Avusturalya Vizesi

Aşağıda %100 garantili Avustralya vizesi alabilmek için uygun şartları yerine getirebilecek tüm bilgileri sunuyor ve işleminizi gerçekleştiriyoruz. Avustralya öğrenci vizesi ile diğer Avustralya vizeleri aynı koşul ve evraklarla yürütülmektedir. Aradaki tek fark Avustralya vizesinde uzatılabilir koşullu vize alabilmektir. Yani Türkiye’ ye dönmenize gerek kalmadan Avusturalya’ da uzun süreli kalabilmenizi, eğitim veya sosyal hayatınıza devam edebilmenizi sağlıyoruz. Sayfa güncelleme tarihi 10 Ocak, 2017.

avusturalya-vizesi-all-study

1 Temmuz 2016 itibariyle Avustralya eğitim vizesinde Simplified Student Visa Framework (SSVF) uygulaması başlamıştır. SSVF uygulamasıyla birlikte Avustralya’da eğitim vizesinde bir takım önemli değişiklikler uygulanmaya başlamıştır.

Avustralya Vizesinde yapılan değişiklikler

1- Farklı tipte programlara başvuru yapan öğrenciler için kullanılan 570, 571, 572, 573, 574, 575, 576 subclass vize tipleri ve SVF uygulaması kaldırılmıştır. Tüm bunlar yerine Uluslararası öğrenciler hangi programı alırsa alsın Student Visa (subclass 500) başvurusu yapacaktır. Bundan böyle öğrenciler için tek tip vize uygulacaktır. Student Guardian ise subclass 590 kategorisine başvuru yapacaktır.

2- Tüm vize başvuruları on-line olarak http://www.border.gov.au/Trav/Visa/Immi sitesi üzerinden hesap oluşturularak yapılacak, tüm geçerli evraklar sisteme tek tek isimlendirilecek, on-line olarak up-load edilecektir. Böylelikle konsolosluğa kargoyla belge gönderme gibi işlemler ortadan kalkmış olacaktır. Örneğin : MehmetEminBayram-LiseTranscript-Sayfa2

3- Öğrenciler vatandaşı oldukları ülkenin (yani Türkiye’nin) risk kategorisine ve başvuru yaptıkları okulun risk kategorisine göre Streamlined evidentiary requirements’a yada Regular evidentiary requirements’ a tabi olurlar. Streamlined evidentiary requirements’a tabi olan öğrencilerin belge sunmaksızın birçok bilgiyi sadece yazılı olarak deklare etmesi yeterli olacaktır. Regular evidentiary requirements’a tabi olan öğrencilerden ise durumlarını belge ile kanıtlamaları istenecektir. Ülkelerin ve  Education Provider’ların risk kategorisine göre hangi uygulamaya tabi olunacağı aşağıdaki tablodan anlaşılabilmektedir.(Acenta yorumu: Avustralya hükümeti nezdinde maalesef üzülerek belirtiriz ki  Türkiye  risk kategorisinde yer almaktadır.)

Education Provider Risk kategorisinde birinci yada ikinci kategoride olan okulların bir çoğu öğrencilerin vizeye uygunluk durumlarını okul başvurusu sırasında kontrol etmekte ve buna göre onay vermektedir.

4- 1 Temmuz 2016 itibariyle, 12 ay için gösterilmesi gereken minumum 1  yıllık yaşam masrafları aşağıdaki tutarda olacaktır. Bu bir zorunluluktur. Bu ücreti kesinlikle banka hesabınızda beyan edebilecek durumunuz var ise vize başvurunuzu yapıyoruz.

Öğrenci/Başvuru sahibi için/Student/guardian :  AUD19,830
Eş/Partner/spouse için : AUD6,940
Her 1 çocuk için/Child :  AUD2,970

5- Sadece Avustralya’ya dil eğitimi-ELICOS programı için gidecek olan öğrencilerin artık hesaplarında 3 ay para bekletme zorunluluğu kaldırılmıştır.  Öğrenciler ekonomik durumlarını iki farklı şekilde sunabilmektedir.

  • Yıllık yaşam masraflarını beyan edeceği 19.830 AUD + ve beraberinde okul eğitim ücretini sponsorlarının hesaplarında göstererek veya kredi çekerek.
  • Hesapta para gösterecek durumda olmayanlar; anne-babanın yıllık gelir bordrosu beyan etmesi yeterli olacaktır. Ancak bu durumda anne babanın ayrı ayrı yıllık 60.000 AUD gelir göstermesi gerekecektir. Yani anne baba ayda min. 11.000 TL – 12.000 TL kazanıyorsa nakit göstermeden maaş bordrolarıyla vize alınabilecektir. Ekim 2016 tarihinde büyük bir bankanın hukuk müşavirinin oğlu için böyle bir öğrenci vizesi başvurus yaptık ve Avustralya vizemizi başarılı şekilde aldık.

6- Öğrencilerin 24 haftadan uzun bir programa gitmeleri durumunda, okullar tarafından Avustralya’ya gitmeden önce program eğitim ücretinin minimum %50’sini ödemeye zorunludurlar. Acentanız olarak belirtirim ki yine de Avustralya’ da okullar vize öncesinde %100 ödeme kabul etmektedir. Akabinde okulunuzda CoE vize kabul mektubu basılır ve vize başvurunuz yapılabilir. Vizeniz ret edilirse okullar kayıt ücretlerini keserler ve ücret iadenizi 3 ay içerisinde yapar.

7- Dil okulundan belge alarak sunularak kabul alınabilen diğer eğitim programları lisans, yüksek lisans vb….  için vize başvurusunda IELTS minimum 5.5 sunmak gerekecektir. Öğrencinin IELTS 5.0 dil skoruna sahip olması durumunda 10 haftalık bir dil programı-ELICOS ile IELTS 4.5 dil skoruna sahip olması durumunda 20 haftalık bir dil programı-ELICOS ile paket ederek de vizeye başvuru yapılmaktadır

IELTS sınavına karşılık gelen aşağıdaki sınavlar da Avustralya Konsolosluğu tarafından kabul edilmektedir.

– TOEFL-Test of English as a Foreign Language paper based test
– Pearson Test of English Academic
– Cambridge English: Advanced
– Occupational English Test.

8- Bundan böyle ELICOS-English Language Intensive Courses for Overseas Students- kursları için bir süre kısıtlaması ortadan kalkmıştır. Eski uygulamada maksimum 50 haftaya kadar ELICOS eğitimi alınabilmekteydi.

9- Uzatılabilir vize almak için geçmişte minimum 40 haftalık bir programa katılmak gerekiyordu. Yeni uygulamayla bu kural da ortadan kalkmıştır. Öğrenciler istedikleri uzunlukta programa katılıp-online sınav sonrasında belirlenecek olan-, Avustralya’da iken tekrar vize başvurusu yapmak kaydıyla programlarını uzatabileceklerdir. Ancak her zaman red alma ihtimali olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle okul ve program seçeneğinizi uzman danışmanınızla görüşerek gerçekleştiriniz.

10- Program değişikliği yapılması durumunda öğrencilerin ya aynı seviyede veya bir üst seviyedeki bir programa kayıt yaptırması zorunluluktur. Örneğin Türkiye’ de Üniversite mezunu bir aday Avustralya’ da ön lisans diplomasına değil, Avustralya’ da yüksek lisans başvurusu yapmalıdır.

11- Yeni uygulamayla birlikte Avustralya’da çalışma izni ilgili bir değişiklik yapılmamıştır. Geçmişte olduğu gibi en az 12 hafta süreyle dil eğitimi programına katılan ve öğrenci vizesi bulunan kişiler programları boyunca haftada 20 saat çalışma iznine sahip olacaktır. Avustralya’da mezuniyet sonrası 1 yıl çalışma hakkı kazanabilmek için ise en az 2 yıllık Avustralya’ da Master programı yada 2 yıllık bir ön lisans programı bitirmek gerekir. 1, 1,5 yıllık Avustralya’ da sertifika programları ve master eğitimi sonrasında yaşama ve çalışma izni verilmez. Kısaca Avustralya’ da Minimumda 2 senelik bir Akademik programdan mezun olmanız zorunluluktur. Dil okulları akademik program olarak sayılmamaktadır.

Simplified Student Visa Framework (SSVF) uygulaması ile ilgili Avustralya Devleti tarafından yapılan resmi ilamı için tıklayınız. 

ALL STUDY danışmanınızın yorumu:

  1. ALL STUDY yurtdışı eğitim Avustralya’ da vize konusunda uzmandır. Adaylar uzun süreli eğitim ve yaşam masraflarını karşılayabilecek/1 sene için durumda ise banka hesaplarında minimum 80binTL beyan etmelerini şart koşuyoruz.
  2. Bankanızdaki paranın kaynağını muhakkak beyan edebilmelisiniz. Örneğin; Hesaba yatırılmış büyük rakamlar için Kira geliri, Maaş geliri, ev satışı, araç satışı….gibi
  3. 35 yaşından küçük, bekar adayların Aile bütünlüğünüzü ve birliğini beyan etmesini şart koşuyoruz. Aile büyüklerinizin ayrıca sponsorluk ve desteğini gösterecek evraklar talep ediyoruz.
  4. 23 yaşından büyük adayların Pasaportunda seyahat geçmişi/Travel History sunması isteniyor. Travel History sizin yurtdışı GBT nizdir. Hangi ülkeye giriş/çıkış yaptınız, size verilen yasal tarihler içerisinde mi kaldınız, bir suça karıştınız mı….. nın belgesi niteliği taşımaktadır. Bu konuda tabii ki pasaportunuzda var ise son 1 yıl içerisinde alınmış olması şartı ile Amerika, Kanada, İngiltere, Yeni Zelanda vizeleri öncelikli olmakla beraber A+plus Schengen ülkeleri olan Almanya, İtalya, İspanya, Fransa, İsveç, İsviçre, Danimarka, Hollanda ülkelerine ait minimum 3gece/4günlük giriş/çıkış yapılmış bir vize isteniyor. Bu ülkelerin haricinde ülkeler sunmayınız, sormayınız. Bilgi net ve açıktır. Örneğin ; Fransa yok ama Yunanistan vizem var, İspanya vizem var ama 3 sene önce almıştım… gibi

Avustralya’ da eğitim, Avustralya’ da yaşam ve Avustralya’ da vize ile ilgili sitemiz tam bir rehberdir. Uzman danışmanımız sayesinde güncel bilgilere ulaşabilirsiniz. Sadece Avustralya vizenizi firmamız aracılığı ile yaptırmak isterseniz 500TL vize danışmanlık hizmeti alıyoruz. Kendi öğrencilerimizden vize hizmet bedeli alınmamaktadır.