İrlanda’da Üniversite

İrlanda’da Üniversite eğitimi 3 yıldır.Üniversite öncesinde 1yıl foundation programı/hazırlık yılı alınır. İrlanda’da üniversite diploma ücretleri yıllık  11.000euro ile 18.000euro arasında değişmektedir.İrlanda Üniversitelerinin tümü YÖK tarafından tanınmaktadır.

İrlanda’daki birçok üniversite, uluslararası düzeyde etkileyici bir şekilde iyi bir dereceye sahiptir. Bir bütün olarak ülke, uluslararası öğrenciler için popüler bir seçimdir. Ülkeyi oldukça çekici bir çalışma hedefi haline getirmek için çeşitli yükseköğretim kurumlarının seçimi, tarihi şehirler, güzel kırsal yerler ve İrlanda’nın kendine özgü kültürünü bir araya getiriyor. İrlanda’da eğitim almayı tercih edenler arasındaysanız, İrlanda üniversiteleri, şehirleri, uygulamaları ve daha fazlası hakkında daha fazla bilgi edinmek için , Facebook ve Instagram sayfalarımızı takipte kalabilir, İrlanda üniversite burslarını ve öğrenci yorumlarını okuyabilirsiniz.

İrlanda Üniversitelerinin Rank değerleri

 2019 Yılı WUR Rank 2019 Universiteler Şehir
1  120 Trinity College Dublin Dublin
=2  201–250 University College Dublin Dublin
=2  201–250 Royal College of Surgeons in Ireland Dublin
=4  301–350 University College Cork Cork
=4  301–350 National University of Ireland, Galway Galway
6  351–400 Maynooth University Maynooth
7  401–500 Dublin City University Dublin
8  501–600 University of Limerick Limerick
9  801–1000 Dublin Institute of Technology Dublin

Diğer anadili İngilizce olan birçok ülkeye kıyasla üniversite ücretleri çok ekonomiktir.  Türk öğrencilerimizin ençok tercih ettiği Üniversiteler  olarak  Griffith College, Trinitty College’ dır.

UCD-University College Dublin‘ de Türk Öğrenciler özel bir statü ile Üniversite’ de eğitim alabilmektedirler. Bu konu hakkında yetkililerimizden bilgi alabilirsiniz. İrlanda’ da öğrenci yerleştirmeler yaptığımız olduğumuz Üniversiteler aşağıda görüldüğü gibidir.

İrlanda’daki Üniversiteler

İrlanda’daki yüksek öğretim, üniversitelerden, uzman kolejlerden (tek bir konu alanında ders veren) ve teknoloji enstitülerinden oluşur. Sonuncusu sadece teknoloji konularında dersler sunmakla kalmaz, aynı zamanda misafirperverlik, sağlık, eczane, medya, tekstil, pazarlama ve daha pek çok konuda çeşitli mesleki programları kapsar.

 

İrlanda’nın yedi devlet üniversitesi, 14 teknoloji enstitüsünden biri olarak QS World University Rankings® 2018’de dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında ilk 700’de yer almaktadır.. İrlanda’da, yaklaşık 200 öğrencisi olan Burren Sanat Okulu’ndan 9,000 öğrenci topluluğuna sahip olan dev Dublin İşletme Okulu’na kadar değişen yedi özel sektör koleji bulunmaktadır.

 

Dünyadaki en iyi 400 arasında yer alan, İrlanda’daki en yüksek beş üniversite hakkında daha fazla bilgi edinin.

1- Trinity Koleji Dublin – Trinity Koleji

1592 yılında kurulan Trinity College Dublin, İrlanda’nın en eski yüksek  öğrenim kurumudur ve İngiltere ve İrlanda topraklarındaki yedi “antik üniversiteden” biridir. Trinnity Dublin Üniversitesinin tek kurucu kolejiydi ve Oxford ve Cambridge kolejlerinden daha sonra modellendi. Bugün, Trinity College Dublin, İrlanda’nın en prestijli üniversitesi olup dünyada 88. Sırada yer almaktadır. Üniversitenin üç fakültesine şu anda 17.000’den fazla öğrenci eğitim olmuştur. Kampüsünde Sanat, Beşeri Bilimler ve Sosyal Bilimler; Mühendislik, Matematik ve Bilimler; ve Sağlık Bilimleri yer almaktadır.

 

2- University College, Dublin

Ayrıca hareketli İrlanda başkentinde bulunan University College Dublin, 1854’te kurulan İrlanda Katolik Üniversitesi’nde köklerini taşımaktadır. İrlanda’nın uluslararası sıralamadaki ikinci temsilcisi olan QS World University Rankings 2018’de 168. sırada yer almaktadır. Yaklaşık 33.460 öğrenci şu anda kayıtlı ve üniversite beş kolej, 34 okul ve 18 araştırma enstitüsünden ve merkezden oluşuyor. Ünlü İrlandalı yazar James Joyce, aktör Gabriel Byrne ve Oscar ödüllü yönetmen ve yapımcı Neil Jordan da dahil olmak üzere pek çok önemli mezunları ile ilişkilidir.

 

3- İrlanda Ulusal Üniversitesi, Galway – NUI Galway

İrlanda Ulusal Üniversitesi Galway, QS World University Rankings’in 2018 basımındaki konumunu geliştirmeye devam etmektedir.  QS Stars değerlendirme sisteminde beş yıldızlı bir derecelendirme elde ederek şimdi 243. Sırada yerini almaktadır. İrlanda’nın batı kıyısındaki Galway şehrinde bulunan üniversiteye 17.000’den fazla öğrenci kaydolmakta ve kampüs şu anda 400 milyon Euro’luk bir yeniden geliştirme programına girmektedir. Üniversite, Podiatry alanında BSc ve Sportif ve Egzersiz Mühendisliğinde BE / MEng de dahil olmak üzere daha az aranır  kurslar sunmaktan gurur duymaktadır.

 

4- UCC – University College, Cork

Dünyadaki 283. sırada yer alan bir sonraki en yüksek dereceli İrlanda yükseköğretim kurumudur. 1998 yılında resmen, University College Cork – İrlanda Ulusal Üniversitesi, Cork olarak yeniden adlandırıldı, ancak yine de yaygın olarak University College Cork veya UCC olarak bilinir. University College Cork, 2010 yılında çevresel sürdürülebilirlik için uluslararası Yeşil Bayrak alan ilk üniversite oldu ve genel performansı için beş QS Yıldızı kazandı. İrlanda’nın güneyindeki Cork kentinde yer almaktadır.

 

5- Dublin City University – Dublin Şehir Üniversitesi

Yukarıda sıralanan üç tarihi üniversiteye kıyasla çok daha genç bir kurum olan Dublin City University, 1975’te kurulmuş ve 1989’da üniversite statüsüne kavuşmuştur. Bununla birlikte, kısa bir süre içinde güçlü bir pozisyon kazanmıştır ve şimdi dünyada 391. sırada yer almaktadır. . Uzaktan eğitim kurslarına kayıtlı yaklaşık 1.000 kişi dahil olmak üzere şu anda yaklaşık 16.000 öğrenci kayıtlıdır. Dublin şehrinin kuzey kesiminde yer alan üniversite, çeşitli büyüklükteki performans alanlarıyla tamamlanan büyük bir sanat mekanı olan The Helix de dahil olmak üzere etkileyici bir kampüs içi imkan yelpazesine sahiptir.

 

6- Limerick Üniversitesi

Dublin Teknoloji Enstitüsü ve İrlanda Ulusal Üniversitesi Maynooth, aynı zamanda dünyanın en iyi 750 yüksek öğretim kurumu arasında yer alan QS World University Rank 2018’de yer almaktadır. Buna ek olarak, İrlanda’nın en büyük tıp okulu olan İrlanda’daki Kraliyet Cerrahlar Koleji (RCSI), QS World University Rankings’e göre Konu’nun dünyanın en iyi 500 tıp fakültesi arasında yer almaktadır.

ALL Study Yurtdışı Eğitim websitemiz sürekli güncellenmektedir. Ön bilgilendirme için websitemizi okuyabilir, Facebook ve Instagram sayfalarımızı takipte kalabilir, Türkiye temsilcisi olduğumuz dil okullarının ve Üniversitelerin güncel Promosyon ve burslarını,  öğrenci görüşlerimizi ve yorumlarını Sosyal medyamızdan takip edebilirsiniz.

ALL STUDY Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı, 2004 yılından bugüne dünyanın pek çok ülkesinin önde gelen okullarının Türkiye resmi temsilcisidir. Firmamız tüm vize ve danışmanlık işlemlerinizi hızlı ve eksiksiz olarak yapar, yukarıdaki  hizmetleri size başarı ile sunar ve vizenizi sonuçlandırır. ALL Study danışmanlık hizmetlerimiz yurtdışında eğitim aldığınız sürece yurtdışındaki ALL STUDY temsilcilerimiz sayesinde devam eder. Ofisimiz Beşiktaş sahilde-Bahçeşehir Üniversitesi Kampüsü 1. binası olan Barbaros Kütüphanesi Karşısındadır.

YILDIZ MAH. ÇIRAĞAN ÇAD. KARTAL APT. NO: KAT:3 BEŞİKTAŞ – ISTANBUL

Bilgi, danışmanlık, iletişim ve randevu talebiniz için Bilgi İstek formunu doldurabilir,  0212 259 60 75 /76 – 0544 259 60 71 den ulaşabilirsiniz.

İRLANDA HAKKINDA

İrlanda 6 Aralık 1921′ de İngiltere’ den bağımsızlığını almıştır. 29 Aralık 1937′ de yürürlüğe giren anayasasında çok partili parlamenter rejimle yönetilen bir Cumhuriyet olarak tanımlanmaktadır.İrlanda’da 4 eyalet vardır: Leinstet, Munster, Connact ve Ulster başkent Dublin’ dir. İrlanda Cumhuriyeti bugün idari açıdan 27 bölge konseyine bölünmüştür. İrlanda adasının Katolik ve Protestan şeklinde ikiye bölünmesi İrlanda’nın siyasi yaşamını etkileyen en önemli faktördür.Ülkenin nüfusu 1996 sayımlarına göre yaklaşık 3.620.000’dir. İrlanda’da km kare başına 56 kişi düşmektedir. Ülke, 19.yy’ın başından itibaren önemli bir dış göç olayıyla karşı karşıyadır. Nüfusun ancak %5’i günlük yaşamda İrlanda’ nın resmi dili olan Galce’ yi birinci dil olarak kullanmaktadır, %95’i ise günlük yaşamda sürekli İngilizce kullanır.

İRLANDA’ DA ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ

İrlanda'da Üniversite Eğitimiİrlanda’da yükseköğretim, üniversiteler, teknoloji enstitüleri ve diğer uzmanlık kolejleri ile sağlanmaktadır. Bunların yerel yönetimleri yoktur, fakat iştirakçileri (temsilcilikleri) bulunmaktadır.Akademik yıl Eylül’den Temmuz’a kadar sürer. Eğitim dilleri İngilizce ve Gal dilidir.

Üniversiteler temel ve uygulamalı araştırmalar ile birlikte ağırlıklı olarak lisans ve lisansüstü eğitim vermektedir. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilir siniz.www.education.ie Üniversite diploması almak için 3 yıl okumak gereklidir. Ancak öncesinde bir yıllık Foundation eğitimi alınabilmektedir. Veterinerlik, mimari ve diş hekimliği öğrenimi beş, tıp ise altı yıl sürmekte, master/yüksek lisans eğitimi bir yıl yapılmakta ve tez sunularak mezun olunmaktadır.İrlanda’nın eğitim sisteminde diğer ülkelere göre bazı farklılıklar görülür. İrlanda’da lisans eğitimi 3 yıldır. Türkiye’de lise bitirip İrlanda’da eğitim görmeye giden bir kişi önce hazırlık eğitimine tabi tutulur.İrlanda’da lise mezunları A Level denilen bir eğitime tabi tutulur sonrasında üniversite eğitimi alırlar. Türkiye’deki lise mezunları, İrlanda’da üniversite eğitimi almak istediklerinde A Level düzeyinde kabul edilmediklerinden Foundation eğitimine alınırlar.

İRLANDA’ DA ÜNİVERSİTE

İrlanda’ da Üniversiteye Başvuru için gerekli belgeler;

* Lise diploması
* Yüksek not ortalaması
* TOEFL ya da IELTS sınav sonucu -İngilizceniz yetersiz ise Üniversitelerde İngilizce hazırlık yılı alınabiliyor-

İrlanda’ da Üniversiteden Kabul alabilmemiz için 2.aşamada istenen belgeler;

* Referans mektubu
* Şimdiye kadar aldığınız sertifikalar
* Transkript belgesi
* Geleceğe yönelik beklentilerinizi, ideallerinizi anlattığınız bir yazı

ALL Study Yurtdışı Eğitim websitemiz sürekli güncellenmektedir. Ön bilgilendirme için websitemizi okuyabilir, Facebook ve Instagram sayfalarımızı takipte kalabilir, Türkiye temsilcisi olduğumuz dil okullarının ve Üniversitelerin güncel Promosyon ve burslarını,  öğrenci görüşlerimizi ve yorumlarını Sosyal medyamızdan takip edebilirsiniz.

ALL STUDY Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı, 2004 yılından bugüne dünyanın pek çok ülkesinin önde gelen okullarının Türkiye resmi temsilcisidir. Firmamız tüm vize ve danışmanlık işlemlerinizi hızlı ve eksiksiz olarak yapar, yukarıdaki  hizmetleri size başarı ile sunar ve vizenizi sonuçlandırır. ALL Study danışmanlık hizmetlerimiz yurtdışında eğitim aldığınız sürece yurtdışındaki ALL STUDY temsilcilerimiz sayesinde devam eder. Ofisimiz Beşiktaş sahilde-Bahçeşehir Üniversitesi Kampüsü 1. binası olan Barbaros Kütüphanesi Karşısındadır.

YILDIZ MAH. ÇIRAĞAN ÇAD. KARTAL APT. NO: KAT:3 BEŞİKTAŞ – ISTANBUL

Bilgi, danışmanlık, iletişim ve randevu talebiniz için Bilgi İstek formunu doldurabilir,  0212 259 60 75 /76 – 0544 259 60 71 den ulaşabilirsiniz.

ŞİMDİ BAŞVUR
BİLGİ İSTEK FORMU