak Türkiye’nin uluslararası rekabet edilebilir bir ülke olmasını sağladı.’’

En son Türk hükümeti tarafından sunulan 5000 burs için başvuran 140,000 yabancı öğrenci sayısının Türkiye’nin çekiciliğini gözler önüne serdi.

Türk üniversitelerinin yükselen prestiji

Times Higher Education tarafından yayınlanan bu yılki çok saygın uluslararası üniversiteler sıralamasında, İstanbul’un Boğaziçi Üniversitesi dünyadaki 200 en iyi üniversitelerinden biri Türk Üniversitesi oldu. Ankara’nın Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi en iyi 201-225 üniversiteler arasında listede yerini aldı.

İstanbul’un Koç Üniversitesi Stratejik İlerlemesi için Uluslararası Koordinatörü, James Halliday , ” Türkiye’de okuyan uluslararası öğrencilerin sayısı son beş yılda önemli ölçüde artmıştır. Türkiye dünya standartlarında eğitim için yeni bir merkez haline geliyor ” dedi.

Üniversitelerde Çeşitlendirme

Şehir Üniversitesi’nden Yasemin Aklar Bizim üniversiteler için iyi reklamlar bizim kayıtlı öğrenciler tarafından yapılır “dedi. Bunun en iyi örneklerinden biri Şehir Üniversitesi örneğindeki gibi ilk sene 26 uluslararası öğrencinin 56 yeni öğrenci getirdiğini, bunun daha sonra 109’a çıktığını ve şimdi bu sayının 210 olduğunu belirtti.

Yabancı öğrencilerden “etkilenişim “

Filistin’den Türkiye’ye okumak için gelen Nadia Arar “Ben 3 yıl boyunca İstanbul’da okumaktayım. Buranın eğitim düzeyi ve yaşam standartlarından etkilendim. Bu yüzden kardeşimin Türkiye’deki bir üniversitede okuyabilmesi için Istanbul’ da özel bir liseye kaydettik.’’ Nadia ‘’mezun olduğunda Türkiye’ de çalışmanın doğru bir karar olduğunu’ ’söylüyor.

Türkiye’ de eğitim almak için hedef olarak Türkiye’ yi seçen yabancı öğrenciler adına mutluyuz ve yabancı öğrencileri Türkiye’ de eğitim almaları konusunda teşvik ediyoruz.

Turkey’s growing economic clout, together with the increasing cultural influence exerted by the expanding tourism and entertainment sectors, has turned the country into a force to reckon with.

Historically Turkey has been at the crossroads between the East and the West. It is no surprise that most international students in Turkey come from countries where Turkey’s diplomatic, economic and cultural influence is on the rise. And this is reflected in the growing number of international residents in Turkey’s largest cities.

Dr. Sean Cox, the Director of the Office of International Affairs of Istanbul’s Bahcesehir University, said, “Turkey has modernized and developed economically over the past decade, the lifestyle reputation of the country has grown – Turkey is a fun, and interesting, place to live, and it appeals to young people from a variety of cultural backgrounds.”

While their reasons for residing in Turkey vary, when asked it becomes evident that most have come to Turkey seeking higher education.

Yazının devamı için:
http://english.sabah.com.tr/National/2013/11/19/richer-turkey-a-richer-experience-for-students

Yurtdışından Türkiye üniversitelerinde okumak isteyen öğrenciler 0212 259 60 75 ‘ ten bizleri arayarak ulaşabilirler.
www.alsstudy.com.tr