Polonya’da Lisans Tamamlama

Polonya'da Lisans Tamamlama

POLONYA’ DA UNİVERSİTE OKUMAK

Ülkemizde 2 yıllık meslek yüksekokullarından mezun olan öğrencilerin yaşadığı güçlüklerden biri de eğitimlerini 4 yıllığa tamamlama isteğidir. İki yıllık bir yüksekokuldan mezun olmanın neredeyse lise mezunu olmakla denk sayıldığı ülkemizde 4 yıllık üniversite diploması alabilmek için çok sayıda öğrenci dikey geçiş sınavına girmektedir. Maalesef birçok öğrenci sınav aşamasını geçemeyip dil sorunu ve hazırlık eğitimi konusunda zorluk yaşamaktadır. Polonya Varşova şehir merkezinde ALL STUDY temsilcilik ofisimiz vardır. Ayrıca ofisimizde Türk danışmanlarımız mevcuttur. Havaalanı karşılama, okul transferleri, oturumlarınızın uzatılması Polonya ofisimiz tarafından yürütülmektedir. Kendi evine taşınmak isteyen öğrencilerimize ayrıca yardımcı olmaktayız. 2004 yılından buyana Polonya’ da devlet üniversitelerinin birebir temsilciliğini yürütmekteyiz. Öğrencilerden danışmanlık hizmet bedeli alınmamaktadır.

Ayrıca bir yüksekokul mezunu DGS’ den başarılı dahi olsa ilk yıl alınan intibak eğitiminin zorluğu nedeniyle hazırlık aşaması, üstüne de 2 yıl lisans süresini ekleyince 3,5-4 yıl gibi bir süre harcamak gerekiyor. Fakat Avrupa Üniversitelerinde bu süre toplamda 3 yıl sürdüğünden ve ayrıca sınav zorunluluğu da olmadığı için birçok açıdan daha avantajlı durumda olacaksınız. Diplomanızın geçerliliği açısından eğitiminizi Türkiye’de ya da Avrupa üniversitelerinden birinde almanızın bir farkı bulunmamaktadır. YÖK tarafından onaylanacak olan diplomanız sayesinde ister Türkiye’de isterseniz Avrupa’da mesleğinizi üzerine çalışabileceksiniz. Yeteneğinize ve hedeflerinize uyan herhangi bir bölümü seçmekte özgürsünüz. Tıp, Eczacılık, Diş Hekimliği, Mühendislik, İşletme, İktisat gibi bölümlerden birinde okuyabilirsiniz. Türkiye’deki üniversitelerde olduğu gibi yabancı dil gerektiren bölümlerde eğitime başlamadan önce bir yıl hazırlık eğitiminden sonra İngilizce seviyenizi yükseltmiş olarak bölüme başlamanız mümkündür.

POLONYA’ DA LİSANS TAMAMLAMA

Türkiye’den  2 senelik Önlisans diploma mezunları da eğitimlerini Polonya’ da 4 seneye tamamlayabiliyorlar. Üstelik 3. sınıftan başlama şartıyla. Polonya’ da akademik yıl genellikle Eylül ayında başlar. Bu sebeple Nisan – Temmuz ayları arasında başvuru yapmanız önerilir. Ayrıca istediğiniz bölümün kontenjanının erken dolma riskine karşı ne kadar önce başvuru yaparsanız o kadar iyi olur.

Polonya’da eğitim almanın avantajlarından bazıları;

 1. Herhangi bir sınav engeli olmadan, istediğiniz bir bölümde ve üniversitede eğitim alabileceksiniz.
 2. İngilizcenizi aktif bir şekilde kullanma fırsatınız olacak.
 3. Avrupa Birliği üniversitesinden tüm dünyada geçerliliği olan mavi diplomayla mezun olacaksınız ve istediğiniz ülkede çalışabileceksiniz.
 4. Alacağınız Schengen vizesi sayesinde tüm Avrupa’da seyahat etme imkanını elde edeceksiniz.
 5. Lehçe eğitimalanlarda çalışma hakkına sahip oluyorlar.
 6. Mezun olduktan sonra 3 seneye kadar uzatılabilen minimumda 2 sene süreli tam zamanlı çalışma hakkına sahip olacaksınız.
 7. Mezun olduğunuzda süresiz oturum ve vatandaşlık başvurusu yapma hakkına sahip olabileceksiniz.
 8. Polonya’ lılar Türkleri seven ve dost canlısı insanlardır.

Polonya’da Tıp Eğitimi

Okumak istediğiniz bölüm tıp fakültesi bünyesinde bulunan bölümlerden biriyse Polonya’daki üniversitelerde bu hayalinize ulaşmak imkansız değil. Eğitiminize başlamak için lise diplomanızla kaydınızı yaptırmanız yeterlidir. Sınava girmeye gerek kalmadan YÖK denkliği bulunan bir üniversitede tıp, eczacılık, diş hekimliği veya fizik tedavi bölümlerinden istediğiniz birine kaydınızı yaptırarak eylül ayı itibariyle eğitimini almaya başlayabilirsiniz.

Yurtdışında Tıp eğitimini almak için hangi özelliklere sahip olmalısınız?

Üniversitenin sizi sınav şartı aramaksızın kabul etmesi bölümün kolay olduğu ya da herhangi bir birikiminizin olması gerekmediği manasına gelmez. Hatta yurtdışında verilen eğitimler Türkiye’ ye oranla biraz daha zordur. Eğer yurtdışında tıp fakültesine ait bölümlerden birinde okumak istiyorsanız fen dersleri konusunda belirli bir birikiminizin ve ilginizin olması gerekir. Lisede okuduğunuz alan seçiminize engel olmasa da bölümü okuyup bitirmenize engel olabilir. Bu yüzden bu bölümü seçerken sayısal alanda ve fizik, kimya, biyoloji gibi fen derslerinde başarılı olmanız önemlidir.

Polonya’da  Lisans Tamamlama kaydınız için hazırlamanız gereken  evraklar şu şekildedir:
 1. Pasaport
 2. Fotograf
 3. Lise Diploması (Aslı gibir onayli örneğide kabul görmektedir) > Valilik yada kaymakamlık Apostille mührü onaylı versiyonu
 4. Üniversite Diploması > Valilik yada kaymakamlık Apostille mührü onaylı versiyonu
 5. Üniversite transkripti > Islak imzalı ve mühürlü
 6. Üniversiteden alınmış iki referans mektubu
 7. Özgeçmiş
 8. İyiniyet mektubu
 9. Rezervasyon formu -Tarafımızdan teslim edilecektir. İsim/İmza/Tarih atılmış halde
 10. Ödeme /Banka hesap no verilecektir.

B2 düzeyinde İngilizce dil bilgisi oldugunu belgeleyen bir sınav skoru veya sertifikanız var ise her yılın Mart ayında açılan 6 ay ingilizce hazırlık yılı programına kayıt yaptırabilirsiniz. İngilizce hazırlık yılı eğitimi Varşova’ da verilmektedir. 6 ay Polonya’ da İngilizce hazırlık yılı ücreti 3900euro’ dur.

İngilizcesi yetersiz olan adaylar Polonya’ da İngilizce dil okulunu 9 ay yani tam 1 akademik yıl şeklinde almaları gerekmektedir. Program Üniversitelerin açılış tarihi olan Ağustos 15- Eylül 5 tarihlerinde açılır. 9 ay hazırlık yılı ücreti 4200€ ‘dur.

Polonya’ da konaklama  ücreti aylık 150€’ dur. Yurda girişinizde nakit olarak yurt merkezine bizzat ödenir. 3 aylık rezervasyonunu ilk girişinizde yapmanızı önermekteyiz.

Ücretler 2017 eğitim ücretlerini kapsamaktadır.

Polonya’ da kredi saydırma, eğitim, yaşam, çalışma, vatandaşlık ve oturum alma hakkında bilgilendirme için 0212 259 60 75 / 76  –  0544 259 60 71 no’ lu telefonlarımızdan danışmanlarımıza ulaşabilir  veya Bilgi İstek formunu doldurarak ilgili danışmanlarımızın sizlere ulaşmalarını sağlayabilirsiniz.

ŞİMDİ BAŞVUR
BİLGİ İSTEK FORMU