Macaristan Vizesi

ALS STUDY Yurtdışı Eğitim, Macaristan vizesi için turistik, iş, eğitim ve çalışma amaçlı olmak üzere tüm vize işlemlerinde yardımcı olmaktadır. Macaristan vizesi bir Schengen Vizesidir. Dolayısı ile alacağınız Macaristan vizesi daha sonra diğer ülkelere yapacağınız vize başvurularında çok önem taşımaktadır.  Macaristan vize dosyanızı güvenle ALS STUDY danışmanlarınıza teslim edebilir, profesyonel destekle başvurunuzu yapabilir siniz.

ALS STUDY Macaristan Vize Danışmanlığı için başvuru sahiplerine birçok şekilde yardımcı olunmaktadır:

 • Macaristan kurs/okul kabul mektuplarınızın vize dosyanıza eklenmesi
 • Macaristan vize başvurusu için Vize formlarının on-line olarak doldurulması,
 • Macaristan vizesi için Macaristan büyükelçiliğinden vize randevunuzun alınması
 • Uçak bileti rezervasyonunuzun yapılması
 • Konaklama detaylarınızın yapılması ve vize dosyanıza detayların eklenmesi
 • Seyahat sağlık sigortanızın yapılması
 • Uzun süreli eğitimlerde hazırlanacak İyiniyet mektubunun yazılmasına yardım etmesi
 • Macaristan vize dosyanızın tasnif edilmesi

ALS SSTUDY Yurtdışı Eğitim olarak öğrencilere Macaristan vize konusunda güvenle vize başvuru yapma rahatlığını sunuyoruz. Macaristan Vizesi evrak dosyanız için hazırladığınız belgeleri danışmanınıza elden teslim edebilir veya kargo ile gönderebilir siniz. Evraklarınızın zamanında ve eksiksiz olarak teslim edilmesi vize alımında herhangi bir sorun yaşanmayacaktır. Vize başvuruları adaylar tarafından Macaristan vize ofislerine elden yapılmaktadır.

Vize Başvuruları sadece şahsen yapılabilir. Başvurunun yapılması için vize başvuru formu doldurulmalı ve gerekli belgeler eklenerek vize işlem ücreti ödenmelidir. Schengen kuralları gereği Macar Konsolosluğunun değerlendirme konusunda yetkili olmadığı, başka bir Schengen devleti konsolosluğunun değerlendirme yetkisindeki başvurular kabul edilmemektedir. Konsolosluk, vize formu okunaklı bir şekilde doldurulmamış başvuruyu da kabul etmemektedir.

Vize Başvurusunda Mutlaka Sunulması Gerekenler Nelerdir?

Tüm vize detaylarına Macaristan Büyükelçiliğinin websitesinden ulaşmak mümkündür. Aşağıda sadece Aşağıda sadece tüm vize başvuruları için gerekli belgeleri sıralıyoruz. (Sıralananların dışında seyahatin amacına göre çeşitli vize tipleri temelinde aşağıda detaylandırdığımız diğer belgeler de gereklidir. Konsolosluk her vize tipi durumunda başvuruya eklenen belgelerin yanı sıra başka evrakların, belgelerin ibraz edilmesini de isteyebilir.

Her vize başvurusunda minimum aşağıdaki belgelerin ibraz edilmesi gereklidir:

 • Geçerli Seyahat Belgesi (Pasaport):

Geçerli pasaportun aşağıdaki özelliklerde olması gerekmektedir: Pasaport, talep edilen vizenin bitim tarihinden itibaren en az 3 ay geçerli olmalıdır. Pasaportun, sahibinin kimliğini ve uyruğunu doğrulamaya uygun olmalıdır. Konsolosluk, verilerin okunaksız, fotoğrafı net olmayan ve sayfaları dolmuş, tahrip olmuş, sahte veya üzerinde sahtecilik yapılmış pasaportları kabul etmemektedir. Pasaportta yer alan verilerin formda ve sunulan diğer belgelerde yer alan veriler ile uyuşması gerekmektedir.

Konsolosluk, sayfaları dolmuş ve bu nedenle içine vize etiketi yerleştirilemeyen pasaportları da kabul etmemektedir.

 • Müracaatçı Tarafından Doldurulan ve İmzalanan Vize Talep Formu

Vize talep formu ücretsizdir, konsolosluklardan temin edilebilir. Konsolosluğumuzun web sayfasında bulunan ’İndirilebilir vize formları menüsünden ya da Dışişleri Bakanlığı’nın internet sayfasından  indirilerek çıktısı alınabilir. Schengen vize talep formu standarttır; bu durumda Macar vizesi istendiğinde herhangi bir Schengen üyesi devletin talep formu kullanılabilir. (Konsolosluğumuzdan 21 Aralık 2007 tarihinden önce temin edilen vize talep formları geçersizdir).

Ancak eksiksiz, okunaklı bir biçimde doldurulmuş ve imzalanmış vize başvuru formu, belirtilen diğer gerekli belgeler ile birlikte sunulabilir, sıralanan şartların eksik olması halinde başvuru kabul edilmeyecektir.

 • Renkli Fotoğraf – 2 adet

Fotoğrafın yaklaşık 3,5 x 4 cm ebadında olması, son 6 ay içinde çekilmiş olması ve müracaatçının kimliğinin saptanmasına uygun olması gerekmektedir. Son 6 aydan önce çekilmiş, siyah-beyaz, kötü kalitede veya başka nedenlerle müracaatçının fotoğraftan tanınması mümkün olmayan fotoğraflar kabul edilmemektedir.

 • Okul kabul belgeleriniz ve eğitim ücretinin ödendiğinin belgelenmesi,

Kurs /Üniversite kabul belgeleriniz ALS STUDY danışmanınız tarafından teslim edilecektir.

 • Seyahat Sağlık Sigortası

Sağlık sigortası – ülkede kalış süresini tamamen kapsayan ve tüm Schengen devletlerinin topraklarında geçerli olan, acil tıbbi işlemin yanı sıra sağlık nedeniyle kişinin ülkesine geri gönderilmesi gerektiğinde kullanılmak üzere asgari 30.000 Euro teminat bedeli olan sigortadır. Sigortanın gerektiğinde acil tıbbi bakım, hastane tedavisi ve sağlık nedenleriyle kişinin ülkesine geri dönmesi/nakledilmesi için gerekli masrafları karşılaması gerekir. Sigorta yerine davet mektubu, nakit para veya başka para teminatı kabul edilmez. (Daha fazla bilgi için bkz. „Sigorta Şirketlerinin Listesi”).

 • Gidiş dönüş uçak rezervasyonunuz.
 • ALS STUDY tarafından konsolosluğa hitaben yazılacak öğrenci vizesi talep referansı.
 • Yurtdışında ki eğitim ve yaşam giderlerinizi karşılayabileceğinizi gösteren banka mektubu ve banka hesap cüzdanı fotokopileri.  Son 3 aylık hareketi gösterir aktif banka hesap özeti. Banka Mektup örneği ALS STUDY danışmanınız tarafından teslim edilecektir.
 • Eğer Sponsorunuz var ise imzalı Sponsorluk Belgesi. Evrak örneği ALS STUDY danışmanınız tarafından verilecektir.
 • Banka hesabı aile bireylerinizden birine ait ise Sponsorunuzun bu evrakları hazırlayacaktır.
 • Çalışanlar için: son 3 aya ait maaş bordronuz, işyerinizden izinli olduğunuzu ve döndüğünüzde işinize devam edebileceğinizi gösterir mektup (İşyerinize ait Ticaret Odası faaliyet belgesi, vergi levhası, imza sirküleri, kuruluş gazetesi eklenecektir.)
 • Şirket sahipleri için:  Vergi Levhası, İmza Sirküsü, Ticaret Sicil Gazetesi.
 • En son okuduğunuz okula ait mezuniyet belgesi / diplomanız. Hala öğrenci olanlar için yeni tarihli öğrenci belgesi ve transkript.
 • Evli iseniz evlenme cüzdanı
 • 18 yaşın altındaki öğrenciler için anne ve babadan alınmış, noter onaylı muvaffakatname ve fotokopisi
 • Askerlik terhis / tecil belgesi
 • Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
 • Sabıka Kaydı
 • Varsa gayrimenkullere ait tapular, araba ruhsatı ve kira gelirini gösteren belgeler
 • Tüm Pasaportlarınızın işlem görmüş sayfalarının fotokopileri

Vize başvurusu bir seferde yapılmalı ve istenilen evraklar eksiksiz sunulmalıdır. Konsolosluk, sunulan belgelerin yanı sıra başka evrakların, belgelerin gösterilmesini de isteyebilir. İstenilen her belgeden birer fotokopi hazırlanması rica olunur.

Vize İşlem Ücreti Nasıl Ödenebilir ve Ne Kadardır?

Vize işlem ücreti, yalnızca Konsolosluk Bölümü banka hesabına ödenmelidir (bankaya ödenecek vize işlem ücreti için Konsolosluğumuzdan ödeme belgesi alınmalıdır); Konsolosluk Bölümüne ödeme yapılamaz. Posta, banka havalesi ile veya başka şekilde yapılan vize işlem ücreti ödemeleri kabul edilmemektedir. Ödenen vize işlem ücreti iade edilemez.

Schengen vize işlem ücretleri standart olarak şu şekildedir: havalimanı transit vizesi, transit vize ya da kısa süreli (90 günü aşmayan) oturma iznine hak sağlayan vizeye yönelik işlemin ücreti: 60 Euro.

Macaristan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümünün İrtibat Bilgileri:

Yukarıda belirtilenler temelinde vize başvurunuzu Macar Konsolosluğuna yapmanız gerekiyor ise, bu durumda başvurunuzu aşağıdaki adrese mesai saatleri içinde yapabilirsiniz:

Macaristan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümü

Sancak Mahallesi, Kahire Caddesi, No 30. / Layoş Koşut Caddesi, No 2. Yıldız / Çankaya, 06650 Ankara

Tel.: +90 312 442 22 75   Vize (Cuma günleri hariç) saat 14:00-16:30

Not: Her öğrenci vize sürecinde kendi şartlarına göre değerlendirilmektedir. Kurs/Okul kayıtlarını ALS STUDY aracılığı ile gerçekleştiren adaylardan vize ücreti talep edilmemektedir.

ALS STUDY ‘ nin vize danışmanlığı yapmış olduğu ülkeler; İngiltere, Amerika, Kanada, Avustralya, Malta, Yeni Zelanda, İrlanda, Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, Avusturya, Macaristan, Polonya, Güney Afrika.