Polonya’da Üniversite

Polonya’ da üniversite eğitimi almak istiyorsanız üniversite sınavına girmenize ve kazanmanıza gerek yoktur. Üniversitelerin YÖK denkliği vardır. Türkiye’de herhangi bir liseden mezun olmuş ve üniversite sınavında istediği sonucu alamayıp hayalindeki bölüme giremeyen öğrenciler yıl kaybı yaşamadan hedeflerine ulaşabilmekte ve 4 yıllık fakültelerde eğitim alarak, Polonya’ da 4 senelik lisans diploması alarak mezun olmaktadırlar. Üniversiteye girmek için bir sınava zorunluluğu olmaması ve istediğiniz bölümde eğitim almak her öğrencinin hayalidir. Polonya ise size bu hayali sunmaktadır. Polonya Varşova şehir merkezinde ALL STUDY temsilcilik ofisimiz vardır. Ayrıca ofisimizde Türk danışmanlarımız mevcuttur. Havaalanı karşılama, okul transferleri, oturumlarınızın uzatılması Polonya ofisimiz tarafından yürütülmektedir. Kendi evine taşınmak isteyen öğrencilerimize ayrıca yardımcı olmaktayız. 2004 yılından buyana Polonya’ da devlet üniversitelerinin birebir temsilciliğini yürütmekteyiz. Öğrencilerden danışmanlık hizmet bedeli alınmamaktadır.

Polonya’ da Üniversite okumak için üniversite sınavına girmenize gerek yok. Lisedeyken hangi alan ağırlıklı okuduğunuz sizi sınırlandırmıyor. Elbette kabul edileceğiniz bölümün içerdiği dersler hakkında iyi bir temelinizin olması önemli. Fakat bu durum eğitim aldığınız bölümünüzü başarılı ve zamanında bitirebilmeniz açısından önem teşkil ediyor. İlginizin ve bilgi birikiminizin olduğu bir bölüm seçerseniz zevkle okuduğunuz için başarı da arkasından mutlaka gelecektir. Lisenin başlarında verilen tercih ettiğiniz bölüm kaderiniz olmamalı. İşte bu gibi sebeplerden dolayı Avrupa üniversitelerinde okumaya karar vermek çok da zor olmayacaktır. Polonya’daki bir üniversiteye kabul aşamasında dikkat edilen değerlendirmelerden en önemlisi lisedeyken aldığınız dersler ve bu derslerde gösterdiğiniz başarı durumudur. Avrupa ülkelerinde olduğu gibi genellikle 3 yıl süren üniversite eğitimini İngilizce veya Lehçe almanız mümkündür. Biz yine de İngilizce almanızı özellikle öneriyoruz. Bazı fakültelerde ve bölümlerde eğitim süresi 3 yıldan fazla olabilmektedir. Örneğin mühendislik bölümleri 4 yıl, diş hekimliği ve eczacılık 5 yıl sürerken tıp eğitimi almak isteyenler için bu süre 6 yıldır.

Polonya Üniversiteleri YÖK tarafından tanınmaktadır. YÖK Denkliği vardır. Eğitim dili olarak İngilizce tercih eden öğrenciler için bir yıl süren hazırlık eğitimi verilmektedir.

• Polonya’da eğitim alabilmek için üniversite sınav sonucu gerekiyor mu?
Hayır. Polonya bir Avrupa Birliği ülkesi olduğu için YÖK tarafından yapılan resmi açıklama uyarınca, Türkiye’de üniversite sınavına girme şartı aranmıyor. Lise diplomanızla doğrudan kayıt yaptırabilirsiniz.

• Polonya’daki üniversiteleri YÖK tanıyor mu? Denklik sorunu yaşar mıyım? 
Avrupa Birliği ülkelerinde alınan üniversite eğitimi ve diplomalar YÖK tarafından tanınmakta ve onaylanmaktadır. Türkiye’nin de imzalamış olduğu Bologna anlaşmasına göre bu bir haktır.

• İngilizce eğitim alabilir miyim? 
Birçok Polonya üniversitesinde İngilizce eğitim verilen bölümler mevcuttur. Eğitim almak istediğiniz bölüme göre araştırma yaparsanız sonuç alabilirsiniz. Genellikle İşletme, Ekonomi, Mühendislik bölümlerinde İngilizce eğitimi alınabiliyor. Polonya’da dilerseniz Lehçe eğitim de alabilirsiniz. Bu size istediğiniz her bölümde eğitim alma imkanı sunacaktır. Birçok üniversitede İngilizce ve Lehçe hazırlık programları bulunmaktadır.

İngilizce dilde eğitim alabileceğiniz tüm programlara direk yerleştirmeleri yapabilmekteyiz. İngilizce hazırlık sınıfınızı yine aynı üniversitenin bünyesinde alabilirsiniz. Polonya Üniversiteleri 2017 yılı eğitim ücretleri aşağıda görüldüğü gibidir.

POLONYA ÜNİVERSİTELERİ VE ÜCRETLERİ

Bütün bölümler İngilizce hazırlık gerektirmektedir. Hazırlık sınıfından sonra Uluslararası geçerli İngilizce Sertifikası verilmektedir.

Polonya’ da İnşaat Mühendisliği üniversitesi Dil: İngilizce / Süre: 3,5 yıl (7 sömestr) / Yıllık ücret: 4500 €
Polonya’ da Mimarlık  üniversiteleri
Dil: İngilizce / Süre: 3,5 yıl (7 sömestr) / Yıllık ücret: 4500 €
Polonya’ da Bilgisayar Mühendisliği 
bölümü Dil: İngilizce / Süre: 3 yıl (6 sömestr) / Yıllık ücret: 3500 €
Polonya’ da Bilgisayar Öğretmenliği bölümü
Dil: İngilizce / Süre: 3 yıl (6 sömestr) / Yıllık ücret: 3500 €
Polonya’ da İşletme bölümü
    Dil: İngilizce / Süre: 3 yıl (6 sömestr) / Yıllık ücret: 3500 €
Uluslararası İlişkiler 
Dil: İngilizce / Süre: 3 yıl (6 sömestr) / Yıllık ücret: 3500 €
Sosyoloji 
     Dil: İngilizce / Süre: 3 yıl (6 sömestr) / Yıllık ücret: 3500 €
İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü
  Dil: İngilizce / Süre: 3 yıl (6 sömestr) / Yıllık ücret: 2500 €

 

Polonya Üniversitelerine Başvuru ve kabul şartları 

Polonya’ da Üniversite okumaya karar verdiğinizde aşağıdaki evraklarla birlikte en geç 20 Eylül tarihine kadar ofisimize başvuruda bulunmanız yeterlidir. Ön kayıt için hazırlamanız gerekenler şunlardır

 • Pasaport
 • 2 adet Arka Fon Beyaz Fotoğraf
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 • Lise Diploması

• Polonya’ da yaşam maliyetleri Bir öğrencinin aylık gideri ortalama 400 € – 450 € civarındadır.  Polonya’da  3 kişilik bir evin aylık kirası 500euro’dur. Kiralamalarda ALL STUDY Polonya temsilcilik ofisimiz sizlere yardımcı olmaktadır.

Polonya’da  üniversitenizden şartlı kabul mektubu getirtebilmemiz için hazırlamanız gereken  evraklar şu şekildedir:
 1. Pasaport
 2. Fotograf
 3. Lise Diploması (Aslı gibir onayli örneğide kabul görmektedir) > Valilik yada kaymakamlık Apostille mührü onaylı versiyonu
 4. Üniversite Diploması > Valilik yada kaymakamlık Apostille mührü onaylı versiyonu
 5. Üniversite transkripti > Islak imzalı ve mühürlü
 6. Üniversiteden alınmış iki referans mektubu
 7. Özgeçmiş
 8. İyiniyet mektubu
 9. Rezervasyon formu -Tarafımızdan teslim edilecektir. İsim/İmza/Tarih atılmış halde
 10. İngilizce dil okulu ücreti ödemesi 2 taksit halinde yapılır./Banka hesap no verilecektir.

B2 düzeyinde İngilizce dil bilgisi oldugunu belgeleyen bir sınav skoru veya sertifikanız var ise her yılın Mart ayında açılan 6 ay ingilizce hazırlık yılı programına kayıt yaptırabilirsiniz. İngilizce hazırlık yılı eğitimi Varşova’ da verilmektedir. 6 ay Polonya’ da İngilizce hazırlık yılı ücreti 3900euro’ dur.

İngilizcesi yetersiz olan adaylar Polonya’ da İngilizce dil okulunu 9 ay yani tam 1 akademik yıl şeklinde almaları gerekmektedir. Program Üniversitelerin açılış tarihi olan Ağustos 15- Eylül 5 tarihlerinde açılır. 9 ay hazırlık yılı ücreti 4200€ ‘dur.

Polonya’ da konaklama  ücreti aylık 150€’ dur. Yurda girişinizde nakit olarak yurt merkezine bizzat ödenir. 3 aylık rezervasyonunu ilk girişinizde yapmanızı önermekteyiz.3 ayın sonunda 3 öğrenci birleşerek ev kiralarlar. 3 kişilik bir evin aylık kirası 500euro’dur. Kiralamalarda ALL STUDY Polonya temsilcilik ofisimiz sizlere yardımcı olmaktadır.

Ücretler 2017 eğitim ücretlerini kapsamaktadır.

Polonya’ da kredi saydırma, eğitim, yaşam, çalışma, vatandaşlık ve oturum alma hakkında bilgilendirme için 0212 259 60 75 / 76  –  0544 259 60 71 no’ lu telefonlarımızdan danışmanlarımıza ulaşabilir  veya Bilgi İstek formunu doldurarak ilgili danışmanlarımızın sizlere ulaşmalarını sağlayabilirsiniz.

ALL STUDY Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı, 2004 yılından bugüne dünyanın pek çok ülkesinin önde gelen okullarının Türkiye resmi temsilcisidir.  ALL STUDY, ön danışmanlık için ücretsiz görüşme, tüm vize ve danışmanlık işlemlerinizi hızlı ve eksiksiz olarak yapar, yukarıdaki  hizmetleri size başarı ile sunar ve vizenizi sonuçlandırır. ALL STUDY danışmanlık hizmetlerimiz yurtdışında eğitim aldığınız sürece yurtdışındaki ALL STUDY temsilcilerimiz sayesinde devam eder. Türkiye temsilci​si olduğumuz dil okullarının ve Üniversitelerin güncel Promosyon ve burslarını  ALL STUDY Facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Ofisimiz Beşiktaş sahilde-Bahçeşehir Üniversitesi Kampüsü 1. binası olan Barbaros Kütüphanesi Karşısındadır.
YILDIZ MAH. ÇIRAĞAN ÇAD. KARTAL APT. NO: KAT:3 BEŞİKTAŞ – ISTANBUL

Bilgilerinize…

 

YILDIZ MAH. ÇIRAĞAN ÇAD. KARTAL APT. NO: KAT:3 BEŞİKTAŞ – ISTANBUL

İletişim ve randevu talebiniz için 0212 259 60 75 /76 0544 259 60 71

Bilgilerinize…..

ŞİMDİ BAŞVUR
BİLGİ İSTEK FORMU