90 Günden Kısa Süreli Öğrenci Vizesi ( Almanya)

90 günden kısa süreli kalışlar için

Bu vizeler 90 gün süreli olup, bu sürede öğrenci Haftalık 10 saatlik çalışma imkânından yararlanamayacak ve vize süresi dolduğu zaman vizesini Almanya vizesini uzatamayacaktır. Bu vizeyi alan öğrenci vizesini ancak kendi ülkesine dönüp uzatabilme imkânına sahip olacaktır.

Ziyaretçi öğrenci vizesi maksimum 3 aya kadar katılınabilecek programlar için gerekli olan vize tipidir. Bu vize maksimum 90 güne kadar verilir ve uzatılamaz. Bu vize tipinde öğrencilerin çalışma izni bulunmamaktadır. Bu vizeye 2 haftadan itibaren 90 güne kadar eğitim almak isteyen, eğitim programı bitince başka bir programa katılmak istemeyen öğrenciler başvurabilirler.

Ziyaretçi öğrenci vizesi için hazırlanması gereken belgeler : (Kısa süreli Vize)

1) Kendi el yazınızla doldurulmuş vize başvuru formu ve beyanname. 18 yaş altı öğrencilerin vize başvuru formu ve beyannamesi hem öğrenci hem de anne ve baba tarafından imzalanacaktır. Başvuru Formunu doldurunuz  http://www.istanbul.diplo.de/contentblob/2642508/Daten/844224/AntragVisaKodex.pdf

 2) En az 6 ay geçerlilik süresi olan pasaportunuz, varsa eski pasaportlarınız ve fotokopileri. Pasaport başvuruları ile ilgili detaylı bilgi için www.iem.gov.tr   adresini inceleyebilirsiniz. Not: Eski pasaport yok ve yeni çıkartılan pasaport hiçbir işlem görmemiş ise yetkili pasaport şubesinden “pasaport protokol belgesi” temin edilmesi şarttır.

3) Son 6 ay içinde çekilmiş, 2 adet biometrik fotoğrafınız.

4) Gideceğiniz eğitim kuruluşundan alınmış kabul mektubu, proforma fatura ve fotokopileri ALS STUDY tarafından teslim edilecektir.

  • Kurs ücreti ve ödendi makbuzu
  • Kalacağınız yerin detayları ve ödendi makbuzu

5)  Halen öğrenciliğiniz devam ediyorsa öğrenci belgeniz ve fotokopisi
6)  Öğrenciliğiniz devam etmiyorsa son diplomanızın fotokopisi
7)  (Taahhütname tutarı = 585 Euro x eğitim alınacak ay sayısı)Eğitim alacağınız kuruluştan kabul mektubu ( acceptance  Letter) ; kabul mektubunuzda CAS Numarası, programın haftalık ders saati, başlangıç ve bitiş tarihleri, konaklama bilgileri, okul + konaklama ücreti ile ilgili bilgiler yer almalıdır.
8) Almanya’da kalacağınız sürece geçerli olacak seyahat sigortası ve fotokopisi
9) Gidiş dönüş uçak rezervasyonunuz.
10) ALS STUDY tarafından konsolosluğa hitaben yazılacak öğrenci vizesi talep referansı.
11)   Yurtdışında ki eğitim ve yaşam giderlerinizi karşılayabileceğinizi gösteren banka mektubu ve banka hesap cüzdanı fotokopileri. Banka Mektup örneği ALS STUDY danışmanınız tarafından teslim edilecektir.
12)   Banka hesabı aile bireylerinizden birine ait ise Sponsorunuzun bu evrakları hazırlayacaktır.
13)   Eğer Sponsorunuz var ise imzalı Sponsorluk Belgesi. Evrak örneği ALS STUDY danışmanınız tarafından verilecektir.
14)   Çalışanlar için: son 3 aya ait maaş bordronuz, işyerinizden izinli olduğunuzu ve döndüğünüzde işinize devam edebileceğinizi gösterir mektup (İşyerinize ait Ticaret Odası faaliyet belgesi, vergi levhası, imza sirküleri, kuruluş gazetesi eklenecektir.)
15)   Şirket sahipleri için:  Vergi Levhası, İmza Sirküsü, Ticaret Sicil Gazetesi.
16)   Varsa devam ettiğiniz özel Almanca kurs sertifikaları, sertifika almadıysanız kursa devam ettiğiniz tarihleri gösteren ve seviyenizi açıklayan bir mektup.
17)   En son okuduğunuz okula ait mezuniyet belgesi / diplomanız. Hala öğrenci olanlar için yeni tarihli öğrenci belgesi ve transkript.
18)   Evli iseniz evlenme cüzdanı
19)   18 yaşın altındaki öğrenciler için anne ve babadan alınmış, noter onaylı muvaffakatname ve fotokopisi
20)   Askerlik terhis / tecil belgesi
21)   Nüfus Kayıt Örneği
22)   Sabıka Kaydı
23)   Varsa gayrimenkullere ait tapular, araba ruhsatı ve kira gelirini gösteren belgeler
24)   Tüm Pasaportlarınızın işlem görmüş sayfalarının fotokopileri
25)   Vize Ücreti: 60 EUR. Koordinasyon: 20 EUR. (KDV Dahil)

Başvurunuzu İDATA İstanbul, Ankara, Bursa ve Gaziantep ofislerine elden yapabilir siniz.