SERVET KIVANÇ BAĞIŞ’ ın Kanada Eğitim ve Kanada Göçmenlik Hatıraları

SERVET KIVANÇ BAĞIŞ' ın Kanada Eğitim ve Kanada Göçmenlik Hatıraları

SERVET KIVANÇ BAĞIŞ’ ın Kanada Eğitim ve Kanada Göçmenlik Hatıraları

Yıldız İnşaat mezunuyum. Üniversiteden 2012′ de mezun oldum. Aslında başarılı bir öğrenci olmama rağmen hocalalarımın bitmek bilmez egoları yüzünden mezuniyet ortalamam 2.60 olarak bitirdim. Üniversiteyi bitirmeden iş arayışlarıma başladım ama bulamadım. 5 ay sonra ancak inşaat malzemeleri pazarlamak üzere Istanbul’un en büyük firmasında çalışmaya başladım. Şirkette benden büyük çalışanlara baktıkça bir sonraki 10 seneminde burada inşaat malzemesi satarak geçeceğini görmekten korktum. Ben öyle olmak istemiyordum. İşyerinde bir cuma günü  arkadaşlarla konuşurken ben daha önce Erasmus’la İspanya’ya gittiğimi söyledim. Müdürüm ben ve benim gibi yeni mezun arkadaşlara ”eger bugün sizler gibi hayata yeni atılan ve bekar bir erkek olsaydım, soluğu yurtdışında alırdım.” Dedim müdürüm yurtdışı ama neresi, Katar’ da yurtdışı, Suudi Arabistan’ da. ”Geçiniz” dedi ”geçiniz”. ”Erkek kardeşim 2010′ da mezun oldu, gitti Kanada’ya aldı eğitimini, vatandaş oldu, orda mesleğini yapıyor, yaşıyor. Yanına gittim geçen yaz benden daha iyi yaşıyor.” dedi. Hiç daha önce Master yapayım ve hep yurtdışında yaşayayım diye bir düşüncem olmamıştı. Günlerce müdürümün verdiği kardeş örneği aklımdan gitmedi. Müdürümle fırsatını bulup bu konuyu konuşmak istiyordum. Bu arada internetten önce okumaya başladım. Belki birşeyler öğrenirim diye. Ama konuya o kadar yabancıydım ki bu alanda yurtdışı eğitim firmalarının bile olduğunu bilmiyordum o zamana kadar. Sonuç. Müdürümün boş bir anını yakaladım. Sorumu sordum. Kardeşiniz nasıl gitti bana anlatırmısınız dedim. ”Walla ben sadece yolcu eden abisi oldum. Detayları bilmem. Ona sorayım. Senin e-mail adresini vereyim. Yazarsa o yazsın.” dedi. Başladım beklemeye.

E-mail geldi. Özür dilerim, buraya gelişimi anlatmak yazmaya kalkarsam çok uzun sürer. Siz beni buraya gönderen acenteye gidin. Aylin Karataş hanımı bulun. Benim adımı verin. Size yardımcı olur.” dedi. Firmanın ismini, websitesini göndermiş. Hemen dedim zaman bu zaman. Ya hemen ararsın, ya da hiç. Hemen aradım. Haftaiçi çalışıyorum diye Cumartesi gününe randevu aldım, gittim. Acı gerçekle yüzyüzeydim. 2.60 mezuniyet notumla yüksek lisansa başlayamıyordum. Hem TOEFL skorumda yoktu. IELTS skorun olsun bari dedi. O da yok dedim. Eğer istersen hemen burdan sınav günü alır sınavı alırsın ve ona göre seni yönlendirebilirim dedi. Sınavdan çok başarılı olacağıma inanmadığım için TOEFL ya da IELTS sınavına girmek istemiyorum dedim. Çünkü günlül İngilizcem iyi güzel ama Akademik İngilizcem gerçekten berbat. Erasmus’ta bizi derslerden öylesine geçiriyorlardı çünkü.

Kanada’ dan Toronto şehrini önerdi Aylin Hocam. Kanada dil okullarını ve eğitim sistemlerini anlattı. Önce 7 aylık dil okulu verdi. Dil okulunun bitmesini beklemeden TOELF sınavına girebileceğimi söyledi. İngilizce dil okuluna başvururken,  Centennial College İnşaat programınada başvurdum. Üniversiteden kabul mektubumuda getirdi. Vizeye başvuru yaptı. Vizeye başvurana kadar hiç heyecanlı değildim. O günden sonra artık uyuyamaz olmuştum. Geceden sabaha kadar Kanada hakkında herşeyi okuyordum. Ya vize alamasam diye içim içimi yiyordu. Sanki Kayseri’ ye gidicekmişim gibi herkes daha vizeye başvuru bile yapmadan Kanada’ya ne zaman gideceğimi soruyordu. Meğer önüme gelen herkese söylemişim. Ben hiçbirşey yapmadım. Herşeyi gerçekten Aylin Hanım yaptı. Ben sadece uzaktan izledim. Sadece üniversite ve vize başvurusu yapmak için diplomamı, transkriptimi ve bankadan aldığım mektubu götürdüm. 2 hafta sonunda vizemide aldım. Babam, annem benimle gurur duyuyordu. Bu işlemleri yaparken çünkü onlarda beni uzaktan hep izlediler. Yanlış birşey yaparsam müdahalede bulunmak için pusuda bekliyorlardı. Pasaportum eve postayla geldiğinde, pasaportu açtık ve baktık. 1 senelik öğrenci vizem basılmış. İlk vizem değildi ama gerçekten ben hiçbirşey yapmadan bana vize verilmişti. Sadece danışmanıma başından beri çok güvenmiştim. Referansı müdürümdü çünkü.

Vizemden sonraki tüm işlemlerimi yine acentem yaptı. Ben sadece valizimi yaptım. 3 hafta sonra Toronto’ ya indim. ILAC dil okulunda İngilizce eğitimime başladım. ALS STUDY Yurtdışı Eğitim eski öğrencilerinin isimlerini bana verdi. Dil okulunda Türk öğrenciler için Türk danışmanı bile vardı ALS STUDY nin. İstersem okulda onları bulabileceğimi, bana yardımcı olabileceklerini söylediler. 2013 Mart ayında geldim. Sınava girmedim. 7 ay dil okuluma devam ettim. Öğrencilik hayatımın en güzel günlerini burada yaşadım. İlk 3 ay okulun yurdunda kaldım. Sonra 2 Türk erkek arkadaşımla kendi evimize çıktık. İlk 6 ay sonra yasal çalışma hakkımı aldım. 6 ay içinde yasal çalışma hakkım yoktu ama istersem çalışabilirdim. Eylül ayında Centennial Kolejin kendi dil yeterlilik sınavına girdim, kazandım. Üniversiteme başladım. Tam 1,5 senem kaldı üniversitemden mezun olmama. Mezun oldugumda istersem aldığım dersleri saydırarak Yüksek Lisans bile tamamlayabilirmişim. Üniversitem ilk 6 aylık eğitim sonrası bizi şirketlere yerleştiriyor. Maaş alarak çalışacağım. Çalışarak derslerden geçeceğiz. Nisan ayında başlayacağım şirket belli oldu. Ders notlarım çok iyi olduğu için şirket tercihimi Üniversitem bana bıraktı. Toronto’ nun en büyük İnşaat firmasını tercih ettim. Kendi ülkemde kıymetimi, değerimi bilmeyen üniversiteme ve üniversitedeki hocalarımı sevgiyle andım. Kanada’ da vatandaşlık almak isteyen herkese Kanada sertifika eğitimini öneririm. Herşey çok güzel gidiyor. İlk 6 aydan sonra zaten çalışmayada başladım. Şimdilik para kazanmak için taxi şoförlüğü yapıyorum. Taxi şoförü olmak için burda sadece ehliyetin olması yeterli değil, bir sürü akşam dersleri aldım, sınavlardan geçtim. Çok iyi kazanıyorum. Ailemden destek almıyorum. Yinede onların arkamda olduklarını bilmek bana üç veriyor. Babam benimle gurur duymaya devam ediyor. Skype üzerinden görüşüyoruz. Bütün apartmanı ve akrabaları eve topluyor Skype görüşmelerimizde.

Haftanın 4 günü, toplamda 18 saat üniversiteme gidiyorum. Haftada 4 farklı ders alıyorum. Öyle ödev üstüne ödev yapmak gibi bir durum yok ama derslerde çok profosyonel olmamızı bekliyor hocalarımız. Aslında bu programı okumanın kolay olmadığını söyleyebilirim. Diğer ülkelerden gelenler hatta Kanada’lı arkadaşlarım çok zorlanıyorlar. Benim Yıldız Mezunu olmam sanırım işimi kolaylaştırıyor. 2 Senelik Kolej eğitimim sonunda mesleki bir sertifika alacağım ve Kanada göçmenlik başvurumu yapacağım. Evdeki diğer arkadaşım oturumunu almış. Bu sene Kanada Vatandaşlığını alıcak. Turizm Hotelcilik alanında Postgrad yapmış. 28 yaşında. Çok iyi kazanıyor. Evin kirasını tek başına bile ödeyebilecek durumda ama burada ailemizden uzakta olduğumuz için birarada yaşamak hoşumuza gidiyor. Çok güzel yemek yapabiliyorum artık. 6 aydır bir kızarkadaşım var Peru’ lu. ILAC dil okulunda öğrenci oda. Çok çevrem var. En güzelide tüm arkadaşlarımın amaçlarının aynı olması. Hepimiz Kanada’ da okuyarak, mesleğimizi burada yapmak, para kazanmak ve Kanada Vatandaşlığını almak istiyoruz. Geçen yaz Istanbul’ a tatile geldiğimde yanıma gelmek isteyen birkaç arkadaşımı yanıma alarak Aylin Hocamı ziyaret ettim. Aylin hocam benim neler yaşadığımı anlatan kısacık bir şeyler yazmamı istedi. Ben kısa birşey yazmaya çalıştım ama anlatacaklarım gördüğünüz gibi kısa olamazdı. ALS STUDY Yurtdışı eğitim danışmanlığı ve Aylin Karataş Hocam’ a bu konuda ne kadar teşekkür etsem azdır. Şimdi üniversiteden 2 tane erkek arkadaşımın işlemlerini yürütüyor. Allah izin verirse 2 ay sonra da onlar yanıma geliyorlar.

KIVANÇ S. BAĞIŞ