Polonya YÖK Denkliği

Polonya YÖK Denkliği

Yurtdışında akademik kariyer planlayan herkesin aklına gelen ilk konu YÖK denkliğinin olup olmamasıdır. YÖK denkliği iki uygulamaya ayrılır:

1. YÖK tanıdığı üniversiteler; genellikle devlet üniversiteleri ve usule uygun şekilde çalışan üniversitelerdir. YÖK tarafından incelenen üniversitelerde aranan özellik eğitim kurumunun üniversite özelliği olup olmadığıdır.

2. YÖK denkliği; yurtdışında alacağınız eğitim alanının ülkemizdeki standartlara uygunluğu değerlendirilir. Eğer eğitiminiz için gerekli olan dersleri tam olarak almamışsanız ülkemizdeki bir üniversitede de bu dersleri tamamladıktan sonra denklik sınavına girilir. Sınav 100 üzerinden değerlendirilir ve en az 50 almak gerekir. YÖK’ün oluşturmuş olduğu bu standartlar doğrultusunda Avrupa Birliği üyesi ülkeler Bologna anlaşması yapmıştır. Bu anlaşmayla yükseköğretim ve akademik içerik belirli bir standartta oturtulmuş böylece ayrılıklar en aza indirilmiştir. Avrupa eğitimi birbiri ile eşit hale getirilmiştir.

Denklikle ilgili bilgi almak için Yükseköğretim Kurulu’nun sitesini inceleyebilirsiniz.

• Polonya’daki üniversiteleri YÖK tanıyor mu? Denklik sorunu yaşar mıyım?
Avrupa Birliği ülkelerinde alınan üniversite eğitimi ve diplomalar YÖK tarafından tanınmakta ve onaylanmaktadır. Türkiye’nin de imzalamış olduğu Bologna anlaşmasına göre bu bir haktır.

Bologna Süreci:
2010 yılında başlayan süreç Avrupa Yükseköğretim Alanı üzerine hazırlanan bir reform sürecidir. Uluslararası kuruluşların işbirliği ile 47 ülke tarafından oluşturulmuş ve süre gelmekte olan bir süreçtir. Sürece dair üyelik uluslararası bir anlaşmaya dayanmaz. Bu kapsamda yayımlanan bildirilerin de yasal bir bağlayıcılığı bulunmamaktadır.

Bu süreçte üniversiteler tek tip olmaktan kaçınmaktır. Amaç, çeşitlilik ve birlik arasında bir istikrar sağlamaktır. Üniversitelerin özgünlüklerini koruyarak birbirleri ile uyumlu bir hale getirilmesidir. Böylece bir üniversiteden farklı ülkedeki bir üniversiteye geçişin kolaylaşması ve bu bağlamda öğrenci ve öğretim görevlilerinin devinimi ve istihdamının artırılması düşünülmektedir.

Polonya’ da lisans programları ile ilgili bilgi almak isterseniz size bir danışman atanması için öncelikle Bilgi İstek Formunu doldurmanız gerekmektedir. Dilerseniz 0212 259 60 75 no’ lu ofis telefonlarımızdan arayabilirsiniz.

ŞİMDİ BAŞVUR
BİLGİ İSTEK FORMU