Macaristan Üniversitelerin’de Lisans Tamamlama

Macaristan Üniversitelerin'de Lisans Tamamlama

MACARİSTAN ÜNİVERSİTELERİNDE LİSANS TAMAMLAMA-DİKEY GEÇİŞ

Ülkemizde 2 yıllık meslek yüksekokullarından mezun öğrencilerin yaşadığı güçlüklerden biri de eğitimlerini 4 yıllığa tamamlamaktır. İki yıllık bir yüksekokuldan mezun olmanın neredeyse lise mezunu olmakla denk sayıldığı ülkemizde 4 yıllık üniversite diploması alabilmek için çok sayıda öğrenci dikey geçiş sınavına girmektedir.

Maalesef birçok öğrenci sınav aşamasını geçemeyip dil sorunu ve intibak eğitimi konusunda zorluk yaşamaktadır. Ayrıca bir yüksekokul mezunu DGS’den başarılı dahi olsa ilk yıl alınan İntibak eğitiminin zorluğu nedeniyle hazırlık aşaması, üstüne de 2 yıl lisans süresini ekleyince 3,5-4 yıl gibi bir süre harcamak gerekiyor. Fakat Avrupa Üniversitelerinde bu süre toplamda 3 yıl sürdüğünden ve sınav da gerektirmediğinden birçok açıdan daha avantajlı durumda oluyorsunuz.

Hangi bölümleri seçebilirim?

Tıp, Eczacılık, Diş Hekimliği, Mühendislik, İşletme, İktisat  gibi bölümlerden size ve hedefinize en çok uyan mesleği tercih edip istediğiniz bölümü okuyabilirsiniz.

Yabancı Dil Yetersizliği engel çıkarır mı?

Türkiye’de yabancı dil gerektiren bölümlerde eğitimizi tamamlamadan önce hazırlık eğitimi olduğu gibi Avrupa üniversitelerinde de bir yıl hazırlıkla yabancı dil bilginizdeki eksikleri giderebilir ardından fakültedeki eğitiminize başlayabilirsiniz.

Ne Zaman Başvurmalıyım?

Ülkemizde olduğu gibi Macaristan’da da genellikle Eylül ayında başlayan akademik yıl için Nisan-Temmuz ayları arasında başvurunuzu yapmalısınız. Kontenjanların erken dolma ihtimaline karşı ne kadar erken başvuru yaparsanız istediğiniz bölüme girme ihtimaliniz o kadar artar.

ŞİMDİ BAŞVUR
BİLGİ İSTEK FORMU