Schengen Vizesi

Schengen vizesi alfabetik sıra ile Almanya,  Avusturya,   Belçika,  Çek Cumhuriyeti,  Fransa, Hollanda, İspanya, İsviçre,   İtalya Vizesi,     Macaristan,  Norveç,  Portekiz, Yunanistan, Malta ülkeleri Schengen vizesi veren ülkelerdir.  Schengen, Fransa, Almanya ve Belçika üçgeninin ortasında bulunan ufak ama zengin bir ülke olarak bilinen Lüksemburg’ un güneyinde bulunan ufacık bir şehirdir. Schengen harita üzerinde görülmeyip bizim için önemli olmasa da Avrupa’da bir yere gitmek istediğimiz zaman adını ağzımızdan düşüremediğimiz bir şehirdir. 1985’in Haziran ayında 7 Avrupa Birliği üye ülkesi aralarında bir anlaşma imzalayarak birbirleri arasındaki tüm sınırları kaldırarak vatandaşlarının rahatça dolaşmasını sağlamışlardır. Bu anlaşmanın sonunda da bu ülkeler Schengen Ülkeleri olarak adlandırılmıştır. Schengen anlaşması her ne kadar 1985’te imzalanmış olsa da yürürlüğe 1995 Mart ayında girmiştir. 1985’ten günümüze 7 ülke ‘ye 8 ülke daha eklenerek bu sayı 15 olmuştur.

Schengen Vizesi Nedir?

Schengen vizesinin çıkmasıyla Avrupa’da dolaşmak herkes için daha kolay oldu. Başvuru sahipleri Schengen vizesi ile bu anlaşmayı imzalamış olan 15 ülke arasında rahatça dolaşabilmekte. Bu demek oluyor ki sınırlardan geçişler hava, kara ve deniz yolu fark etmeksizin yerel seyahat olarak değerlendirilmekte.

Schengen Vizesi Nerelerde Kullanılır?

Seyahat yapılması istenen şehir bu noktada çok önem kazanıyor. Eğer sadece bir Şengen vizesi ülkesini ziyaret etmek istiyorsanız, ziyaret etmek istediğiniz ülkenin Başkonsolosluğuna vize başvurusunda bulunuyorsunuz. Eğer birden fazla Schengen Ülkesini ziyaret etmeyi amaçlıyorsanız vize için gideceğiniz ilk Schengen Ülkesinin Başkonsolosluğuna başvurmanız gerekiyor. Örneğin; İtalya’dan Fransa’ya geçmeyi düşünüyorsanız müracaat etmeniz gereken Konsolosluk İtalya Konsolosluğu’dur. Schengen vizesi isteyen ülkelerin vize başvurularında istedikleri evraklar ve kriterler birbirinin benzeridir. İlk Schengen Vize başvurusunun bizzat kişinin kendisi tarafından yapılması şart koşulmuştur. 2. ve daha sonraki başvurularınızda ( bazı konsolosluk ve vize türleri hariç ) ALL STUDY Danışmanlık Hizmetleri aracılığı ile başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

29 Mart 2008 tarihinden sonra Schengen Vizesi kapsamına girmiş Ülkeler; Çek Cumhuriyeti, Estonya, Macaristan, Letonya, Litvanya, Polonya, Slovakya, Slovenya, Malta.

Avrupa Birliğine girip daha Schengen Ülkesi ünvanı almayan Ülkeler; Bulgaristan, Güney Kıbrıs Rum Kesimi, Romanya , İsviçre.

Schengen Ülkesi olmayacak Ülkeler;  İrlanda Cumhuriyeti ve Birleşik Krallık.

Schengen ülkeleri ortak SIS veya Schengen Information System adı verilen bir veri tabanından yararlanırlar. Bu veri bankasında, Schengen ülkelerine girmesi gereken kişilerle ilgili bilgiler başta olmak üzere çeşitli bilgiler yer alır. Vize başvurusu esnasında sunulan tüm bilgiler, üye ülkelerin yetkili makamlarında kullanıma açıktır.