Yeni Zelanda Öğrenci Vizesi

Yeni Zelanda’da okumak ister misiniz?

Cevabınız evet ise, öğrenci olarak tüm vize gerekliliklerini bilmeniz gerekir. Yeni Zelanda öğrenci vizesi gereksinimleri, başvuru süreci, ücretler ve daha fazlası hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu sayfamızı muhakkak okuyun.

Yeni Zelanda için öğrenci vizesine başvurmak zordur. Vizeye başvurmayı düşünmeden önce, Yeni Zelanda öğrenci vizesi gereklilikleri nelerdir, hangi vizenin işinize yarayacağı, öğrenci vizesi gereklilikleri nelerdir ve nasıl başvuracağınızı öğrenmek gibi çözmeniz gereken çok şey var. Ve tüm bunların ortasında, sağlık belgelerine, seyahat sigortasına bakmanız ve yeterli paranız olduğunu kanıtlayacak belgeler almanız gerekiyor!

Size ne yapılması gerektiği konusunda fikir vermek ve vize sürecinizin sorunsuz ilerlemesini sağlamak için ihtiyacınız olan tüm bilgileri bu blogda derledik. Öyleyse okumaya devam edin! ALL Study ‘nin 20 yıldan fazla iş tecrübesini 1 sayfalık yazımızı okuyarak bilgilenebileceksiniz. Bu sayede Vize başvurusu yaparken sayemizde kolay vize alabilmek için dogru evrak, doğru başvuru, doğru acenteyi  seçme kolaylığına sahip olacaksınız.

 

 Hangi tür Yeni Zelanda öğrenci vizesine ihtiyacım olacak?

 Belirli ülkelerden gelen öğrenciler veya belirli bir nedenle Yeni Zelanda’da okumak isteyenler için öğrenci vizeleri bulacaksınız. Ancak genel olarak Yeni Zelanda’da tam zamanlı eğitim görmenize olanak tanıyan 3 tür öğrenci vizesi vardır.

1- Ücretli öğrenci vizesi – bu vize, Yeni Zelanda’da 4 yıla kadar tek bir kursta okumanıza, yarı zamanlı çalışmanıza ve tek başınıza yaşamanıza olanak sağlar.

2- Pathway öğrenci vizesi – bunu kullanarak 5 yıla kadar arka arkaya 3 ders alabilir ve yarı zamanlı çalışabilirsiniz.

3- Bağımlı çocuk öğrenci vizesi – Bu, Yeni Zelanda’da öğrenim veya çalışma vizesi ile bulunan kişiler içindir ve bakmakla yükümlü oldukları kişilerin, bir ilkokul veya ortaokulda yerli öğrenci olarak Yeni Zelanda’da yaşamasına ve eğitim görmesine olanak tanır. 

Yeni Zelanda öğrenci vizesi başvuru süreci nedir?

Yapmanız gereken ilk şey, COVID-19’un Yeni Zelanda’da eğitimine devam etmek isteyen öğrencileri nasıl etkilediğini görmek. Bunu öğrendikten ve ücretli öğrenci vizesine başvurabileceğinizden emin olduktan sonra, Yeni Zelanda öğrenci vizesi başvuru sürecini tamamlamak için şu adımları izleyin:

 1. Belgelerinizi toplayın Bir sonraki bölümde vize başvurunuz için gerekli evrak listesine göz atacağız. Ancak önemli olan şu: Son anda bu kağıtları bulmak için acele etmeyin. Bunları önceden hazır bulundurun.
 2. Nasıl başvurmak istediğinizi seçin Çoğu öğrenci daha hızlı olduğu için çevrimiçi başvuru yapmayı tercih etse de, basılı formu kullanarak da başvurmayı tercih edebilirsiniz.
 3. Uygula Çevrimiçi başvuru yapmayı tercih ederseniz Yeni Zelanda Hükümeti RealMe hesabı oluşturun ve başvuru formunuzu doldurmaya başlayın. Aksi takdirde Öğrenci Vizesi Başvuru formunu (NZ 1012) indirin ve doldurun.
 4. Başvurunuzu gönderin Çevrimdışı başvuru yapmak istiyorsanız formu ve destekleyici belgeleri nereye göndereceğinizi kontrol etmek isteyebilirsiniz.
 5. Yeni Zelanda vize ücretlerini ödeyin  Her sene değişkendir.
 6.  10. Vize sonucunu bekleyin Öğrenci vizesinin işleme alınması 4 ila 6 hafta sürer. Ancak vize başvurunuzun ilerlemesini her zaman çevrimiçi olarak kontrol edebilirsiniz.
 7. Vizenizi alın!

 

 

 Yeni Zelanda öğrenci vizesi gereksinimleri

Ücretli öğrenci vizesine başvurmadan önce elinizin altında bulundurmanız gereken bir sürü belge var. Yeni Zelanda öğrenci vizesi gereksinimleriniz şunları içerecektir:

 1. Yeni Zelanda Yeterlilik Otoritesi tarafından onaylanan bir eğitim kurumundan yerleştirme teklifi.
 2. Öğrenim ücretleriniz için paranız olduğuna dair kanıt.
 3. Yeni Zelanda’da yaşamaya yetecek kadar paranız olduğuna dair kanıt (eğitiminizin ilk yılı için 15.000 NZD, eğitim programınız 36 aydan kısa ise her ay için 1250 NZD, burs veya sponsor).
 4. Yeni Zelanda’dan bir bilet veya bir bilet satın almak için yeterli paranızın olduğuna dair kanıt.
 5. INZ tarafından onaylanmış bir doktordan alınan tıbbi sertifikalar.
 6. Bölge Pasaport Ofisinden alınan polis sertifikaları.
 7. Onaylı sağlık ve seyahat sigortası.
 8. Pasaportunuz ve kabul edilebilir pasaport tarzı fotoğraflarınız.
 9. İngilizce olmayan her türlü belgenin tercümesi.
 10. Yeni Zelanda öğrenci vizesi ücretleri (yaklaşık 57 $).

Yeni Zelanda hükümeti sizden ön yazı ve Amaç Beyanı gibi başka belgeleri de paylaşmanızı isteyebilir. Bunlar vize başvurunuz hakkında daha hızlı karar vermelerine yardımcı olacaktır.

 

Yeni Zelanda Öğrenci Vizesinin Reddedilmesinden Nasıl Korunulur?

Analizimize Yeni Zelanda öğrenci vizesi başarı oranını inceleyerek başlayalım. Genel olarak Yeni Zelanda vizesi kabul oranı %85’ten neredeyse %88’e yükseldi ve Hintli öğrenciler için Yeni Zelanda vizesi onay oranı da %62’den %84’e çıktı.

Bu nedenle Öğrencilerin ne yapmamaları gerektiği konusunda kendilerini eğiterek vize başvurularının reddedilmesini önlemeleri kolay olmalıdır. Yapmanız ve yapmamanız gereken önemli şeyleri öğrendikten sonra öğrenci vizesine başarıyla başvurmaya hazır olacaksınız.

Yeni Zelanda için öğrenci vizesi talep etmeden önce her öğrencinin kabul şansını artırmak için aşağıdaki hususları dikkate alması gerekir. Mülakatlarda öğrenciler görevlilerle açık ve cesur bir şekilde iletişim kurmalıdır. Katılmak istediğiniz kolejler, kurs teklifleri ve görüşme sırasında tartışılabilecek diğer ayrıntılar konusunda bilgili olmalısınız. Bunu yaptığınızda yetkililer size güvenecek ve vize başvurunuz onaylanacaktır.

Mali durumunuzun uygun şekilde ayarlandığından ve banka ve gelir tablolarınızla belgelendiğinden emin olun. Tüm bilgi ve belgelerinizin doğru, eksiksiz olduğundan ve doğru/yanlış bilgilerin yer almadığından emin olun. Kalma niyetinizi açıkça kanıtlarla gerekçelendirin. Yukarıdaki adımların tamamını yerine getirdikten sonra vize reddedildikten sonra öğrenciler vizeye yeniden başvurabilirler. Aşağıda kısaca görelim.

 

 

 Yeni Zelanda Öğrenci Vizesi Reddetme Nedenleri

Yeni Zelanda öğrenci vizesi red oranı %3,97 ile düşük olsa da öğrenci vizeleri yine de birkaç kabul edilebilir nedenden dolayı reddedilebilir. Bu nedenle, vize reddinin nedenlerini bilmek, bunlardan kaçınmanıza yardımcı olacaktır. Yeni Zelanda öğrenci vizenizin reddedilmesinin tipik nedenlerinden bazılarının bir listesi.

 

 1. Vize görüşmesinde düşük performans : Öğrenci vizesi görüşmesi, vize memuruyla kişisel olarak iletişim kurmak ve neden Yeni Zelanda’da okumak istediğinizi açıklamak için en iyi fırsatlardan biridir. Gereksiz veya net olmayan bilgiler verirseniz veya soruyu soran kişiyle etkili bir şekilde etkileşime giremezseniz vize başvurunuz reddedilecektir.
 2.  İngilizce yeterliliğini kanıtlamada başarısızlık : Yeni Zelanda’daki çoğu üniversite, öğrencilerden olası birçok İngilizce testinden birine girerek İngilizce dil yeterliliklerini kanıtlamalarını ister. Bunlara IELTS, TOEFL ve PTE dahildir. İlgili görevliler öğrenci vizesi başvurunuzu İngilizce becerileriniz açısından çok yakından inceler. İster üniversite düzeyinde ister ulusal düzeyde olsun, maksimum iletişim İngilizce olarak yürütüldüğü için öğrencilerin İngilizceyi akıcı bir şekilde bilmesi gerekmektedir. Vize memurunu İngilizce bilginiz konusunda ikna edemezseniz vize başvurunuz reddedilebilir.
 3. Yanlış veya eksik evrak teslimi : Öğrenci vizesi başvuru sürecinde öğrencilerin Yeni Zelanda resmi öğrenci web sitesini dikkatlice kontrol ederek gerekli belgeleri teslim etmeleri ve belgelerin düzenli olması gerekmektedir. Bunlardan herhangi birini atlarsanız veya sahte belge göndermeye çalışırsanız vize başvurunuzun reddedilmesiyle sonuçlanabilir.
 4. Yeni Zelanda’ya gitmek istemenizle ilişkin net olmayan açıklamalar : Çoğu öğrenci, Yeni Zelanda’ya gelmeleriyle ilgili geçerli bir açıklama sağlayamadıkları için genellikle reddedilir. Yetkililer, başvuranların ülkede yasa dışı yollardan iş bulmak istediklerini düşünürse, öğrencilerin ülkeye yalnızca eğitim almak için gittiklerine dair kanıt sunamamaları durumunda vizeleri reddedilecek.
 5.  Pasaportla ilgili sorunlar : Hasarlı, kırık, sayfaları kaybolmuş, geçerlilik süresi dolmuş geçersiz pasaportlar şüphesiz öğrenci vizesi başvurusunun reddedilmesine yol açacaktır.
 6.  Sabıka kayıtlarının tarihi : Önceki sabıka kayıtları, küçük vakalarda bile ara sıra vize reddiyle birlikte yabancı ülkelerde eğitim alma tutkunuzu bastırabilir.
 7. Finansal yetersizlik veya istikrarsızlık : Büyükelçilik, Yeni Zelanda’ya gelen öğrencilerin konaklama, yemek, seyahat vb. eğitim ve yaşam masraflarını karşılamaya yetecek kadar mali desteğe sahip olmalarını sağlayacaktır. Bu, vize başvuru süreci için, sizi desteklemek için yeterli paraya sahip olduğunuzu kanıtlamanız gerektiği anlamına gelir. Yeni Zelanda’daki finansal ihtiyaçlarınız. Vize başvuru prosedürünün en önemli şartlarından birinin yerine getirilmemesi, vizenin reddedilmesiyle sonuçlanacaktır.
 8. Yetersiz eğitim nitelikleri akademik sonuçlar : Vize memuru başvuru sahibinin eğitim niteliklerini ve başarılarını incelemeye çalışır. Düşük notlar ve başarı eksikliği vize reddine yol açar.

 

Yukarıda belirtilen nedenlerden dolayı vizenizin reddedilmesi durumunda yeniden başvuruda bulunabilirsiniz. Yeni Zelanda Vize Başvurusu uzmanlık isteyen bir vize tipidir.  Yeni Zelanda Konsoloslugunun adaylardan istedigi talepleri yıllar içerisinde uygulamalı olarak deneyimlemiş  uzman acente olan ALL Study Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı özellikle Yeni Zelanda Vizesinde uzman bir acentedir. Vize Danışmanlık Hizmetlerimizi almaktan çekinmeyiniz.