Melisa Çokbilir Amerika’da Dil Okulu

Melisa Çokbilir Amerika'da Dil Okulu

Ad Soyad : Melisa Çokbilir

Eğitim Türü : Amerika’da Dil Eğitimi

İlk üniversiteye başladığımda 1 sene İngilizce hazırlık aldım diye kendimi çok iyi İngilizce biliyorum sanardım. Eee sınavları geçtik, tüm derslerede girdik. Ocak ya da Şubat ayı karın deli gibi yağdığı bir gün arkadaşlarla Taksim’ de buluşup sinemaya gitmeye karar verdik.  Önce Mc Donalds’ ta toparlanıcaz, bişiiiler yiyicez sonra’ da Fitaş’ a geçicez. Mc Donalds’tayken daha  böyle 4 kişilik turist grubu ellerinde harita yanımıza geldiler, bize Dolmahçe’ye nasıl gideriz diye sordular, hem de basitçe yani. Ama biz 6 kazma arkadaş tüm kelimeleri adamın ağzından tek tek toparlayarak, birebir çeviri yaparak ne demek istediklerini anlayabildik. Anlamamız 10 dakika sürdü. Tarifi vermemiz 15 dakika. Ama Tarzanca. Birbirimize demedik ama hepimiz resmen götümüzün üstüne oturmuştuk. Turist amcam birde konuşmanın arasında arkadaşına ”bunlar genç, İngilizce biliorlar die geldik sorduk ama bunlar Türkçe’de bilmior” gibi birşey dedi. Ya da ben komplex yaptım böyle anladım. Çünkü günlerce orda 6 kişi olarak yaşadığımız 25 dakikada topu topu 10 kelime kullanmak için yırtınmamız çok utanç vericiydi. Biz cidden İngilizce bilmiyormuşuz. Birileri bizi kandırmış. beleşten sınıf geçirmişler.

Bu cahilliğimi anneme ve babama anlatmam çok zor oldu. Onlara ben yurtdışı eğitim almak istiyorum diyebilmem için cesaretimi toparlamam gerekiyordu. 2. sınıftaydım  ve Üniversitem bittiğinde nereye başvursam benden İngilizce isteyeceklerdi. Yurt dışı dil okulları hakkında önce internetten yurtdışında dil eğitimi hakkında bilgi toparladım. Bir sürü yurtdışı eğitim acentelerinin sitelerine girdim. Formlar doldurdum. Bana hemen hemen hepsi dönüş yaptı. Telefonda bilgi veren oldu. Ya da hemen ofise randevu verdiler. İlk başta ne yapacağımı, ne istemem gerektiğini ya da danışmana ne sormam gerektiğini bile bilmiyordum. Ama o kadar çok acente gezdim ki 1 ayın ve de 5. yurtdışı eğitim firmasıyla yaptığım görüşmelerin sonunda California ve New York’ taki tüm İngilizce dil okullarını ezberledim. Artık Amerika’ da dil okulu  seçmek kolay olucaktı . Çünkü ne istediğimi ve hangi dil okulunun bana göre olduğunu öğrenmiştim. Hemen hemen hepsi ben acilen konuşmak istiyorum dediğimde aynı dil okullarını önerdiler. Ama Amerika’ ya vize almak zor diyorlardı hep. Sonra bizim üniversitenin içinde bir araştırmaya girdim. Arkadaşlarıma sordum. Hocalarıma sordum. En doğru yurt dışı eğitim danışmanlığı hizmetini nereden alabilirdim? En iyisi hangisiydi? Vizeyi alabilmeme kim yardımcı olabilirdi. Çünkü 2. sınıftaydım ama 22 yaşımdaydım. Benim yaşımdakiler çoktan Üniversiteden mezun oluyordu. Bankamızda da çok paramız yoktu. Bir sürü bir sürü eksiğim vardı. Acentelerin hepsi gel seni İngiltere dil okullarına ya da Malta dil okullarına gönderelim deyip durdular.

Sonra birgün sınıfta arkadaşları toplamışım başıma, yurt dışı eğitim firmalarından öğrendiklerimi anlatırken İstatistik hocamız geldi, ne konuşuyorsunuz böyle hararetli dedi. Dedim böyle böyle hocam. Haaa dedi ofisinin telefon numarasını bilmem, ofisini bilmem ama internetten bulun Aylin Karataş’ ı, gidin onun firmasıyla konuşun, benimde selamımı söyleyin, size yardımcı olur dedi. Arkadaşıymış. Sonra aradı kadını yanımızda, konuştu. Bizim çocuklar yurtdışında eğitim almak istiyorlar, şunlara yardımcı oluver dedi, telefonu bana verdi, ben de firmanın adını adresini aldım, hemen yarın yani Cuma ders çıkışı gitmeye karar verdik.  Beşiktaş sahilde denize sıfır. Bahçeşehir Üniversitesinin karşısında hemen. ALS STUDY Yurtdışı Eğitim Danışmanlık. Firmanın sahibi hanım direk bizlerle ilgilendi. Önce ben anlattım. İngiltere ya da Malta veya İrlanda demeyin lütfen dedim hemen. Amerika’ da İngilizce dil okuluna gitmek istiyorum. Los Angeles istiyorum dedim. Bana vize alabilirseniz hemen kaydımı yapıcam dedim. Söz veriyorum dedi. Yüzde yüz vize garantisi veriyorum dedi. Zaten sehpanın üzerinde bulunan broşürlerde öyle yazıyor. Vize garantisi ile yurtdışı eğitim yapıyoruz diyorlar hem yazılı, hem sözlü.

Kayıt işlemlerimi Nisan ayında yaptık. Temmuz 2012 de 3 aylığına FLS dil okuluna kaydımızı yaptık. Okulun websitesinden baktığımızda fiyatları uçuyordu. ALS STUDY bana ayrıca %15 indirimde yaptı. Yani aslında okul yapıyormuş. Onlar yardımcı oldular indirimden özellikle faydalanmam için. Haaa bu arada ailem kesinlikle üniversite kampüsünde dil eğitimi alıcaksın dedikleri için FLS’ in Los Angeles Marrymount College kampüsünde derslere başladım. Ben bir kere ofise görüşmeye gittim. Sonra pazartesi kayıt olmak için ofise gittim. Pasaport çıkartmam için işlemlerimde yine onlar yardımcı oldular. Sonra bir de vize formumu doldurmak için ofise gittim. Vize randevuma, vize ücretlerini ödememe kadar herşeyi onlar yaptılar. Harika bir ekibi var. Hiç böyle devlet dairesi gibi değil. Abla, abi diye konuşuyoruz. Ama Aylin hocam B. Üniversitesinde hocaymış, bu yüzden ona hep Aylin Hocam dedik. Yani sadece 3 kere gittim ofise. Sonra şu tarihte vize randevusuna gidiceksin dediler. Kalktım gittim. Ofiste mülakata çalıştırmışlardı beni. Aylin Hocam vize memuru oldu, ben öğrenci. Ben vize memuru oldum, o öğrenci. Sen olsan sana ne sorardın dedi. Bayağı anlattı yani herşeyi. Memur hanım benden önce herkese atarlanıyordu, vize reddi basıyordu ama ben  çok rahattım. Sorulan sorulara diğer acemiler gibi ”eeee, mesela, yani, falan filan, kem küm” demiyordum. Bu yüzden vize mülakatım çok rahat  geçti. ALS STUDY vize dosyamın üzerine kendi logosu olan bir etiket yapıştırmıştı. Memur dosyama camın arkasından bir baktı. İçinden bir tane bile evrak çıkarmadı, kontrol etmedi. Firmanın adını görmek bile yetmişti. Gerçekten bana 4 tane soru ve yanıtları ezberletti Aylin Hocam. Senin dosyandan sadece sana bu sorular gelicek dedi. Gerçekten öyle oldu. Hemen vizeyi aldım. Pasaportum 3 gün içinde eve postalandı. Uçak biletimi de acentem aldı, sigortamı bile onlar yaptırdı. Ben sadece valiz toplayıp havaalanına gittim ve okula başladım. Hemde tüm bunlar sıfır parayla. Benden hiçbir ücret almadılar. Kapora ödemiştim en baştan. Sonra iade ettiler zaten.

Artık Yurtdışı eğitimi konusunda uzman danışmanlarım vardı ve onlara güveniyordum. Okulumdan ve hocalarımdan çok memnun kaldım. Bu arada okula başladığım gün seviye tespit sınavı yaptılar. İngilizce dil bilgim sadece Intermediate çıktı. Ben kendimi Upper Intermediate sanıyordum :))) İngilizce dil bilgime göre sınıfa yerleştirdiler. Sınıfımda hiç başka Türk yoktu. Sonra tanıştım birkaç Türk’ le ama onlar çok daha ileri sınıflardaydılar. Yüksek Lisans yapıcakları için TOEFL dersleri alıyorlardı. Tesadüf o ki aynı acente ile gelmişiz ve onlarda çok memnundular ALS STUDY Yurtdışı Eğitimden. Hepimiz ilk başvurumuzda vizemizi almışız. Sonra ben dil okulundayken bana e-mail ile anket gönderdiler. Sorunun var mı, ihtiyacın varmı diye. Güzel LA resimlerimi facebookta paylaşmıştım. Onları ofisimizde albümümüzde kullanabilirmiyiz diye sordular.

Bu arada benimle aynı dönemde sınıf arkadaşlarımdan bir tanesi de New York’ ta dil okuluna, diğeride İngiltere dil okuluna yazıldı. Biz internet üzerinden 3 arkadaş iletişimizi hep devam ettirdik. İnanılmaz bir yaz tatili yaşadım. Okulumdaki hocalarım, sınıf arkadaşlarım o kadar eğlenceliydilerki, her sabah 9′ da ders almak için yataktan kalkmak hiç zor gelmedi. Yurtta dünyanın heryerinden gelmiş arkadaşlarla inanılmaz yurt partyleri yaptık. Birsürü güzel anım oldu. Çok rahat konuşuyordum artık. Şimdi tekrardan gitmek istiyorum ama ailem mali durumumuz uygun değil dedikleri için şu vakte kadar kaldım. Artık TOEFL dersi almak istiyorum. İngilizcemi akademik anlamda geliştirmek istiyorum. Çarşamba günü tekrardan ofise gidicem ve bana New York’ ta  İndirimli İngilizce dil okullarını anlatmalarını isteyeceğim. Fiyat tablosunu alıp aileme göstereceğim. Bakalım ailemi ikna ederek bu sene de harika bir yaz geçirip hemde İngilizcemi süpper yapabilecekmiyim. Eğer bu sene ailem izin vermezse Üniversitemi bitirdikten sonra ya  yurt dışında yüksek lisans ya da yurt dışında staj yapıcam. Devamını yine paylaşıcam sizlerle.

Yazan : Melisa Çokbilir
Nisan 2013

ALS STUDY Türkiye’ nin en çok ziyaret edilen yurtdışı eğitim portalı https://www.allstudy.com.tr ’nin kurucusudur.Güncel kampanyalarımızı ALS STUDY Facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Dil okulları kayıt ve danışmanlık işlemlerimiz ücretsizdir.