Macaristan Üniversitelerin Tanınması ve Yök Denkliği

Macaristan Üniversitelerin Tanınması ve Yök Denkliği

Üniversite eğitimini yurtdışında almak isteyen öğrencilerin ve ailelerinin en çok merak ettikleri ve sordukları soru okulun YÖK denkliği olup olmadığıdır. Bu soruyla ilgili en çok karıştırılan iki konu ise tanınma ve denkliktir.

Tanınma

Tanınma konusuyla ilgili belirleyici kriterler tamamen üniversite ile ilgili olanlardır. Gideceğiniz üniversite, fiziki durumu, akademik kadrosu, eğitim uygulamaları gibi konular değerlendirilerek kurumun üniversite olma vasfına sahip olup olmadığına karar verilir. Denklik başvurusunda bulunabilmeniz için öncelikle üniversitenizin YÖK tarafından tanınması gereklidir.

Denklik

Denklik konusunda ise üniversiteden ziyade eğitimin içeriğine bakılır. Eğitiminiz süresince almış olduğunuz zorunlu derslerin ve içeriklerinin, Türkiye’deki aynı bölümün dersleriyle uyuşması gerekir. Eğer bu uyum şartları sağlanıyorsa diplomanıza denklik verilir. Uyumun tam olarak sağlanamadığı durumlarda ise eksik olan dersleri Türkiye’deki bir üniversiteden almanız veya denklik sınavına girmeniz gerekebilir.

Avrupa Birliği süreci ve Bologna anlaşmasıyla YÖK tarafından olumlu ilerlemeler kaydedilmiş, Avrupa Birliği üyesi ülkelerde denklik konusuyla ilgili problem kalmamıştır.

Bologna Süreci

Bologna süreci, tüm Avrupa’da yüksek lisans ve akademik konularda standartlar belirleyerek farklılıkları en aza indirgeyip eğitim sistemini bağdaştırma amacıyla kurulmuş bir programdır. Bu alanda gerçekleşmesi istenmeyen tek şey yükseköğretim sisteminin tek tipleştirilmesidir. Amaçlanan, eğitim sistemindeki farklılıklar ile benzerlikler arasında bir dengenin kurulmasıdır. Üniversitelerin yükseköğretim sistemleri hakkındaki çeşitlilik korunarak uyumlu hale getirilmesiyle denklik sorununun çözümü hedeflenmektedir.

ŞİMDİ BAŞVUR
BİLGİ İSTEK FORMU