Vizesiz Avrupa Seyahati Gerçek Oluyor

Vizesiz Avrupa Seyahati Gerçek Oluyor

Vizesiz Avrupa Seyahati Gerçek Oluyor

Avrupa Birliği ülkelerine vizesiz seyahat için ilk adım bugün atıldı.Türkiye ve AB arasında “Vize Serbestisi Diyaloğu Mutabakat Metni” ve “Geri Kabul Anlaşması” imzalandı.
ANLAŞMA NELER GETİRİYOR? Anlaşmayla Türkiye kendi toprakları üzerinden Avrupa Birliği’ne kaçak yollardan giden üçüncü ülke vatandaşlarını geri almayı kabul edecek.

Cnbce’nin haberine göre Geri Kabul Anlaşması yürürlüğe girdikten sonra, karşılıklı olarak izleme süreci başlayacak.

Avrupa Birliği Türkiye’nin, Türkiye de Avrupa Birliği’nin yükümlülüklerini yerine getirip getirmediğine bakacak.

3 YIL SONRA AVRUPA VİZESİZ OLABİLİR
Eğer Türkiye, yükümlülüklerini yerine getirir ancak makul bir süre içerisinde Avrupa Birliği vize muafiyeti tanımazsa, Türkiye tek taraflı olarak geri kabul anlaşmasını askıya alabilecek. Süreçte herhangi bir sorun yaşanmazsa, en az 3 yıl sonra, Türk vatandaşları için vizesiz Avrupa kapıları açılacak

“BUGÜN MİLAT OLMA ÖZELLİĞİ TAŞIYOR”
İmza töreninde konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Bugün 16 Aralık 2013. Türkiye ile AB ilişkilerinde gerçek anlamda bir milat oluşturuyor. Hükümetimizin işbaşına gelmesi ile yeni süreç başlamıştı. Bugün hem milat olmak özellliğini taşıyor hem de yeni süreç başlıyor. Bugün attığımız karşılıklı imzalarla vizesiz Avrupa’nın kapıları açılıyor. Türkiye geri kabul anlaşmasını imzaladı. Öncelikle yeni sürecin Türkiye ve Avrupa Birliği için hayırlı olmasını diliyorum. Avrupa Birliği’nde sanki vizeler kalkarsa Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları akın edecekmiş gibi hava yaratılıyor. Şu anda Türkiye’de gerek özgürlükler, gerek ekonomik anlamda kaçışı gerektirecek durum yok. Son 11 yılda yapılan reformalarla Türkiye kaçılan ülke değil dönülen bir ülke oldu” diye konuştu. Erdoğan, Türkiye’nin iş göçü veren değil alan bir ülke olduğunu ifade etti.

“KİMSE SORUN YAŞAMAYACAK”
“Kimse sorun yaşamayacak. Yük olmaya değil yük almaya geliyoruz” diye konuşan Erdoğan şöyle devam etti: “Vize engeli çok daha önce kaldırılmış olmalıydı. Bu konudaki görüşlerimizi her zaman dile getirdik. Bugüne kadar vizelerin kalkmamış olması Avrupa Birliği’ne maliyet yükleyen süreç olmuştur. Sürecin kısaltılmasından yanayız. Vize diyaloğu sürecinin daha kısa zamanda tamamlanması için adım atmamızda fayda var. Biz hükümet olarak üzerimize düşeni yapacağız. Geri Kabul Anlaşması konusunda da Türkiye üzerine düşeni hakkıyla yerine getirecektir. Türkiye Avrupa Birliği ilişkileri ivme kaybına uğramıştı. 22 faslın müzakarelere açılması ve bugün attığımız imzalar yeni heyecanlar getirdi”

TÜSİAD: MEMNUNİYET VERİCİ
Avrupa Birliği’ne vizesiz seyahatin önünü açacak vize muafiyeti serbestisi anlaşmasına ilişkin TÜSİAD’dan açıklama geldi. Dernekten yapılan açıklamada, “Vize serbestisi diyaloğu mutabakat metni ve geri kabul anlaşmasının imzalanmış olmasından büyük memnuniyet duyuyoruz. TÜSİAD olarak vize muafiyeti uygulamasına geçilmesini sağlayacak prosedürlerin öngörülen süreyi beklemeden, mümkün olan en kısa sürede tamamlanmasının büyük önem taşıdığına inanıyoruz” denildi.

Açıklamada buna ek olarak şu noktalara değinildi: “Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarının AB ile anlaşmalar ve AB müktesebatından kaynaklanan serbest dolaşımla ilgili haklarını bir an önce elde etmeleri, gümrük birliğinin adil bir şekilde işlemesinin önünde engel olan serbest dolaşım sorununun çözümü yolunda da önemli bir adım olacaktır. Girilen yeni süreçle, Türkiye-AB üyelik müzakerelerinin hızlandırılması ve başta 23 ve 24 nolu başlıklar olmak üzere yeni başlıkların açılması için 2014 yılında çabaların yoğunlaştırılması gereğini yeniden ve ısrarla vurgulamak istiyoruz.”

***son 8 senedir yurtdışına öğrenci yerleştirmeleri konusunda uzman olan ve Türkiye’deki tüm konsolosluklarla yakın ilişkilerde olan, vize alma konusunda engin deneyim ve tecrübeleri ile profosyonel hizmet veren vize uzmanı ALS STUDY Yurtdışı Eğitim danışmanlığından destek almanızı önermekteyiz.
Vize uzmanı – www.alsstudy.com.tr – 0212 259 60 75
https://www.allstudy.com.tr/vizeler