Cem Yılmazer İngiltere’de Yüksek Lisans

Cem Yılmazer İngiltere'de Yüksek Lisans

Ad Soyad : Cem Yılmazer

Eğitim Türü : İngiltere’de Yüksek Lisans

İstanbul’ da aşağı yukarı toplamda 8 tane yurtdışı eğitim danışmanlık firması gezdim. Ben İngiltere dedikçe beni Almanya’ ya göndermek isteyenler oldu, Avusturya, Macaristan hatta Kanada’ ya gitsen daha iyi diyenler oldu. Galiba her yurtdışı eğitim firmasının farklı özellikleri var. Oysa ben araştırana kadar hepsi aynıdır sanıyordum. İngiltere’ de yüksek lisans yapmak istediğim için uzun süre yaptığım araştırmalar sonrası arkadaşımın da daha önce işlemlerini yapan ALS STUDY Yurtdışı eğitim danışmanlığı ile işlemlerimi yürütmeye karar verdim. Web sitelerinden baktığınızda zaten önemli ülkelere yerleştirme yaptıklarını gördüm. Kalktım ofislerine gittim. Beşiktaş sahilde denize sıfır. İçerisi inanılmaz aydınlık. Danışmanımın daha ilk bakıştan profosyonel olduğunu anlamakta zor değil. Üniversite Mezuniyet ortalamam, İngilizce dil yeterliliğimi ilk önce sordu danışmanım. Sonra bana alternatifler önerdi. Aşağı yukarı benim bölümle ilgili 10 tane Üniversiteyi ezberinden anlattı. Hatta ben İngiltere’ de burs alabileceğimi bilmediğim halde bana burslu üniversiteleri önerdi. Üniversiteler hakkında uzmanlığı olan danışmanlara Akademik Danışman deniyormuş. Kaydımı yaptırmamla İngiltere’ ye gidebilmem arasındaki tüm işlemler sadece 6 hafta sürdü ve ben şoktayım. Acentem vize başvurumu yapmadan önce uçak biletimi bile almıştı. Yani dedikleri gibi vize garantisi ile Yurtdışında eğitim kaydımı yapmışlardı. Yurtdışında Yüksek lisans programım Ekim ayında başlayacak. Bu arada ben IELTS sınavından sadece 5 alabildiğim için Üniversite öncesinde IELTS dersleri alacağım.

Bunca yurtdışı eğitim acentesini gezmemden sonra sadece yurtdışında dil eğitimi almadan, bu IELTS skorunu 6,5′ a tamamlamadan yurtdışında Üniversite ya da yurtdışında yüksek lisans programınıza direk başlayamayacağımızı öğrendim.

İşin ilginç yanı diğer tüm acenteler sanki benim kaydımı almamak için işlemlerimi yokuşa sürerken, ALS STUDY yurtdışı eğitim danışmanlığı firmasındaki akademik danışmanım ben İngiltere istiyorum dediğimde itiraz etmeden İngiltere’ de Yüksek lisans programlarının tümünü anlattı. Hem de ben onlara arkadaşımın aracılığı ile size geliyorum bile dememiştim.

14 gündür İngiltere’ deyim. Yaşam masrafları daha ucuz olur diye bana Manchester şehrini önermişti danışmanım. Manchester’ a gelmezden önce hiçbir şey bilmiyordum. Ama danışmanımın dediği gibi İngiltere’ nin 3. büyük şehri ve tam benim gibi futbol hastası biri için gerçekten ideal bir şehir. Üniversitemin içinde IELTS hazırlık derslerimi alıyorum. IELTS Sınavına girmeden, Üniversitenin kendi sınavı ile hemen Ekim ayında Üniversiteme başlayacağım. Okulum danışmanımın anlattığından ne eksik, ne de fazla. Yurtta kalıyorum. Oda arkadaşım Brezilyalı. Hem çok eğlenceli hem de çok zeki bir çocuk. Geldiğim ilk günden bu yana bana yardımcı oluyor. Sanki burada 6 aydır yaşıyormuşum gibi hissediyorum kendimi. Mühendislik yüksek lisansı yapıyor. Çok iyi anlaşıyoruz. O benden 3 ay önce gelmiş İngiltere’ ye. Bu yüzden çok çevresi var. Arkadaşlarının hepsi ile tanıştırdı. Şuan çevremde onun aracılığı ile 4 tane yakın arkadaşım oldu diyebilirim. Kafe, restoran, pub, club, kütüphane…her yere gittik. Sevgilisi de var oda arkadaşımın. Çok yakında bana da bir sevgili bulursa hiç şaşırmicam. Çünkü kız arkadaşı ısrarla bana sana arkadaşımı tanıştırıcam diyor. Paula’ nin arkadaşlarının hepsi yüksek lisans veya doktora için burada olduklarından eğlencelerimizin beni hedeflerimden uzaklaştırmayacağını düşünüyorum. Kısaca hayır demicem sevgili konusunda :) ))

Glyndwr Üniversitesinde MSc Finance yapıyorum. Burslu 4950 gbp ödedim. Hatta şöyle bir durumda var. Yüksek lisansımı eğer Türkiye’ ye erkenden dönmek istersem on-line olarak ta yapabiliyorum. Bu konuda soruları olanlar bana buradan ulaşmak isterlerse yardımcı olabilirim. Türkiye’de yüksek lisans yapmamın hiçbir artısı olmayacağını biliyorum. Hem diploma hem de harika bir İngilizce ile döneceğim Türkiye’ ye. Herkesin iyi ve doğru bir danışmanla hedeflerine kolayca ulaşacaklarına inanıyorum.

Cem Yılmazer