Çin Hakkında

Çin Hakkında

Çin Hakkında

Asya’nın en önemli ülkelerinden biri olan Çin Halk Cumhuriyeti, nüfusu ve coğrafyası ile dünyada önemli bir yere sahiptir. Asya’nın dört kaplanımdan biri olan ve son yıllarda gelişen ve büyüyen ekonomisi ile dünyanın en önemli ülkelerindendir. Ekonomik alandaki hızlı çıkışı ile dünyayı yönlendirebilecek olan Çin, nüfusu ile de dikkat çekmektedir.

Çince konuşan dünya nüfusu yaklaşık olarak 1 milyarı geçmektedir. Bu da Çinceyi en çok konuşulan dillerden biri yapmaktadır.

Çin’in tarihi yaklaşık 1.7 milyon yıl öncesine dayanmaktadır. M.Ö. 1400’lerden itibaren Çin tarihi, düzenli tutulan kayıtlarla bilinmektedir.  Pek çok hanedan değişikliklerinin sahnelendiği Çin, 20.yy’ da rejim değişiklikleri yaşamıştır. 21.yy’ a gelindiğinde ise Çin, bütün kültür ve bilim birikimi ile dünyanın en önemli ülkelerindendir.

Çin kültürüyle olan ilişkilerimiz antik dönemlere dayanmaktadır. İpek Yolu üzerinde yaşanan, ticaret yolunu kontrol etme isteğiyle kimi zaman çekişmelerin kimi zaman akrabalıkların kurulduğu evreler yaşanmıştır. Çin kültürünün en önemli eseri olan ve bir dünya mirası Çin Seddi bunun bir örneği olarak turizm de dikkat çekmektedir. Diğer önemli eserler arasında Yasak Şehir, Terakota Savaşçıları bulunmaktadır.

Kültürü ve tarihi ile son derece renkli ve derin olan Çin’de 56 farklı etnik grup bir arada yaşamaktadır. Günümüzde başta Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki Uygurlar olmak üzere, Kazak, Kırgız, Özbek, Salar, Tatar ve Moğol, Halha, Tunguz gibi etnik gruplar Çin’de yaşayan Türk ve Moğol topluluklarındandır. Türk ve Moğol kökenli topluluklar dışında Koreli, Rus, Tacik, Tayvanlı ve Tibetli gibi 5 milyona yakın farklı etnik gruplar bir arada yaşamaktadır.

Çin, coğrafi olarak da oldukça geniş bir alana yayılmıştır. Yüzölçümü 9.572.900 km² olan Çin’in sınırları ise doğuda Pasifik Okyanusuna kadar uzanır. Çin’in komşuları doğuda Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, kuzeyde Moğolistan, kuzeydoğusunda Rusya, kuzeybatısında Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan, batı ve güneybatıda Afganistan, Pakistan, Hindistan, Nepal ve Bhutan, güneyde Myanmar, Laos ve Vietnam bulunur. Deniz komşuları ise Güney Kore Cumhuriyeti, Japonya, Filipinler, Brunei, Malezya ve Endonezya’dır.

Çin sanatında; seramik, düğüm sanatı, şiir sanatı, resim sanatı ve hat sanatı ile de göz doldurmaktadır. Hem tarihi hem sanatı hem ticareti ile Çin merak uyandıran bir ülkedir.

Çin’in ticari ilişkileri komşularının yanı sıra dünyanın pek çok ülkesiyle gerçekleşmektedir. Türkiye’yle de hem dostluk hem de ticari ilişkileri son derece sıcak ilişkiler içindedir. Yaklaşık 42 yıldır diplomatik ilişkiler karşılıklı güven ve dayanışma içinde devam etmektedir. 2012 yılı Türkiye’de Çin Kültür Yılı olarak kutlandı ve 2013 yılı ise Çin’de Türk Kültür Yılı olarak kutlanmaktadır.

[otw_shortcode_button href=”https://www.allstudy.com.tr/cinde-universite/” size=”medium”  shape=”radius” color_class=”otw-red” css_class=”width:100%” ]Çin’de Üniversite[/otw_shortcode_button]