Kanada Hakkında Genel Bilgi

Kanada, Kuzey Amerika’nın en kuzeyinde yer almaktadır. Alan bakımından dünyanın en büyük ikinci ülkesidir. 10 eyalet ve 3 bölgeden oluşan ülkenin başkenti Ottawa’ dır.

Kanada’nın 10 eyaleti; İngiliz Kolumbiyası, Alberta, Saskatchewan, Manitoba, Ontario, Québec, New Brunswick, Prens Edward Adası, Yeni İskoçya ve Newfoundland & Labrador; 3 bölgesi Yukon, Kuzeybatı Toprakları, Nunavut’ tır.

Ülkede Fransızca ve İngilizce birlikte kullanılmaktadır. Eyalet düzeyinde sadece New Brunswick çift resmi dillidir. Quebec’ in resmi dili Fransızcadır; Fransızcanın çoğunlukla konuşulduğu illerse Quebec, Ontario, New Brunswick ve güney Manitoba’ dır. Ülke Fransız ve İngiliz temellerine dayandığı için hem Frankofon hem de İngiliz Milletler Topluluğu’na bağlıdır. Ülke yönetiminde parlamenter demokrasi ve anayasal monarşi uygulanmaktadır. Devlet Başkanı ve hükümdarı, aynı zamanda Kanada Kraliçesi olarak da anılan Kraliçe II. Elizabeth’ dir.   Kanada çağdaş ve teknolojik alanda ilerlemiş bir ülkedir. Para birimi Kanada Dolarıdır ( CAD ). 30 milyon civarında nüfusu olan ülkenin okur-yazarlık oranı %99’dur.

KANADA ŞEHİRLERİNİ TANIYALIM
ALL STUDY yurtdışı eğitim olarak her yıl Kanada’ ya 200 farklı öğrencinin dil okulu, lise, üniversite, yüksek lisans ve sertifika programlarına yerleştirmelerini yapmaktayız. Aşağıdaki bilgiler tamamen bireysel yaptığımız geziler sonucunda edindiğimiz gözlem ve deneyimler sonucu yazılmıştır. Kanada’ya gidecek adayların şehir tercihlerini yaparken çok faydalı olacağına inanıyoruz.

Öğrencilerimiz taraıfından en fazla Toronto ve Vancouver şehirleri tercih edilmektedir. Toronto NY şehrinin hemen yukarısında yer alıp, ülkenin ticaret kenti iken, Vancouver şehri Seattle şehri yukarısındadır ve mevsim olarak daha sıcak ve daha dinlence şehridir. Bu 2 şehrin dışında Victoria, Surrey, Halifax ve Calgary şehirlerinde de dil okulları vardır. En fazla Toronto ve Vancouver şehirleri tercih edilmektedir. Toronto NY şehrinin hemen yukarısında yer alıp, ülkenin ticaret kenti iken, Vancouver şehri Seattle şehri yukarısındadır ve mevsim olarak daha sıcak ve daha dinlence şehridir. Bu 2 şehrin dışında Victoria, Surrey, Halifax ve Calgary şehirlerinde de dil okulları vardır.

 

Toronto NY şehrinin hemen yukarısında yer alıp, New York’ a uçakla 2,5 saat mesafededir. Toronto’nun en büyük cazibesi New York’a yakınlığıdır.Toronto, Montreal’ e göre çok iyidir oralarda kış aylarında -20 lerekadar düşer dışarı çıkamaz sınız. Toronto dunyanin en yasanilabilir ilk 5′ , arasında. Ayrıca Toronto kışlarının çok soğuk olduğu söyleniyor. Danışmanınız olarak buna çok katılmıyorum. Toronto’nun azıcık aşağısında New York’ta kimse kışların sertliğinden şikayetçi olmıyor. Toronto’ da uzun bir süre yaşamış biri olarak Toronto’nun bu konuda adı çıkmış bir kere diye düşünüyorum.Toronto ülkenin ticaret kenti iken, Vancouver şehri Seattle şehri yukarısındadır ve mevsim olarak daha sıcak ve daha Toronto’ ya nazaran daha sakin, temiz ve düzgün sokaklara sahip bir şehridir. Diğer yandan Toronto’nun değişik bir canlılığı var. Montreal ve Ottawa gibi diğer ana merkezlere yakınlığı oldukça cazip.

Vancouver dünyanın en yaşanilabilir ilk 3 sehri arasindadır. Vancouver Kanada’ nın turizm ve sanat şehridir. Vancouver kışları çok yağışlı, ama kar almayan bir şehir. Daha doğrusu kar yağıyor ama toprakta kalışı birkaç günü geçmiyor. Postmodern bir mimarisi var. Tüm binalar kendine özgü. Nüfusu Toronto’ya oranla daha az. İklim çok önemliyse hayatınızda şehir tercihini yaparken dikkat etmek gerekiyor. Vancouver a gitmek isteyen arkadaşlara şunu söyleyebilirim ki Vancouver’ deki herkes bilir bu şehir Kanada’ da yaşanılacak en iyi şehirdir. Doğal güzellikleri, ekonomisi, hava koşulları… Kışın genelde yağmur çok yağar kar en fazla 5 gün kalır, yaz 2 veya 3 ay cok sıcak olur. Yagmur yağmazsa doğasının bu kadar muhteşem olmasi mümkün değil zaten.  ​Vancouver içinde ve civarında, kelimelerin kifayetsiz kaldığı doğal güzellikler mevcuttur. Bu doğal güzellikler, şehrin havasını her daim temiz, bol oksijenli kılmaktadır. Özenle korunan doğal güzelliklerin etrafındaki spor parkurları, çeşitli sporları yapmanıza imkan tanır. Ayrıca kış sporlarını bence bu kadar zahmetsiz ve uygun fiyata yapabileceğiniz başka bir şehir yoktur  yeryüzünde. Şehrin kuzeyindeki Cypress ve Grouse Tepeleri’ndeki kayak merkezleri (zirvede kar oldukça) her daim hizmetinizdedir. Daha büyük ve kapsamlı tesisler için Whistler 2 saat uzağınızdadır. Toronto’da kayak yapmak isteyenler için böyle bir seçenek maalesef yoktur. Denize girebilirsiniz, okyanus suyu soğuk ve akıntı,rüzgar yüzünden bulanıktır ama tek alternatifiniz okyanus değildir. Şehrin kuzeyinde, özellikle Capilano bölgesinde tertemiz, berrak suya sahip göller vardır. Bu göllerde de yüzebilirsiniz. Vancouver içinde ve komşu şehirlerde içinde restoran, sinema salonları, oyun salonları bulunan büyük alışveriş merkezleri vardır. Yaz aylarında, yağmur azaldığı için insanlar evde vakit geçirmek istemez. Bir çok festival düzenlenir. Bunların dışında Vancouver, dünyaca ünlü müzisyenlerin ve müzik gruplarının konserlerine de ev sahipliği yapmıştır. Gece hayatı da gayet hareketlidir. Şehir merkezinde bir çok gece kulübü mevcuttur ve hafta içleri (özellikle çarşamba, perşembe ve cuma günleri) gece kulüpleri dil öğrencilerinin, okul sonrası stres atımı için en büyük eğlenceleridir. Öyle ki hafta içi gece kulüplerinde Kanada’ lıya rastlamanız neredeyse olanaksızdır. Ama Vancouver’daki gece kulüplerinin en büyüklerini bir araya toplasanız dahi bir Toronto’daki “The Guvernment” etmez…

Halifax, Kanada’nın eyâletlerinden biri olan Yeni İskoçya’nın başkentidir. 1996 yılında çevresindeki daha küçük kentlerle birleştirilerek Halifax Bölgesel Belediyesi (Halifax Regional Münicipality ya da kısaca HRM) oluşturulmuş ve bu tarihten itibaren kent resmen bu ismi almıştır. Kent  413,710 toplam nüfusa sahiptir ve bu haliyle Atlantik eyâletlerinin en büyük kenti olma unvanını taşır. Halifax’da yaşayan halka Halığonians deniyor. Bu eyalette birçok Üniversite bulunuyor. Dalhousie Üniversitesi (Dalhousie University), Saint Mary’s Üniversitesi (Saint Mary’s University), Mount Saint Vincent Üniversitesi (Mount Saint Vincent University), King’s Koleji Üniversitesi (University of King’s College), Atlantik Teoloji Okulu (Atlantic School of Theology), NSCAD Üniversitesi (NSCAD University) ve Sainte-Anne Üniversitesi’nin (Üniversité Sainte-Anne) Halifax yerleşkesi bulunmaktadır. Halifax’ ın iklimi büyük oranda kıyısında bulunduğu Atlas Okyanusu’ndan etkilenmektedir. Havası genelde Orta Kanada’dan daha yumuşaktır; sıcaklıklar -istisnalar hariç-, iç kesimlerde -15 °C ile 35 °C arasında değişir. Denizelliğin de etikisiyle kıyılar daha yumuşak kışlara ve daha serin yazlara sahiptir. En son 2015 Ekim ayında Halifax’ ta eğitim alan öğrencilerimi ve dil okulları ve üniversitelerini ziyaret fotograflarımı Instagram’ dan görebilirsiniz Kenan Bey. Şehirden çok mutlu ve huzurlu ayrıldığımı belirtmek isterim. Benim bulundugum dönemde hava gündüzleri muhteşemken akşamları serin geçiyordu.

Montreal  Quebec eyâletinin en büyük, Kanada’nın ise ikinci büyük kentidir. Tam bir deniz kentidir. Kent, Paris ten sonra  dünyanın Fransızca konuşan en büyük ikinci kentidir. 2. dil olarak bu süreçte Fransızca’ da öğrenebileceğiniz bir Kanada şehridir. 3bin tane Türk yaşamaktadır. Mevsim olarak geneli soğuk bir ada özelliğindedir. Buna karşın underground tünel ağına sahiptir. Kanada insanları soğuğa ve karına rağmen bisiklet kullanmaktan vazgeçmezler. Montreal Metropolitan Bölgesinin (Communauté métropolitaine de Montréal) nüfusu 3,824,221 dir. Quebec eyaletinin güneybatısında yer alan Montreal, eyâletin başkenti Quebec’in 270 km güneybatısında, federal başkent olan Ottawa’nın ise 190 km doğusunda kalır.  Kent, Ottawa ve Saint Lawrence Nehirleri’nin birbirine karıştığı noktada, Montreal Adası üzerinde yer almaktadır. Bu haliyle Montreal, Büyük Göller’i Atlas Okyanusu’na bağlayan Saint Lawrence Denizyolu üzerinde önemli bir liman kentidir. Dünyanın en saygın üniversitelerinden biri olarak kabul edilen McGill Üniversitesi Montreal’dedir.  Şehir, 1976 Yaz Olimpiyatları ve Expo 67 gibi birçok uluslararası organizasyona ev sahipliği yapmıştır. Sinema, müzik gibi kültürel aktiviteleri ve festivalleri ile Montreal dünyada ilk sıralarda yer almaktadır. ( Montreal Jazz Festival ) ( Montreal Film Festival ). En güzel ayları benim de o dönemlerde bulunmaktan mutlu oldugum, Havalarının en güzel oldugu ve Caz festivalinin şehre getirdiği enerjiden dolayı Temmuz ve Ağustos aylarıdır.

Toronto’da, daha bir Avrupai yapı, Vancouver’ ın ise  kendine özgü özellikleri olmakla beraber biraz Amerikanvari, Montreal’ da Fransa havası, Halifax ise gerçek bir Kanada şehirleri diyebilirim.  Bu şehirlerin dışında Victoria, Surrey,  Calgary şehirlerinde dil eğitimi ve akademik eğitimler verilmektedir. Henüz sadece dil programı üzerine konuştuğumuz için şimdilik öncelikle bu 2 şehri fakat sakinliğini dikkate alarak Halifax ve Montreal şehirlerini önerdim. Istanbul’dan  4 farklı üniversitenin özellikle Mühendislik ve Turizm mezunlarının özellikle Kanada dil okulu, Lisans Tamamlama, Advanced Diploma, Postgraduate sertifikası ve yüksek lisans programları kayıtlarını gerçekleştirerek, Kanada vatandaşlıklarını almalarını sağlamaktayız.  Sizinde İşlemlerinizi yürütmekten memnun olurum..

Kanada’ da eğitim ve yaşamı Türkiye’den özellikle 4 senelik Üniversite mezunları  çok tercih etmektedir. Toronto ve Vancouver şehrinde  çok fazla talep almamızdan dolayı bizzat AL​L​ STUDY öğrencilerimize hizmet veren Türk danışmanlarımız vardır. ALL STUDY danışmanlık hizmetlerimiz eğitim hayatınız boyuncadevam eder. Türkiye temsilci​si olduğumuz dil okullarının ve Üniversitelerin güncel Promosyon ve burslarını  ALL STUDY Facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Ofisimiz Beşiktaş sahilde-Bahçeşehir Üniversitesi Kampüsü 1. binası olan Barbaros Kütüphanesi Karşısındadır.

YILDIZ MAH. ÇIRAĞAN CAD. KARTAL APT. NO: KAT:3 BEŞİKTAŞ-ISTANBUL

 

Detaylı bilgi talebi için Bilgi İstek formumuzu doldurunuz. İlgili danışmanımız gün içerisinde sizi arayacaktır.

Bilgilerinize….

DİL OKULLARI FİYAT LİSTESİ
BİLGİ İSTEK FORMU

Kanada Dil Okulları Listesi

ALS Study Yurtdışı Eğitim olarak Kanada’daki birçok uluslararası ve butik okulun Türkiye’deki resmi temsilcisiyiz. Anlaşmalı olduğumuz okullardan bazıları;

DİL OKULLARI ŞUBELER GENEL BİLGİLER 
COLLEGE PLATON Montreal Sadece ingilizce değil bir çok dilde eğitim veren güzel bir dil okulu
CLLC Toronto, Halifax, Ottawa Kanada’nın en iyi İngilizce dil eğitim merkezlerinden biridir.
EC  Toronto, Vancouver, Montreal Toronto,Vancouver ve Montreal'de bulunan en iyi dil okullarından birisi
ELS Toronto, Vancouver Toronta ve Vancouver'de bulunan ve ingilizce programı bittiğinde Amerika'da ki üniversitelere sınavsız başvuru yapılabiliyor
EMBASSY ENGLISH Toronto Toronto'da bulunan ve eğitim metaryellerine önem veren güçlü dil okullarından bir tanesi
EUROCENTERS Toronto, Vancouver Dünya'nın her yerinden bünyesinde öğrenci barındıran uluslararası bir dil okulu
GLOBAL VILLAGE Victoria, Vancouver, Toronto vb. Global Village “Ciddi Eğitim ve Hakiki Eğlence” konseptine dayanan eşsiz bir okuldur. 
ILAC Toronto, Vancouver Sadece Kanada'da bulunan ve çok başarılı bir dil okulu.
ILI Halifax Resmi dil eğitim merkezi ve Nova Scotia eyaletinin en eski özel dil okullarındandır.The Lyn Howes ödülü almış bir okuldur.
ILSC Toronto, Vancouver, Montreal Toronto,Vancouver ve Montreal'de bulunan çok kaliteli bir dil okulu
Kaplan International English Toronto, Vancouver Uluslararası kurum olup kaliteli bir dil okulu
LSI DİL OKULU Toronto, Vancouver Kanada'da kendisini ispat etmiş büyük bir dil okulu
SPRACHCAFFE Toronto, Vancouver, Montreal vb.  Rahat bir ortamda, hata yapmaktan korkmadan öğreneceksiniz.
ST. GILES Toronto Toronto'da bulunup eğitim metaryellerine önem veren çok güçlü dil okullarından bir tanesi
THE LANGUAGE GALLERY Toronto Öğrencilerde kendine güven oluşturmanın yanı sıra onların iletişim ve liderlik becerilerini geliştirmeyi hedefler.
ZONI LANGUAGE CENTERS Vancouver, Toronto Vancouver şehrinin en gözde mekânlarına çok yakın mesafede yer alır, tüm ulaşım hizmetlerine oldukça yakındır.