Almanya Üniversiteleri

Almanya Üniversiteleri

Almanya Üniversiteleri

Dresden Teknik Üniversitesi

Dresden Teknik Üniversitesi’nin 35 bin öğrencisi bulunmaktadır. Teknik bölümlerinin eğitimi oldukça iyi olmasının yanı sıra ekonomi bölümlerinin eğitimi de oldukça güçlüdür.

Öğrenciler okudukları bölümle ilgili staj yapabilmektedirler. Fakültelerin tamamı merkez kampüste değildir ancak şehrin güneyinde bulunan fakültelerle birlikte oldukça geniş bir alana yayılmıştır.

Üniversite bünyesinde, mühendislik ve mimarlık fakültesi, elektrik mühendisliği fakültesi, dizayn fakültesi, bilişim teknolojileri ve matematik fakültesi, uzamsal bilimler fakültesi, ziraat fakültesi, makine ve işleme mühendisliği fakültesi, işletme yönetimi, eğitim fakültesi bulunmaktadır.

Fakültelerin eğitim verdiği bölümler; endüstri mühendisliği, bilgi işletim sistemleri mühendisliği, mimarlık, sanat tarihi, müzikoloji, biyoloji, moleküler bioteknoloji, kimya, inşaat mühendisliği, bilgisayar bilimleri, diş hekimliği, ekonomi, elektrik mühendisliği, İngilizce öğretmenliği, İngiliz ve Amerikan kültür edebiyatı, politika, sosyoloji, psikoloji, lojistik, trafik mühendisliği, su işleri, çevre koruma ve çevre mühendisliği, felsefe, gıda kimyası, gıda ve beslenme bilimleri, ormancılık, Fransızca öğretmenliği, jeodezi, coğrafya, Almanca öğretmenliği, alman kültür ve edebiyatı, hemşirelik, tarih, hidroloji, uluslararası ilişkiler, İtalyanca, peyzaj mimarlığı, hukuk, malzeme bilimi, matematik, matematik öğretmenliği, makine mühendisliği, mekatronik, ağaç işleri teknolojisi, medya araştırmaları, medya yazarlığı, tıp, metal ve makine mühendisliği, fizik ve fizik öğretmenliğidir.

Üniversite isteyen öğrencilerine sağlık sigortası imkanı da sunmaktadır. Öğrenci rezidansı ve uluslararası öğrenci misafirhanesi gibi iki farklı konaklama seçenekleri mevcuttur.


Clausthal Teknik Üniversitesi

Clausthal Teknik Üniversitesi özellikle madencilik akademisi ile tanınmaktadır. Üniversitenin 3000′e yakın öğrencisi bulunmaktadır. Disiplinler arası araştırmalara oldukça uygun bir alt yapısı vardır. Bu üniversiteyi seçen öğrenciler çalışmaları için kişisel atmosferi, çok sayıda üniversite ortaklığı ve öğrenci olarak bilimsel çalışmalara katılma olanağı gibi pek çok fırsata sahip olmaktadır.

Doğa ve Malzeme Bilimleri Fakültesi, Enerji ve Yönetimi Fakültesi ve Matematik, Bilgisayar Bilimleri ve Makine Mühendisliği Fakültesi olmak üzere 3 fakülteden oluşmaktadır.

Clausthal Teknik Üniversitesi fakültelerinde; uygulamalı matematik, işletme, kimya, enerji ve tabii kaynaklar mühendisliği, enerji teknolojisi, bilgisayar bilimi, makine mühendisliği, malzeme bilimi, yer bilimleri, teknik bilgisayar bilimi, kimya mühendisliği, ekonomi ve bilgisayar bilimi ve endüstri mühendisliği gibi eğitimler alabilmektedir. Üniversite’nin öğrencilerine sunduğu sağlık hizmetlerinden yararlanmak isteyen öğrencilerin aylık olarak belirli bir ödeme yapmaları gerekmektedir.

Öğrencilere konaklama için üç seçenek sunulmaktadır; Katolik Rezidansı, Protestan Rezidansı ve Öğrenci Merkezi. Öğrenci Merkezinde telefon, internet ve televizyon mevcuttur. Rezidans bilgileri için kuruluşlara başvurulması gerekmektedir.


Friedrich Schiller Üniversitesi

Tarihi bir geçmişi olan Friedrich Schiller Üniversitesi’nin Nobel ödüllü mezunları bulunmaktadır. Üniversitede 20.336 öğrenci eğitim görmektedir. Yaklaşık 1300 yabancı öğrenci bulunmaktadır. Şehrin birçok farklı bölgesinde 10 ayrı fakülte olarak eğitim vermektedir. Şehre yayılmış olan kampüste öğrenciler istedikleri yerlere ulaşımlarını yürüyerek sağlayabilmektedir. Üniversite, Alman araştırma topluluğu (DFG) tarafından finanse edilmektedir. Bu üniversite öğrencilerine araştırma okullarında geniş olanaklar sağlayarak uygulama yapma fırsatı vermektedir.

Üniversite fakülteleri; din bilimleri fakültesi, hukuk fakültesi, ekonomi ve işletme fakültesi, felsefe fakültesi, sosyal ve davranışsal bilimler fakültesi, matematik ve bilgisayar bilimleri fakültesi, fizik ve astronomi fakültesi, kimya ve evren bilimleri fakültesi, biyoloji ve eczacılık fakültesi ve tıp fakültesidir.

Fakültelerde verilen eğitimler; tıp, eczacılık, diş hekimliği, uygulamalı bilgisayar bilimi, arkeoloji, sanat tarihi, biyoloji, kimya, iletişim bilimi, ekonomi, eğitim bilimi, tarih, hukuk, coğrafya, sosyoloji, psikoloji, fizik, felsefe, Latince, diyetisyenlik, matematik ve spor bilimleridir.

Üniversite eğitimini 3-3,5 yılda tamamlamaktadır. Üniversite öğrencilerine yurt ve özel konaklama tercihleri sunmaktadır.


Jena Uygulamalı Bilimler Üniversitesi

Uygulamalı bilimler alanında kurulan ilk üniversitedir. 36 bölümü, bir kütüphanesi, yedi konferans salonu, seminer odaları, donanımlı bir şekilde döşenmiş laboratuvarları bulunmaktadır. Öğrencilere pratik becerilerin kazandırılması üniversitenin en önemli amaçlarındandır.  Sanayi ile sıkı bir ilişkisi olan üniversitenin büyük araştırma kuruluşlarıyla da bağlantısı bulunmaktadır. Bu bağlantılar üniversite öğrencilerine staj imkânı oluşturmaktadır.

Üniversite bölümlerinin yapılanması; iş yönetimi, elektrik mühendisliği ve informasyon teknolojisi, makine mühendisliği, temel bilimler, sağlık mühendisliği ve biyoteknoloji, bilim ve teknoloji, endüstri mühendisliği ve sosyal hizmetler şeklindedir.

İşletme, ekonomi, hukuk, muhasebe, matematik, elektrik ve otomasyon mühendisliği, iletişim ve medya teknolojisi, enformatik mühendisliği, makine mühendisliği, mekatronik, fizik mühendisliği, optimetri, bilgisayar mühendisliği, biyomedikal mühendisliği ve endüstri mühendisliği gibi alanlarda eğitim vermektedir.

Üniversiteye geldiğinizde öğrenci yaşam bölümüne başvurduğunuzda size en uygun yaşam ortamını bulmanızda yardımcı olacaklardır. 64 adet rezidans tipi yaşam alanıyla 7400 odalı bir konaklama hizmeti sunulmaktadır. Bina eşyalı ve mutfak kullanımına açıktır. Mutfakta buzdolabı ve ocak gibi gereçler bulunmaktadır. Ayrıca yiyecek hizmeti veren yiyecek merkezleri ve kafeteryalar bulunmaktadır. Ayrıca yemek planları yapılarak öğrencilere duyurulmaktadır.

Üniversite, öğrencilere sosyal yaşama uyum sağlamaları için yardımlarda bulunurken aynı zamanda da ekonomik olarak zorlanmamaları için para biriktirme ve harcama konularında bilgi vermektedir. Yeni geldiğiniz bir ülkede akademik planlarınızın istediğiniz gibi ilerlemediği durumlarda danışmanlık hizmetlerinden yararlanmanız da mümkündür.

Üniversite öğrencilerine kaza sigortası denilen bir sağlık hizmeti sunmaktadır. Ayrıca öğrencinin ekonomik olarak zorlandığı durumlarda belirli koşullar altında finansal zorluk bursu da vermektedir.


Cottbus Teknik Üniversitesi

Brandenburg eyaletinin ilk teknik üniversitesidir. 6400’den fazla öğrencinin eğitim gördüğü kampüs, şehir merkezine oldukça yakındır. 90 farklı ülkeden öğrencinin okuduğu üniversite, modern laboratuvarlarıyla öğrencilerine kusursuz bir araştırma ortamı sunmaktadır. Üniversite bünyesinde 125 profesör eğitim vermektedir. Üniversite kampüsünde modern konferans salonları, geniş ağ ağ bağlantısı bulunmaktadır.

Cottbus Üniversitesi’nde akademik yıl, Türkiye’deki gibi iki yarıyıldan oluşmaktadır.

Üniversite lisans eğitimini Almanca olarak vermektedir. Ve eğitim 3 yıl sürmektedir.

Eğitim verilen alanlar; mimarlık, inşaat mühendisliği, işletme yönetimi, elektrik mühendisliği, çevre ve kaynak yönetimi, bilgisayar bilimleri, bilgi ve medya teknolojileri, kültür ve teknoloji, alan kullanımı ve su yönetimi, fizik, matematik, makine mühendisliği, şehir ve çevre planlama, işletme matematiği ve işleme mühendisliği gibi alanlarda eğitim vermektedir.

Cottbus Teknik Üniversitesi’ne başvuru yapmak için hazırlanması gerekenler; Üniversiteye ait doldurulmuş başvuru formu, yükseköğrenim alabileceğinizi kanıtlayan eğitim belgesi (lise mezuniyet diploması vb.), dil ispat formu (TOEFL için 550 puan, bilgisayar bazlı 213 puan, internet bazlı 79 puan, IELTS minimum 6.5, CAE minimum B, Cambridge Certificate of ProficiencyTest minimum B) , pasaport fotokopisi ve 2 adet referans mektubudur.

Konaklama gibi diğer bilgilendirmeler ise Cottbus Teknik Üniversitesi öğrenci merkezlerinden edinilmektedir.


Zwickau Üniversitesi

Kuruluşu yüzyıllar öncesine dayanan ve köklü bir akademik geçmişe sahip olan üniversite, uygulamalı mühendislik bilimleri üzerine oldukça kaliteli eğitim veren bir üniversitedir.. Üniversitenin en önemli tercih edilme nedenlerinden biri, otomotivin merkezi olan West Saksonya eyaletine yakın olmasıdır. Gelişmiş bilgi ve iletişim teknolojileri, konferans ve seminer odaları, laboratuvarları ile öğrencilere pratiğe dayalı bir eğitim ortamı hazırlamaktadır.

Öğrencilerin sporla iç içe olmasını isteyen üniversitede, sörf, atletizm, tenis, yelken ve boks kulüpleri kurmuştur. Ayrıca öğrenciler bireysel olarak badminton, basketbol, fitness, jimnastik, hentbol, judo, masa tenisi, kış sporları, voleybol, yüzme ve karate gibi spor alanlarıyla da ilgilenebilmektedir.

Öğrenciler ulaşımda üniversitede uygulanan dönem bileti ile 6 ay boyunca çok uygun fiyata bölgedeki bütün toplu ulaşım araçlarını rahatlıkla kullanabilmektedirler.

Üniversitede eğitim alabileceğiniz alanlar; otomotiv mühendisliği, trafik sistemler, mühendisliği, makine mühendisliği, endüstri mühendisliği ve yönetimi, çevre mühendisliği, elektrik mühendisliği, informasyon teknolojileri, fizik mühendisliği, mikro teknoloji, bilgisayar bilimleri, işletme yönetimi, kamu hizmetleri yönetimi, işaret dili çevirmenliği, Fransız ve işletme çalışmaları, İspanyol ve işletme çalışmaları, Çin ve işletme çalışmaları, tekstil mühendisliği, mimarlık, ağaç işleri dizaynı, moda desinatörlüğü ve müzikal enstrüman dizaynıdır.

Öğrencilerin konaklama ve sağlık ihtiyaçlarıyla öğrenci konsey servisi ilgilenmektedir.


Erfurt Üniversitesi

Erfurt Üniversitesi sosyal ve kültürel bilimler alanlarında yaptığı çalışmalarla uluslararası sahnede ön plana çıkmaktadır. 5000’den fazla öğrencisi ve 530 çalışanı ile birlikte Almanya’nın en dinamik üniversitelerinden biri konumundadır.

Eğitim fakültesinde; psikoloji, müzik, sanat, okul pedagojisi, teknik çalışmalar ve endüstriyel gelişim, ilkokul eğitimi ve erken çocukluk araştırmaları, Protestan teolojisi gibi alanlarda eğitim vermektedir.

Katolik teoloji fakültesinde; felsefe, eski kilise tarihi, Hristiyan sosyal bilimleri, kilise hukuku, ahlaki din ve etik gibi alanlarda eğitim vermektedir.

Felsefe fakültesinde; tarih, medya ve iletişim çalışmaları, felsefe, edebiyat çalışmaları, din çalışmaları, dil bilimi gibi alanlarda eğitim vermektedir.

Ekonomi, hukuk ve sosyal bilimler fakültesi; hukuk, sosyal bilimler ve ekonomi gibi alanlarda eğitim vermektedir.

Sağlık sigortası olanakları 30 yaş altı ve üstü öğrenciler için farklılaşmaktadır.

Üniversite öğrencilerine 492 yataklı rezidanslarda konaklamalar yapılmaktadır.. Öğrencilerin yurt başvurusunu internet üzerinden yapmaları gerekmektedir. Öğrenci rezidanslarından minimum 6 ay ikamet edecek öğrenciler yararlanabilmektedir. Öğrencilerin yiyecek ihtiyacını kampüste bulunan restoran ve kafeler sağlamaktadır. Bu restoran ve kafeler öğle 3’e kadar hizmet vermektedir.


Mainz Johannes Gutenberg Üniversitesi ( JGU Mainz )

JGU Mainz 150 enstitü ve kliniğinde 35.100 öğrenci, 2800 öğretim üye, 11 fakülte sayısıyla Almanya’nın önde gelen on yükseköğretim kurumundan biridir. Üniversite bünyesinde 10 tane fakülte bulunmaktadır.

Katolik ve protestan teoloji fakültesinde, 700 öğrenci 12 profesör bulunmaktadır.

Sosyal bilimler, medya ve spor fakültesi; eğitim enstitüsü, politik bilimler enstitüsü, psikoloji enstitüsü, medya çalışmaları ve iletişim enstitüsü, medya yönetimi, spor bilimleri enstitüsü ve sosyoloji enstitüsü olarak eğitim vermektedir.

Hukuk, yönetim ve ekonomi fakültesi; 46 profesörü ve 100 akademik görevlisiyle 5000 civarındaki öğrencisine bu alanlarda eğitim vermektedir.

Tıp fakültesi; tıp ve dişçilik alanında eğitim vermektedir.

Çeviri çalışmaları, dil bilimi ve kültürel çalışmalar fakültesi; Almanca, Arapça, Çince, dil bilimi, çeviri bilimleri, İngilizce, Fransızca, İtalyanca, kültürler arası iletişim, modern Yunanca, Lehçe, Portekizce, Rusça ve İspanyolca alanlarında eğitim sunmaktadır.

Tarih ve kültürel çalışmalar fakültesi; tarih öncesi ve erken tarih enstitüsü, Mısıroloji ve eski yakın doğu çalışmaları, klasik arkeoloji enstitüsü, klasik filoloji bölümü, tarih bölümü, sanat tarihi enstitüsü, müzikoloji enstitüsü, müzikoloji ve Afrika çalışmaları bölümü olarak eğitim vermektedir.

Fizik, matematik ve bilgisayar bilimleri fakültesi 2500 öğrencisine 70 profesör ve 240 akademik görevlisiyle fizik, meteoroloji, matematik ve bilgisayar bilimleri alanlarında eğitim vermektedir.

Kimya, farmakolojik bilimler ve jeoloji fakültesi; coğrafya enstitüsü, jeoloji enstitüsü, nükleer kimya enstitüsü, fiziksel kimya enstitüsü, eczacılık ve biyokimya enstitüsü, inorganik ve analitik kimya enstitüsü ve organik kimya enstitüsü olarak eğitim vermektedir.

Biyoloji fakültesi; moleküler biyoloji enstitüsü, genel botanik enstitüsü, antropoloji enstitüsü, genetik enstitüsü, moleküler biyofizik enstitüsü, moleküler genetik ve genetik mühendisliği çalışmaları enstitüsü, özel botanik enstitüsü, mikrobiyoloji ve şarap araştırmaları enstitüsü ve zooloji enstitüsü olarak eğitim vermektedir.

Ayrıca müzik ve sanat okulları akademileri olarak da eğitim vermektedir.

JGU Mainz uluslararası öğrencilerine oda ve apartmanlarda konaklamaları mevcuttur.


Aachen Uygulamalı Bilimler Üniversitesi

Aachen Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, yüzde 20’lik yabancı öğrenci dilimiyle yaklaşık 10 bin öğrencisine eğitim vermektedir. 200 profesörü ve 600’den fazla çalışanı bulunmaktadır. 5 kampüsü bulunan üniversitenin 4 kampüsü Aachen’de 1 kampüsü ise Julich’te bulunmaktadır.

Aachen Uygulamalı Bilimler Üniversitesi; mimarlık fakültesi, inşaat mühendisliği fakültesi, kimya ve biyoteknoloji fakültesi, dizayn fakültesi, elektrik mühendisliği ve informasyon teknolojileri fakültesi, uzay teknolojileri fakültesi, işletme çalışmaları fakültesi, makine mühendisliği ve mekatronik fakültesi, tıbbi mühendislik ve uygulamalı matematik fakültesi ve enerji teknolojileri fakültesi olarak eğitim vermektedir.

Üniversitenin öğrencilerine sunduğu sağlık hizmetleri ve konaklama imkanlarından faydalanabilmek için kurum danışmanınıza başvuru yapılması gerekmektedir.


Zittau / Görlitz Uygulamalı Bilimler Üniversitesi

 

1992 yılında kurulan üniversite çoğu Alman olan 4 binden fazla öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle mühendislik bölümü uluslararası öğrencilerin tercihi alanlarındadır.

Üniversite mimarlık, sosyal hizmetler, pedagoji, makine mühendisliği, sağlık bakımı yönetimi, mekatronik, endüstri mühendisliği ve yönetimi, turizm, bilgisayar bilimleri, bilgisayar yönetimi, kimya, inşaat mühendisliği, işletme matematiği, iletişim psikolojisi, kültür yönetimi, biyoteknoloji, biyomatematik, ekoloji ve çevre koruma, emlak yönetimi, sosyal geriatri gibi alanlarda eğitim vermektedir.

Üniversitenin öğrencilerine sunduğu sağlık hizmetleri ve konaklama imkanları için kurum danışmanınıza başvurulması gerekmektedir.


Lausitz Uygulamalı Bilimler Üniversitesi

 

Lausitz Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, yerli öğrencilerle birlikte çok sayıda yabancı öğrenci de barındırmaktadır. Lausitz Uygulamalı Bilimler Üniversitesi öğrencilerine laboratuvarları ve kütüphanesiyle geniş bir araştırma imkanı sunar. Rahat çalışma ortamlarıyla araştırmanıza yoğunlaşabilirsiniz. Uluslararası öğrenciler hoşgörülü eğitim ortamında yabancılık çekmenizi engellemektedir.

Üniversitenin Senften’deki fakülteleri ve verdiği eğitimler şu şekildedir: Mühendislik ve bilgisayar bilimleri fakültesi, bilgisayar bilimleri, iletişim ve elektrik mühendisliği, makine mühendisliği, sağlık mühendisliği, endüstri mühendisliği ve psikoterapi bölümleri olarak eğitim vermektedir.

Doğa bilimleri fakültesi, biyoteknik ve kimya bölümleri olarak eğitim vermektedir.

Cottbus’daki fakülteleri ve verdiği eğitimler şu şekildedir: işletme ve sosyal bilimi, müzik eğitimi fakültesi, işletme yönetimi, sosyal hizmetler ve müzik eğitimi bölümü şeklindedir.

İnşaat fakültesi: iklimleme, mimarlık ve çevre mühendisliği bölümlerinde eğitim verilmektedir.

Üniversitenin yurt ve sağlık sigortası olanaklarından faydalanabilmeniz için yetkili danışmanınızdan onay almanız gerekmektedir.