Polonya Üniversitelerine Başvuru ve Kabul Koşulları

Polonya Üniversitelerine Başvuru ve Kabul Koşulları

Üniversiteye başvurmak için üniversite sınavına girmek ve taban puan almış olma şartı aranmaz. Liseden alacağınız diplomanız ve not durumunuzu gösteren belge ile başvurabilirsiniz. Lisede iken aldığınız ve daha yüksek bir başarı sergilediğiniz dersler göz önünde bulundurularak isteklerinize uygun bölümler doğrultusunda tercihinizi yapabilirsiniz. Bilgi birikimi ve becerilerinize uygun olarak ideal olan bölüme başvuru yapabilir. Polonya’da akademik eğitim yılı Eylül ayında başladığından başvuru ve kayıtlar Haziran-Temmuz aylarında alınmaktadır.

Polonya’da İngilizce eğitim görebileceğiniz çok sayıda üniversite bulunmaktadır.

Eğer eğitiminizi Polonya’ nın an dili olan Lehçe dilinde almayı düşünürseniz tercih edebileceğiniz bölüm sayısı da artacaktır. İngilizce dil seviyeniz upper – intermediate ise doğrudan bölümünüze başlarsınız. Fakat dil bilginizin yeterli olmazsa ilk yıl okulun hazırlık eğitimini aldıktan sonra eğitiminize başlayabilirsiniz.

Polonya’da eğitiminizi Lehçe alarak eğitiminizi devam ettirmek isterseniz eğitiminiz süresince çalışma izinizde olacaktır.Mezuniyetinizden sonra 2 sene daha tam zamanlı çalışma hakkına sahip olursunuz. Ayrıca öğrencilerimiz eğitimleri süresince aldıkları eğitimle ilgili çalışabilmektedirler. Eğitiminiz sonrasında 2 sene tam zamanlı çalışma hakkına sahip olacaksınız. Üniversitenizi belirlerken değerlendirmeniz sadece fiyatları olmamalıdır. Ekonomik anlamda size hitap etmesi de önemli fakat eğitim kalitesi, akademik kadrosu, seçeceğiniz bölüm konusunda yeterliliği kararınızı verme aşamasında çok daha belirleyici olmalıdır. Hedeflerinizi belirleme aşamasında vereceğiniz karar, çok sevdiğiniz ve çok istediğiniz bir bölüm olması tek başına yeterli bir neden değildir. Kendi yapabileceklerinize, potansiyelinize, lisedeki derslerde başarılı olduğunuz alanlara ve yeteneklerinize uygun bir tercih yapmanız sizin için faydalı olacaktır. Çünkü bir bölüme girmekten ziyade bölümü başarıyla bitirebilmek çok daha zordur. Sınavsız kabul edilmeniz nedeniyle sadece sevdiğiniz ama hakkında bir araştırma yapmadığınız bir bölümü bitirme konusunda zorluk yaşayabilirsiniz. Dolayısıyla bu kararı verirken severek okuyacağınız ve bitirebileceğiniz bir bölüm olması çok önemlidir.

Polonya’ da  okumanın avantajları:

  1. Polonya’ da üniversite okumanın avantajını her zaman hissedeceksiniz. Polonya’ da  İstediğiniz programı okuma özgürlüğüne sahipsiniz.
  2. Polonya diplomaları YÖK onaylıdır.
  3. Polonya’ da eğitim dilini İngilizce alabilirsiniz.
  4. Eğitiminizi Lehçe alırsanız eğitim süresince ve sonrasında çalışma hakkına sahip olabileceksiniz.
  5. Türkiye ile aynı fiyatlarda üniversite okuyabilirsiniz.
  6. Schengen vizesi sayesinde Avrupa’ya serbest dolaşım hakkına sahip olabileceksiniz.
  7. Avrupa’ da Türklere en sıcak ve samimi duygular besleyen Polonya halkı ile bir arada olmanın huzurunu daima hissedeceksiniz.

Başvuru ve kabul şartları 

Vistula Üniversitesinde okumaya karar verdiğinizde aşağıdaki evraklarla birlikte en geç 20 Eylül tarihine kadar ofisimize başvuruda bulunmanız yeterlidir.

2 adet Arka Fon Beyaz Fotoğraf
Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
Lise Diploması

Polonya’da Tıp Fakültesine Kabul

Polonya’daki üniversitelere sınav şartı aranmadan kabul edilmen durumu, eğitimlerin kolay olacağı manasına gelmez. Hatta Türkiye’deki eğitimlere kıyasla daha zorlayıcı dahi olabilmektedir. Tıp fakültesi bünyesinde bulunan bölümlerden birinde okuyacak öğrencinin lisede okuduğu alanın fen ağırlıklı olması yani fizik, biyoloji ve kimya derslerinden iyi bir bilgi birikimine sahip olması gereklidir. Bu alanda yeteneğine güvenmeyen ya da eksiklikleri olduğunu düşünenler için bölüm için hazırlığınızı eğitime başladıktan sonra tamamlamanız sizi oldukça zorlayacaktır. Bu sebeple eğer fen alanına ilginiz ve iyi bir temele oturtulmuş bilgi birikiminiz varsa tıp fakültesindeki bölümleri tercih etmelisiniz.

Polonya’ da eğitim, yaşam ve üniversite başvuruları hakkında bilgilendirme için 0212 259 60 75 no’ lu telefonlarımızdan danışmanlarımıza ulaşabilir  veyaBilgi İstek formunudoldurarak sizlere ulaşmalarını sağlayabilirsiniz.

ŞİMDİ BAŞVUR
BİLGİ İSTEK FORMU