Polonya’da Eğitim ve Yaşam Maliyetleri

Polonya'da Eğitim ve Yaşam Maliyetleri

Polonya, dünyaca tanınan, kaliteli eğitim anlayışını benimseyen üniversitelere ev sahipliği yapar. Dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasında Polonya’ dan 5 üniversitesi yer almaktadır. Ülkede birçok kişi yükseköğretimini tamamlamış ve çok iyi seviyede ikinci dili konuşma becerisine sahiplerdir.

Polonya’da lisans eğitiminin bedeli Türkiye’deki özel üniversitelere kıyasla çok daha ucuzdur. Polonya’ da Lehçe diploma programlarının yıllık ücretleri 1500 Euro civarındadır.

Üniversitelerin yıllık eğitim gideri yaklaşık  2500 – 5000 Euro civarındadır. Üstelik eğitim dilinizi Lehçe olarak tercih ederseniz hem bölüm seçeneğiniz artar hem de okul ücretleri yaklaşık 1500 Euro civarında olur. Diğer ülkelerde olduğu gibi Polonya’da da tıp, eczacılık ve diş hekimliği gibi bölümlerin fiyatları biraz daha yüksektir. Yaklaşık 8500-9500 Euro dolayların olsa da bu fiyatlar tıp fakültesinde eğitim almak için oldukça uygundur.Konaklama seçenekleri arasında üniversitelerin sağladığı yurtlarla birlikte biraz daha maliyetli özel yurtlar ve arkadaşlarınızla birlikte kiralayabileceğiniz evler bulunmaktadır. Yurtların fiyatları aylık 75 – 110 Euro civarında iken özel yurtlar bulunduğu şehre ve konforuna göre değişkenlik gösterebilmektedir. Ev kiraları ise yaklaşık aylık 400 -650 Euro arasında değişmektedir.

Bir öğrencinin konaklama, ulaşım, yemek kısacası her şey dahil aylık genel giderleri 500 Euro’ dur. Bir öğrencinin konaklama için harcayacağı para ortalama 200-250 Euro civarındadır. Diğer yaşam gider için 350 – 450 Euro civarında olmaktadır. Dolayısıyla bir öğrencinin toplamda bir aylık gideri 500-700 Euro civarında olacaktır.

Konaklama seçenekleri ve maliyetleri şöyledir : 

  • Üniversite yurtlarında konaklama ücretleri aylık 100 – 200 € arasında değişir.
  • Dilerseniz ev kiralayabilirsiniz. Şehir, bölge ve ev özelliklerine değişmekle birlikte öğrencilerin konaklayabileceği tarzda evler aylık 250 – 400 € civarında tutulabilmektedir.
  • Bir öğrencinin aylık gideri ortalama 400 € civarındadır.
ŞİMDİ BAŞVUR
BİLGİ İSTEK FORMU