IELTS

IELTS

IELTS

IELTS Nedir?

Ielts sınavı 1989 yılında uygulanmaya başlanmıştır. British Council, University of Canmbridge English For Speakers of Other Languages (ESOL) ve IDP (International Development Programme of Australian Universities) tarafından ortak düzenlenmektedir. Sınavın açılını International English Language Testing System anlamına gelmektedir.

Günümüzde IELTS sınavı yüksek öğretim ve göçmenlik başvuruları konusunda son derece popülerdir. İngiltere, İrlanda, Kanada, Avustralya ve Güney Afrika gibi birçok ülkenin eğitim kurumunda geçerliliğe sahiptir. Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda’ya göçmenlik başvuru yapanlar için de IELTS sınavı zorunludur.

IELTS Sınav Yapısı

Tüm ielts katılımcıları dinleme, okuma, yazma ve konuşma olarak hazırlanmış dört bölüme de girmek zorundadır. Dinleme ve konuşma bölümleri tüm katılımcılar için ortak olabilmektedir ancak sınavın akademik veya genel olup olmamasına göre okuma ve yazma bölümlerinde değişiklikler olabilmektedir.

  • Dinleme:  Dinleme bölümü dört ayrı bölümden oluşmaktadır.
  • Okuma: Akademik sınavda okuma bölümü üç kısımdan oluşmaktadır. Genel sınavda ise yine üç bölüm bulunmasına rağmen metinler daha kısa ve daha basittir.
  • Yazma: İki kısımdan oluşan yazma bölümünde ilk olarak bir grafiğin yorumlanması ikinci olarak ise seçilen bir konu ile ilgili bir makale yazılması istenmektedir.
  • Konuşma: Konuşma bölümü iç bölümden oluşmaktadır. İlk kısım kısa bir sohbet şeklinde geçerken ikinci kısımda sınav uygulayıcısının verdiği bir başlık üzerine konuşma yapılması beklenmektedir. Üçüncü bölümde bir önceki kısımda bahsedilen konu ile ilgili olarak uygulayıcı ile karşılıklı tartışma yapılmaktadır.

IELTS Sınavı sonuçlar açıklandıktan sonra iki yıl süreyle geçerlidir.

IELTS Sınavı hakkında daha detaylı bilgi almak için Bilgi İstek Formumuzu doldurmanız yeterlidir. Ayrıca 0212 259 60 75′ ten bize ulaşabilirsiniz.

[otw_shortcode_button href=”#” size=”medium”  shape=”radius” color_class=”otw-red” css_class=”width:100%” ]Programlar[/otw_shortcode_button]