İrlanda Şehir Rehberi

Dublin, İrlanda’ nın başkenti olan şehir, aynı zamanda en büyük şehridir. Eski çağlarda Vikingler tarafında da kullanılan şehir orta çağdan bu yana İrlanda’ nın başkentidir. BBC tarafından 2003 yılında yapılan araştırmaya göre Avrupa genelinde yaşanabilecek en iyi başkent seçilmiştir. İrlanda, Avrupa’ nın en mutlu ve huzurlu ülkesidir.

Dublin, İrlanda dilinde siyah havuz – Dubh Linn kelimesinden gelmektedir.

Dublin, Avrupa’ nın kültür merkezlerindendir ve edebiyat alanında ün yapmış pek çok yazar bu şehirden çıkmıştır. Müzeleri ve sanat merkezleri ile şehir ziyaret edilmeye, görülmeye değerdir. 1990’ lara kadar göç veren şehir şu an dünyanın her yerinden göç almaktadır. Başta Çin, Polonya, Filipinler, İngiltere, Litvanya gibi ülkelerden göçmenler bulunmaktadır. Avrupa’ nın eğitim merkezi konumunda olan ülke pek çok bilim dalında başarılar sağlamıştır. Kaliteli eğitim sistemiyle uluslararası öğrenciler için cazibe merkezi konumundadır.

Cork, İrlanda Cumhuriyeti’nin ikinci en büyük şehri ve İrlanda Adası’nın üçüncü en kalabalık şehri olup Cork Kontluğu’nun idari ve ana yerleşim merkezidir. İrlanda Cumhuriyeti’ nin ikinci büyük şehridir. Cork, 6. yüzyılda Aziz Finbarr tarafından kurulmuştur. İngiltere’ ye bağlı olduğu dönemlerde bir karakol şehri olarak varlığını sürdürmüştür.

Şehir, adını “bataklık bölge” anlamına gelen, İrlandaca bir sözcük olan “corcach”tan alır. “Metropoliten Cork” nüfusunun yaklaşık 274,000, “Büyük Cork” bölgesi nüfusunun ise yaklaşık 380,000 olduğu tahmin edilmektedir.

Galway, İrlanda’nın Connacht ilinin başlıca kenti ve Galway ilçesinin merkezidir. Şehir İrlanda’nın batı kıyısında bulunmaktadır. İrlanda dilinde şehir Cathair na Gaillimhe – “Galway şehri” diye de anılmaktadır.

Şehir adını Dún Bhun na Gaillimhe adı verilen ilk yerleşim bölgesinin batı sınırını oluşturan Gaillimh ırmağından (Corrib ırmağı) ya da ırmağın ağzındaki kaleden almıştır. Gaillimh kelimesi “taşlık yer” anlamına gelir. Şehre verilen takma ad ise Kabileler Şehri’dir (The City of the Tribes). Çünkü Normanların İrlanda’da hüküm sürdüğü dönemde şehir 14 tüccar aile (ya da Cromwell zamanında küçük düşürücü anlamda kullanıldığı üzere “kabile”) tarafından kurulmuştur. Bu tüccar aileler kendilerini İngiliz soylularından saydıkları için Büyük Britanya Kralı’na sadıktılar. Şehir nüfusu Nisan 2006 sayımına göre 71.983’tür. Bu nüfus ile İrlanda Cumhuriyeti’nin üçüncü büyük şehridir.

İrlanda Edebiyat ve Sanatçıları ile Dünya Tarihinde çok önemli bir yere sahiptir!

İrlanda’ nın yüksek kaliteli eğitim sistemi aynı zamanda kendi yaşam kültürünün bir parçasıdır. İrlanda geçmişten bugüne kendi içinden çıkardığı sayısız edebiyatçısı ve sanatçısı ve bilime katkıda bulunmuş insanları ile ünlüdür. Öyle ki Jonathan Swift tarafından yazılan Guliver’in seyahatleri romanını bilmeyen yoktur. Oscar Wilde, George Bernard Shaw,  William Butler Yeats, Samuel Beckett ve Nobel Ödüllü yazar Seamus Heaney (maalesef 2013 Ağustos’ ta vefat etti) İrlanda tarihini ve edebiyatını dünyaya tanıtmada gelmiş geçmiş en büyük yazar ve şairlerdir. 20. Yüzyılın en önemli yazarlarından Ernest Walton ve James Joyce’yi ise bilmeyeneniz yoktur. Ünlü şarkıcıları Sinéad O’Connor, The Cranberries ve 2011 yılında İstanbul’da konser veren İrlanda rock grubu U2 ve solisti Bono’da İrlanda kültürünü tanımamıza yardımcı olmaktadırlar.

İrlanda küresel şirketlerin merkezidir. Son yıllarda Google, Facebook, Pfizer, Apple, Intel gibi şirketler merkez lokasyon olarak İrlanda’yı seçmişlerdir. İrlanda’ da eğitime giden birçok öğrenci eğitimleri süresince bu firmalarda çalışabilmektedirler. İrlanda henüz diğer ülkeler gibi iş ilanlarında ”bu şirkette çalışmak için Avrupa vatandaşı olmak zorundasınız” demez. Birçok öğrencimiz İrlanda’ da maaşlı work and study programlarına katılarak, bu şirketlerde çalışma şansına sahip olmuşlardır. Eğer sizde İrlanda work and study programlarına katılarak, bu şirketlerde çalışma şansına sahip olmak istiyorsanız, ortaya yakın İngilizcenizin olması yeterlidir. İrlanda work and study program içeriklerini buradan inceleyebilirsiniz.

İrlanda tarihini yakından tanımak istiyorsanız 1996 yapımı’’ Michael Collins’’ (Özgürlüğün bedeli) , 2002 yapımı  ‘’Bloody Sunday ‘’ ve 2006 yapımı  ‘’The Wind That Shakes the Barley’’ (Özgürlük Rüzgarı) filmlerini önermekteyiz.

ALL STUDY Yurtdışı Eğitim danışmanlığı dil okulları danışmanlık ve kayıt işlemlerini ücretsiz olarak yapmaktadır. Detaylı bilgi almak isterseniz Bilgi İstek Formunu doldurmanız ya da 0212 259 60 75 no’lu Istanbul merkez ofisimizi aramanız yeterlidir.

DİL OKULLARI FİYAT LİSTESİ
BİLGİ İSTEK FORMU

İRLANDA DİL OKULLARI LİSTESİ

ALL STUDY  Yurtdışı Eğitim olarak İrlanda’daki birçok uluslararası ve butik okulun Türkiye’deki resmi temsilcisiyiz. Anlaşmalı olduğumuz okullardan bazıları;

DİL OKULLARI ŞUBELER GENEL BİLGİLER
ATLAS LANGUAGE INSTITUE Dublin İrlannda dil okulları içinde köklü bir kurumdur
CES Dublin 30 yıllık tecrübesi ile kendini kanıtlamış dil okuludur.
EMERALD CULTURAL INSTITUE Dublin
DİL OKULLARI ŞUBELER GENEL BİLGİLER
ATLAS LANGUAGE INSTITUE Dublin İrlannda dil okulları içinde köklü bir kurumdur
CES Dublin 30 yıllık tecrübesi ile kendini kanıtlamış dil okuludur.
EMERALD CULTURAL INSTITUE Dublin Son yıllarda aldığı ödüller ile başarısını kanıtlamış dil okuludur.
GRIFFITH COLLGE Cork, Dublin, Limerick İrlanda'dan kampüs içi eğitim kalitesi ile öne çıkan dil okuludur.
KAPLAN INTERNATIONAL ENGLISH Dublin Uluslararası zincir dil kurumudur.
GRIFFITH COLLGE Cork, Dublin, Limerick İrlanda'dan kampüs içi eğitim kalitesi ile öne çıkan dil okuludur.
KAPLAN INTERNATIONAL ENGLISH Dublin Uluslararası zincir dil kurumudur.