Türkiye Amerika’ Ya Öğrenci Gönderen 10. Ülke

Türkiye Amerika' Ya Öğrenci Gönderen 10. Ülke

Türkiye Amerika' Ya Öğrenci Gönderen 10. Ülke

Türk öğrenciler,özellikle lisans ya da yüksek öğretim amacı ile yurtdışına çıkacaklarsa en sık tercih edilen yurtdışı eğitim destinasyonu 12 bin 287 öğrenciyle Amerika Birleşik Devletleri.

Türkiye, Amerika’ya en fazla öğrenci gönderen 10’uncu ülke. Türk öğrenciler arasında gözde bir destinasyon.

Genelde uzun süreli eğitimlerde tercih edilen ülke olan Amerika, Sterlin’e oranla uygun kur oranları, ucuz sayılabilecek yaşam olanakları ve mezun olduktan sonra sunduğu geniş iş olanakları ile Türk öğrenciler arasında gözde bir destinasyon.

ABD’den sonra gelen ikinci önemli destinasyon Almanya’da Üniversite eğitimi. 2012 yılında Almayan’ya giden Türk öğrenci sayısı 11 bin 799. Almanya’yı 4 bin 424 öğrenci ile Bulgaristan izliyor. Üç bin445 öğrenci ile 4’üncü sırada Azerbaycan var.

Türklerin en çok tercih ettiği 5’inci ülke ise İngiltere’ de dil okuluna gitmek. Bir yıl önce Türkiye’den İngilteye yurtdışı eğitim amaçları giden öğrenci sayısı 3 bin 96. İngiltere’de büyük bir yüksek öğretim pazarı bulunuyor. Özellikleİngiltere’ de yüksek lisans programlarında yoğunlaşma yaşanıyor. İngiltere tam zamanlı yüksek öğretimde 11 ay gibi kısa bir sürede aynı diplomayı verebiliyor. Bu noktada Amerika ile en büyük rakibi olan İngiltere uluslararası eğitim arenasında öğrenci kapma yarışı içinde.

Bu ülkelerinden ardından Avusturya, Fransa, Kırgizistan, Ukrayna, İsveç, Kanada, İtalya, İsviçre ve Kazakistan gibi ülkeler Türk öğrenciler yurtdışı eğitim için tercih ettiği destinasyonlar arasında yer alıyor.

Türk öğrenciler yurtdışında en çok işletme, iktisat, finans ve uluslararası ticaret ile mühendislik bölümlerini tercih ediyor. Özellikle bilgisayar, makine, inşaat mühendislikleri ilgi görüyor. Son zamanlarda ise görsel sanatlar, moda gibi bölümlere de talep artıyor.

ingilterededilokullari-alsstudy
İngiltere’ de dil okulları öğrenciler tarafından tercih edilmektedir.

Detaylı bilgi ve danışmanlık için ALS STUDY Yurtdışı Eğitim Danışmanlığına ulaşınız.
0212 259 60 75  – www.alsstudy.com.tr