Kanada’da Yüksek Lisans Eğitimi

Kanada'da Yüksek Lisans Eğitimi

Kanada’da lisans eğitimini devlet üniversiteleri ve özel üniversiteler birlikte vermektedir. Ülkedeki üniversitelerin toplam sayısı 100 yakındır. Bu üniversitelerin büyük çoğunluğu kendini kanıtlamış, başarılar kazanmış üniversitelerdir.

Kanada’da bulunan üniversitelerin ülkemizle denkliği bulunmaktadır.

Öğrenciler Kanada’da  lisans, yüksek lisans ya da doktora eğitimi alabilmektedir.

Kanada’da eğitim ücretlidir. Öğrencilerin bölüm ve üniversitelere göre değişen harç miktarını ödemesi gerekmektedir. Her kültürden ve her milletten öğrenci barındıran üniversitelerin öğrenci oranları şehre, eğitim kalitesine ve popülaritesine göre değişmektedir.

Kanada’da eğitimler Eylül ayından Mayıs ayına kadar devam eder. Eylül döneminde lisans eğitimine başlamak isteyen öğrencilerin başvurularını ocak – nisan ayları arasında yapılması gerekmektedir.

Kanada Yüksek Lisans Programlarına Kabul Şartları

Kanada’da standart bir üniversite giriş sınavı bulunmamaktadır. Her üniversitelerin belirlediği kendi öğrenci kabul şartları bulunmaktadır.  Yabancı öğrenciler için en önemli iki şart, İngilizce yeterlilik seviyesi ve not ortalamasıdır. Kanada’da üniversite eğitimi almak istiyorsanız İngilizce yeterlilik seviyenizi belgelemeniz gerekmektedir. Bu amaçla başvuracağınız üniversitenin kabul ettiği standart testleri ve istenilen minimum skorları almanız gerekmektedir.  Bu standart testler; IELTS, TOEFL, CAEL,  GMAT ve GRE’dir.

Ancak eğitiminizi Fransızca olarak almayı planlıyorsanız talep edilen herhangi bir standart test puanı bulunmamaktadır. Bu konuda okulların belirlediği Fransızca yeterlilik kriterleri geçerlidir.

Kanada hükümeti yabancı öğrencilere mezuniyetlerinin ardından  ücretli çalışma imkanı sağlamaktadır. Montreal, Toronto ve Vancouver gibi büyük şehirlerde 1 yıl ile sınırlandırılan imkan,  diğer tüm şehirleri için 2 yıldır. Öğrenciler bu sayede Kanada’da okudukları bölüm ile ilgili iş tecrübesi edinme fırsatı bulabilmektedirler. Ve bu çalışma izni dolmadan ya da dolduktan sonra çalışmakta oldukları şirketlerde daimi olarak işe başlama fırsatı edinebilmektedirler. Çalışma sürenizde Kanada’ya göçmenlik için başvuru yapma şansınız da bulunmaktadır.

Öğrenim görebileceğiniz üniversiteler :

Algoma Üniversitesi, Huron Üniversitesi, Laurentian Üniversitesi, Trent Üniversitesi, Batı Kanada Üniversitesi, Prince Edward Ada Üniversitesi, Centennial College, Regina Üniversitesi, Windsor Üniversitesi , Winnipeg Üniversitesi ,  Vancouver Ada Üniversitesi, Mount Saint Vincent Üniversitesi, Saint Mary’s Üniversitesi, New Brunswickin Üniversitesi,Northern Alberta Teknoloji Enstitüsü,  SAIT Politeknik Üniversitesi, Algonquin Koleji, Conestoga Koleji, Durham Koleji, Fanshawe Koleji, Georgian Koleji, Uluslararası Manitoba Koleji, Mohawk Koleji, New Image Güzel Sanatlar Koleji, Kanada Niagara Koleji, Kuzey Adası Koleji, Red River Koleji, Sheridan Koleji, St. Clair Koleji, St. Lawrence Koleji, Vancouver Film Okulu, Vancouver Halk Kolejidir.

ŞİMDİ BAŞVUR
BİLGİ İSTEK FORMU