Macaristan Üniversitelerine Kabül Şartları

Macaristan Üniversitelerine Kabül Şartları

İlk olarak Üniversite Hazırlık Programı’na başlayan yabancı öğrenciler İngilizce derslerine ek olarak aynı zamanda eğitimini alacakları bölüm hakkında da dersler alırlar. Tıp eğitimine başlayacak öğrencilerin alacakları hazırlık programı da diğer bölümlerden farklıdır. Bu hazırlık eğitiminden başarılı olan öğrenci istediği bölüme başlayabilir.

Aynı zamanda henüz hazırlık okuyan öğrencilerin bölümleri konusunda hemen karar verme zorunlulukları yoktur. Tıp, İşletme ve Mühendislik bölümlerine hazırlık amacıyla alınan hazırlık eğitimini tamamlayan bir öğrenci seçeceği alana daha sonra karar verebilir.

Örneğin mühendislik öncesi eğitimini alan öğrenci hangi mühendisliği okumak istediğini hazırlık bitiminde seçebilir. Hazırlık(foundation) eğitimine başlayabilmesi için öğrencinin İngilizce dil seviyesi en az orta seviyede olmalıdır. İyi bir dil seviyesine ve bilimsel bilgiye sahip bir öğrenci isterse hazırlık sınıfından muaf olmak için eylül ayında yapılan sınava girebilir. Başarılı olduğu takdirde direk bölümünün derslerini almaya başlayabilir. Foundation programına katılacak kadar İngilizce bilgisi olmayanlar da hazırlık öncesi yoğunlaştırılmış bir programla İngilizce öğrenebilirler.

Üniversite ve Şehir Tercihi

Üniversiteye başlamadan önce sadece üniversitenin bulunduğu şehre ya da fiyatına bakarak tercih yapmamalısınız. Fiyatı en yüksek olan en kaliteli eğitimi verir ya da en ucuzu olsun da eğitim kalitesi farketmez  gibi düşüncelerle seçiminizi yapmanız en doğru karar olmayabilir. Üniversitenizi seçerken elbette fiyat konusuna dikkat edeceksiniz fakat bu tek belirleyici kriter olmamalı. Bunun yanında istediğiniz bölüm için eğitiminin yeterliliği, öğrenci profili ve akademik kadrosunu araştırarak sizin için en uygun seçeneği belirlemelisiniz.

Bölüm seçerken nelere dikkat etmeliyim?

Hedeflerinizi belirleme aşamasında vereceğiniz kararda çok sevdiğiniz ve çok istediğiniz bir bölüm olması kıstası tek başına yeterli değildir. Kendi yapabileceklerinize, potansiyelinize, lisedeki derslerde başarılı olduğunuz alanlara ve yeteneklerinize uygun bir tercih yapmanız sizin için faydalı olacaktır. Çünkü bir bölüme girmekten ziyade onu bitirme konusu çok daha zordur. Sınavsız kabul edilmeniz nedeniyle sadece sevdiğiniz ama hakkında bir araştırma yapmadığınız bir bölümü bitirme konusunda zorluk yaşayabilirsiniz. Dolayısıyla bu kararı verirken severek okuyacağınız ve bitirebileceğiniz bir bölüm olması çok önemlidir.

ŞİMDİ BAŞVUR
BİLGİ İSTEK FORMU