Polonya Hakkında

Polonya Hakkında

Resmi olarak Polonya Cumhuriyeti veya yaygın olarak kullanılan adıyla Polonya, Orta Avrupa’da yer alır. Polonya;  batıda Almanya, güneybatıda Çek Cumhuriyeti, güneyde Slovakya, kuzeydoğuda Rusya Federasyonu ve Litvanya, doğuda Belarus, güneydoğuda Ukrayna ve kuzeyde Baltık Denizi ile çevrelenmiştir. Yaklaşık olarak nüfusu 38 milyon civarındadır. 16 idari bölgeye ayrılmış olan ülkenin önemli şehirleri ise başkent Varşova, Wroclaw, Torun ve Gorzow’ dur.

Sanat alanında pek çok başarıya sahip olan ülkede çok sayıda Nobel ödüllü edebiyatçı yetişmiştir.

En ünlü sanatçılarından biri 19. yüzyılda yaşamış olan besteci Frederic Chopin’dir.

Takı tasarımı alanında da dünyaca ünlü tasarımcılara sahip olan Polonya’da bu eserlerin sergilendiği birçok galeri bulunur. Dünyaca ünlü sinema yönetmenleri olan Roman Polanski ve Krzysztof Kieslowski de ülkenin yetiştirdiği önemli isimlerdendir.

Avrupa ve dünyada hizmet sektörü yatırımları konusunda lider konumundaki Polonya’nın başarısının en önemli nedenleri ise coğrafi konumu, kalifiye personele sahip olması, modern iş yerleri ve gelişen altyapısıdır. İstihdam konusunda ülkenin lider şehri Krakow’dur.

Polonya’da görülmesi gereken çok sayıda turistik yer mevcuttur. En çok ilgi çeken ise Türkçe anlamı “çarpık ev” olan Krzywy Domek’ tir. Sopot şehrinde yer alan yapı, post modern mimarinin en önemli eserlerindendir. Krakow kenti yakınlarında bulunan Wieliczka Tuz Madeni, hem tarihi hem de sunduğu muhteşem görsellikle ziyaretçilerin önemli durakları arasında yer alır. Başkent Varşova’da bulunan Polonya’nın en büyük müzesi olan Varşova Ulusal Müzesi de mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Ülkede ziyaret edilmeye değecek birçok muhteşem güzelliğe sahip şato, müze, galeri ve şehirler bulunmaktadır.

İklimi genellikle soğuk ve yağışlı olan Polonya’da zaman zaman görülen ılık astropikal hava akımları havanın daha sert ve soğuk olmasını önler.

ŞİMDİ BAŞVUR
BİLGİ İSTEK FORMU